سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ایران رتبه سوم تعداد مهندسان در جهان را دارا است، گفت: پژوهشگران دو کشور ایران و لیتوانی می توانند در زمینه های IT ، ICT ، ژنتیک ، زیست فناوری و بیوشیمی پروژه های مشترکی را به مرحله اجرا در آورند.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز یکشنبه ایرنا، محمد فرهادی در دیدار با لیناس لینکه ویچیوس وزیر امور خارجه کشور لیتوانی با اشاره به روابط خوب و دیرینه و امضای عهدنامه همکاری در گذشته بین دو کشور، برای تحکیم بیشتر دوستی میان دو کشور و گسترش روابط با اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرد.
وی همچنین با اظهار علاقمندی نسبت به گسترش روابط علمی و فناوری با کشور لیتوانی اظهار داشت: علاقمندیم در شرایط بعد از تحریم و پسا برجام مراودات علمی خود را با مراکز آموزش عالی لیتوانی گسترش دهیم .
وزیر علوم با اشاره به جمعیت ۸۰ میلیونی ایران و تحصیل ۵ میلیون نفر دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشورمان گفت : در ایران ۱۶۰ دانشگاه و ۲ هزار و ۸۰۰ موسسه آموزش عالی به همراه ۳۸ پارک علم و فناوری و ۱۶۷ مرکز رشد فعالیت می کنند و همگی به دنبال تبدیل ایده به محصول و علم به ثروت هستند.
فرهادی در ادامه سخنان خود با استقبال از فعالیت مرکز شرق شناسی در لیتوانی گفت: در راستای گسترش همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور می توان در خصوص تبادل استاد و دانشجو برای تحصیل، فرصت مطالعاتی و همچنین انجام امور تحقیقاتی مشترک و یا تاسیس شرکت های دانش بنیان مشترک در دو کشور ایران و لیتوانی اقدام کرد.
همچنین در این دیدار لیناس لینکه ویچیوس وزیر خارجه لیتوانی با استقبال از پیشنهاد همکاری های مشترک علمی و فناوری وزیر علوم کشورمان گفت: این همکاری های مشترک علاوه بر گسترش کمی از نظر کیفی نیز می تواند گسترش یافته و ثمر بخش باشد.
وی با اشاره به ملاقات های مناسب و مفید خود با مقامات جمهوری اسلامی ایران و انعقاد چندین توافق نامه کاری گفت : امیدوارم بتوانیم با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ایران در حوزه های مدیریت ، اقتصاد و بازرگانی ، علوم پزشکی ، مهندسی و فناوری ، نانو و بایو تکنولوژی که ایران در همه این موارد پیشرفت شایانی داشته است ، همکاری داشته باشیم .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار حسین سالار آملی قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی و عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیر کل حوزه وزارتی نیز حضور داشتند.