1464519400467_1E8A0538.JPG

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  در دیدار وزیر علوم کشورمان با وزیر امور خارجه لیتوانی راه‌های گسترش همکاری‌های علمی دو کشور بررسی شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، دکتر محمد فرهادی در این دیدار با اشاره به روابط خوب و دیرینه و امضای عهدنامه همکاری در گذشته بین دو کشور، برای تحکیم بیشتر دوستی میان دو کشور و گسترش روابط با اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرد.

وی همچنین با اظهار علاقه‌مندی نسبت به گسترش روابط علمی و فناوری با کشور لیتوانی اظهار کرد: ما علاقه‌مندیم در شرایط بعد از تحریم و پسا برجام مراودات علمی خود را با مراکز آموزش عالی لیتوانی گسترش دهیم.

وزیر علوم با اشاره به جمعیت ۸۰ میلیونی ایران و تحصیل ۵ میلیون نفر دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشورمان گفت: در ایران ۱۶۰ دانشگاه و ۲۸۰۰ موسسه آموزش عالی به همراه ۳۸ پارک علم و فناوری و ۱۶۷ مرکز رشد فعالیت می‌کنند که همگی به دنبال تبدیل ایده به محصول و علم به ثروت هستند.

وی با بیان اینکه ایران رتبه سوم تعداد مهندسان در جهان را دارا است، افزود: پژوهشگران دو کشور می توانند در زمینه‌های IT ، ICT، ژنتیک، زیست فناوری و بیوشیمی پروژه‌های مشترکی را به مرحله اجرا درآورند.

دکتر فرهادی در ادامه سخنان خود با استقبال از فعالیت مرکز شرق شناسی در لیتوانی گفت: در راستای گسترش همکاری‌های علمی و فناوری بین دو کشور می‌توان در خصوص تبادل استاد و دانشجو برای تحصیل، فرصت مطالعاتی و همچنین انجام امور تحقیقاتی مشترک و یا تاسیس شرکت‌های دانش بنیان مشترک در دو کشور ایران و لیتوانی اقدام کرد.

بر اساس اعلام سایت وزارت علوم، همچنین در این دیدار لیناس لینکه ویچیوس، وزیر خارجه لیتوانی با استقابل از پیشنهاد همکاری‌های مشترک علمی و فناوری وزیر علوم کشورمان گفت: این همکاری‌های مشترک علاوه بر گسترش کمی از نظر کیفی نیز می‌تواند گسترش یافته و ثمربخش باشد.

وی با اشاره به ملاقات‌های مناسب و مفید خود با مقامات جمهوری اسلامی ایران و انعقاد چندین توافق نامه کاری گفت: امیدوارم بتوانیم با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ایران در حوزه‌های مدیریت، اقتصاد و بازرگانی، علوم پزشکی، مهندسی و فناوری، نانو و بایو تکنولوژی که ایران در همه این موارد پیشرفت شایانی داشته است، همکاری داشته باشیم.

در این دیدار دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیرعلوم در امور بین‌ الملل و رییس مرکز همکاری‌ های علمی بین المللی و دکترعبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی نیز حضور داشتند.