1439039561393_download (6).jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با انتقاد از بسته بودن نظام علم و فناوری در کشور گفت: در کشور ایران به جای گردش مغزها، فرار مغزها وجود دارد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا، دکتر حسین سالارآملی در مراسم روز بین‌المللی شدن دانشگاه خوارزمی که با حضور معاون بین‌المللی وزارت امور خارجه و برخی از سفیران و رایزنان فرهنگی در این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: بین‌المللی سازی دانشگاه‌ها و مراکز علمی به عنوان بخش غیر قابل تفکیک جهانی شدن در نظر گرفته می‌شود.

وی افزود: از نظر بسیاری از متفکران علم و تکنولوژی بستر اصلی جهانی شدن است، زیرا توانسته مرزها را از بین ببرد.

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با تاکید بر این که بسیاری از قوانین کشورها قوانین جهانی هستند، افزود: هر چند جهانی شدن معایب و محاسنی دارد، اما امری اجتناب‌ناپذیر و غیر قابل برگشت است.

سالارآملی در ادامه با بیان این که بین‌المللی شدن با ۵ سرمایه اصلی همراه است، توضیح داد: این ۵ سرمایه شامل سرمایه امنیتی، سرمایه اجتماعی، سرمایه فیزیکی، سرمایه فرهنگی و سرمایه علمی می‌شود، البته بین‌المللی شدن چالش‌هایی نیز از جمله اثرگذاری در حیطه هویتی وغیره را به دنبال دارد.

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با تاکید بر این که بین المللی شدن دانشگاه یک قدرت نرم برای کشور محسوب می‌شود، گفت: در بین نظام‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و غیره که در کشور وجود دارد، نظام علم و فناوری بسته‌ترین نظام در کشور است که بسته بودن این نظام دلایل مختلفی دارد.

سالارآملی با بیان این‌که در کشور به جای گردش مغزها فرار مغزها وجود دارد، تاکید کرد: بسته بودن نظام علم و فناوری باعث فرار مغزها می‌شود و فرار مغزها نیز افزایش هزینه‌های تحقیقاتی، نبود رقابت و غیره را در پی دارد.

وی با تاکید بر این که بین‌المللی سازی یک راه بدون برگشت است، افزود:‌ دانشگاه‌ها باید خود را با این شرایط وفق دهند. وزارت علوم از دانشگاه‌ها می‌خواهد که کشورهای هدف و کشورهای حوزه نفوذ خود را در جریان بین‌المللی سازی مشخص کنند.

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با بیان این که وزارت علوم در بحث بین‌المللی سازی دانشگاه‌ها دارای وظایفی است، گفت: سیاست‌گذاری کلان ملی و بسترسازی و نظارت و ارزیابی توسط وزارت علوم انجام می‌شود. در زیر مجموعه وزارت علوم، موسسات نوع یک وجود دارند که وظایف آنها هماهنگ کننده ملی، سیاست‌گذاری بخشی و اجرایی و پیگیری و هم‌افزایی است.

سالارآملی تصریح کرد: زیر مجموعه موسسات نوع یک، موسسات نوع دو هستند که وظایف آنها اجرای پروژه‌های مشترک، تبادل استاد و دانشجو و برگزاری دوره‌های مشترک است.