1409646343356_scientist-in-lab.jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، اصلاح سیاست‌های کلان کشور در راستای هماهنگی دانشگاه‌ها و نهادهای اجرایی را گامی ضروری در مسیر رفع مشکلات پژوهش در کشور عنوان کرد.

علیرضا استعلاجی در گفت وگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: مشکلی که درحال حاضر در جامعه ما وجود دارد این است که نهادهای اجرایی با فضای دانشگاهی هم خوانی ندارند. به عبارت دیگر تحقیقاتی که انجام می‌شود پس از اتمام به مرحله اجرا نمی رسند؛ چون نهاد اجرایی کاری انجام می دهد و نهاد کلاسیک دانشگاهی کاری دیگر در حالی که در دنیا این گونه نیست و پژوهش های دانشگاهی به سمت نیازهای جامعه سوق داده می شوند.

وی افزود: به همین علت، بسیاری از طرح های تحقیقاتی، پایان نامه‌ها و … که می توانند بسیار ارزشمند باشند به دلیل اینکه انگیزه کاربردی وجود ندارد، صرفا در حد رفع تکلیف باقی می مانند.

استعلاجی ادامه داد: بسیاری از اساتید که مشغول فعالیت اند و تجربه های کاری خارج از کشور دارند، دارای الگوهای نوینی هستند که به حمایت های مالی و کاری نیاز دارد. ممکن است انگیزه های بعضی از اساتید به خاطر عدم پشتوانه مالی به سرانجام نرسد.

این پژوهشگر برتر حوزه علوم انسانی با بیان اینکه اکثر اساتید درگیر کارهای تدریس هستند و برای همین پژوهش در حاشیه قرار می‌گیرد، اظهار کرد: در دنیا پژوهش و آموزش مکمل یکدیگرند به همین دلیل اساتیدی که در پژوهش، آموزش و کارهای اجرایی تجربه دارند نسبت به اساتیدی که صرفا تدریس می کنند کاربردی تر می شوند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه راه کارهایی برای افزایش پژوهش در دانشگاه‌ها پیشنهاد می‌کنید، گفت: بعضی کارها دست فرد نیست. ارتباط بین نهادهای کلاسیک دانشگاهی با نهادهای اجرایی مستلزم سیاست های کلان کشور و هماهنگی سیاست های کلان کشور در هماهنگی بین بخشی می‌باشد ولی در مراحل پایین تر، حمایت های مالی و امکاناتی و اعطای گرندهای پژوهشی توسط دانشگاه صورت می گیرد که می تواند مثمرثمر باشد.

استعلاجی در ادامه تصریح کرد: در یک مقطع زمانی تعدد مجلات کم بود و به همین دلیل مراجعه به مجلات خارجی بیشتر شد و حتی سالها در نوبت می ماندند. جهت گیری های اخیری هم که متاسفانه در دانشگاه ها دنبال شده مبنی بر اینکه دانشجو باید تحت هر شرایطی، امتیاز مقاله را کسب کند تا امتیاز بالا را در پایان نامه بگیرد به مسائلی مثل فروش مقاله و حتی ایجاد سایت های قلابی به عنوان سایت مجلات علمی منجر شده است.

به گفته وی باید جهت گیری هایمان را با جهت گیری های علمی منطبق کنیم تا تعدد مقالات و مجلات در دانشگاه ها بیشتر شده و از مشکلات کنونی کاسته شود.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: استاد راهنما یا کسانی که در حوزه پژوهش هستند باید طوری جهتدهی کنند که دانشجو بیشتر به جنبه های مثبت گرایش پیدا کند؛ نه اینکه صرفا با پول تاییدیه بگیرد. بیشتر روی مقالاتی کار شود که جنبه های کاربردی داشته باشد؛ نه اینکه فقط یک مقاله چاپ شود. در حال حاضر برای ما صرفا تاییدیه گرفتن و چاپ شدن کفایت می‌کند و به اینکه مقاله کاربردی بوده و متناسب با آن دیدگاه جدیدی ارائه شود، توجهی نمی شود زیرا ما دنبال دیدگاه کاربردی و استفاده از این مسائل تحقیقاتی نیستیم.

استعلاجی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه مراکز رشد چه نقشی در پژوهش های دانشگاهی دارند، افزود: نقش مراکز رشد را قبلا شرکت های مشاوری که بیرون از محیط دانشگاه کار میکردند برعهده داشتند و دانشگاه ها در حاشیه بودند. برای اینکه ارتباط بین نهادهای کلاسیک دانشگاهی با نهادهای اجرایی ایجاد شود بارزسی کل کشور مصوبه ای مبنی بر اینکه سازمان ها میتوانند بدون تشریفات تا مبلغی با مراکز دانشگاهی قرارداد ببندند، گذاشت.

وی ادامه داد: براین اساس دانشگاه ها مراکز دانش بنیان یا همان مراکز رشد را بنیان گذاری کردند تا بتوانند جهت گیری که بیرون در شرکت های مهندسین مشاور اتفاق میافتد و اساتید همین دانشگاه ها در بیرون در قالب شرکت های مهندسی مشاور کار می کنند و مالیات و گرفتاری هایی دیگری هم دارد در این مراکز دنبال شود.

این پژوهشگر برتر، تفکر مراکز رشد را خوب دانست و افزود: چالش های اداری و ارتباطی وجود دارد که معمولا به این مراکز طرح های پژوهشی کمی می رسد و آن تعدادی هم که به این مراکز محول می شوند توسط افرادی است که خودشان ذی النفع اند.

وی در ادامه گفت: اگر به این مراکز بها داده شود و دولت هم بر اساس مصوبه ای به جای قرارداد بستن با مهندسین مشاور در قالب معاونت پژوهشی این طرح ها را به مراکز رشد واگذار کند قطعا نتایج بسیار بهتری خواهد داشت ولی انگشت شمار هستند دانشجویان و اساتیدی که بتوانند طرح های تحقیقاتی کاربردی به معنای واقعی مفید نه صرفا به معنای کلاسیک را ارائه دهند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد ادامه داد: در شرایط موجود چون ارتباط همگنی بین نهادهای اجرایی و کلاسیک دانشگاهی وجود ندارد تولیدات پژوهشی نمی تواند خیلی پاسخ گوی نیازهای کشور باشد.

وی هماهنگی بین بخشی از طریق سیستم متمرکز دولتی را در حل مشکلات پژوهشی موثر دانست.

استعلاجی در ادامه خاطرنشان کرد: ما منتظر این هستیم که تئوری یا تجربه ای که در دنیا هست را منتقل کرده و پیاده کنیم اما تا زمانی که آن‌ها را از جغرافیای ادارک رفتاری و محیطمان عبور ندهیم در عمل نمی توانند خیلی مثمرثمر باشند. بحث دوم این است که باید قادر باشیم متناسب با رهیافت ها و شناخت هایی که پیدا می کنیم با دیدگاه بومی سازی و منطبق با فناوری نوین، الگو های جدید ارائه دهیم.

وی در پایان افزود: اکثر دانشگاه های ما براساس الگوهای تجربی پیش می روند اما اخیرا تغییر و تحولاتی در سرفصل ها و الگوهای آموزشی انجام داده ایم. تجربه ثابت کرده که روند گذشته متناسب با ساختار جهانی و فناوری نوین و شیوه های دانش بومی نیست و باید در نهادهای دانشگاهی بر مبنای این تئوری‌های جدید تغییراتی صورت بگیرد.

برچسب ها :