1418713106161_208.JPG

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  دانشمندان برای نخستین بار توانسته‌اند بطور مستقیم ترکیبات آلی را در یک دنباله‌دار شناسایی کرده و نظریه انتقال اجزای سازنده شیمیایی حیات به زمین و منظومه شمسی توسط این اجسام سماوی را تقویت کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا به نقل از رویترز، فضاپیمای روزتای سازمان فضایی اروپا توانسته نشانه‌هایی از اسیدآمینه گلیسین را که توسط موجودات زنده برای تولید پروتئین استفاده می‌شود، در ابر گاز و غبار اطراف دنباله‌دار ۶۷P/Churyumov-Gerasimenko شناسایی کند.

گلیسین پیش از این بطور غیرمستقیم در نمونه‌های بازگردانده شده به زمین در سال ۲۰۰۶ از دنباله‌دار Wild 2 مشاهده شده بود اما آلودگی‌هایی در این نمونه‌ها وجود داشت که تحلیل علمی آن‌ها را پیچیده می‌کرد.

این کشف نشان می‌دهد که گلیسین یک ماده رایج در مناطقی از جهان است که سیارات و ستارگان در آن‌ها شکل گرفته‌اند.

محققان همچنین فسفر که یک عنصر حیاتی در موجودات زنده است و سایر مولکول‌های آلی را در غبار اطراف دنباله‌دار ۶۷P شناسایی کردند. این نخستین بار بود که فسفر در اطراف یک دنباله‌دارکشف شد.

دانشمندان مدت‌هاست که در مورد شرایط حول منشا حیات در زمین در میلیاردها سال قبل بحث می‌کنند از آن جمله می‌توان به فرضیه‌ای اشاره کرد که بر اساس آن، سیارکها و دنباله‌دارهای ناقل مولکول‌های حیات در اوایل تاریخ زمین به اقیانوس‌های آن برخورد کرده‌اند.

محققان قصد دارند از روزتا برای بررسی ترکیبات آلی پیچیده‌تر در اطراف دنباله‌دار ۶۷P استفاده کنند. این فضاپیما قرار است در ماه سپتامبر ماموریت دو ساله خود را با پرواز در فاصله نزدیک از دنباله‌دار پایان داده و سپس بر روی سطح آن سقوط کند.

دنباله‌دار ۶۷P در یک مدار بیضوی قرار داشته که از میان مدارهای سیارات زمین و مشتری به دور خورشید گردش می‌کنند. این دنباله‌دار پس از دستیابی به نزدیکترین فاصله خود با خورشید در اواخر ماه اوت به سمت مشتری حرکت خواهد کرد.

این تحقیق در مجله “Science Advances ” منتشر شده است.