دیدار وزیرعلوم ایران و وزیرامور خارجه لیتوانی سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – وزیرعلوم اعلام کرد: علاقمندیم در شرایط بعد از تحریم و پسا برجام مراودات علمی خود را با مراکز آموزش عالی لیتوانی گسترش دهیم .

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با لیناس لینکه ویچیوس وزیر امور خارجه لیتوانی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار فرهادی با اشاره به روابط خوب و دیرینه و امضای عهدنامه همکاری در گذشته بین دو کشور، برای تحکیم بیشتر دوستی میان دو کشور و گسترش روابط با اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرد.

وزیرعلوم همچنین با اظهار علاقمندی نسبت به گسترش روابط علمی و فناوری با کشور لیتوانی اظهار داشت: ما علاقمندیم در شرایط بعد از تحریم و پسا برجام مراودات علمی خود را با مراکز آموزش عالی لیتوانی گسترش دهیم .

وی با اشاره به جمعیت ۸۰ میلیونی ایران و تحصیل ۵ میلیون نفر دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشورمان گفت : در ایران ۱۶۰ دانشگاه و ۲۸۰۰ موسسه آموزش عالی به همراه۳۸ پارک علم و فناوری و ۱۶۷ مرکز رشد فعالیت می کنند و همگی به دنبال تبدیل ایده به محصول و علم به ثروت هستند .

وزیرعلوم با بیان اینکه ایران رتبه سوم تعداد مهندسان در جهان را دارا است، افزود: پژوهشگران دو کشور می توانند در زمینه های IT ، ICT ، ژنتیک، زیست فناوری و بیوشیمی  پروژه های مشترکی را به مرحله اجرا در آورند .

فرهادی در ادامه با استقبال از فعالیت مرکز شرق شناسی در لیتوانی گفت: در راستای گسترش همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور می توان در خصوص تبادل استاد و دانشجو برای تحصیل، فرصت مطالعاتی و همچنین انجام امور تحقیقاتی مشترک و یا تاسیس شرکت های دانش بنیان مشترک در دو کشور ایران و لیتوانی اقدام کرد.

همچنین در این دیدار لیناس لینکه ویچیوس وزیر خارجه لیتوانی با استقابل از پیشنهاد همکاری های مشترک علمی و فناوری وزیر علوم کشورمان گفت : این همکاری های مشترک علاوه بر گسترش کمی از نظر کیفی نیز میتواند گسترش یافته و ثمر بخش باشد.

وی با اشاره به ملاقات های مناسب و مفید خود با مقامات جمهوری اسلامی ایران و انعقاد چندین توافق نامه کاری گفت : امیدوارم بتوانیم با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ایران در حوزه های مدیریت، اقتصاد و بازرگانی، علوم پزشکی، مهندسی و فناوری، نانو و بایو تکنولوژی که ایران در همه این موارد پیشرفت شایانی داشته است ، همکاری داشته باشیم .