سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- رییس دانشگاه تهران گفت: شعار ما دیپلماسی علمی برای دوستی و صلح بین ملل است و امسال هم شعار جشنواره رنگین کمان فرهنگ‌ها و پیام جشنواره صلح و وحدت بین مردم دنیا است.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز شنبه ایرنا، محمود نیلی احمدآبادی در ششمین جشنواره بین‌الملل دانشگاه تهران،ضمن تشکر از دانشجویان که با همکاری و همدلی باعث شدند ششمین جشنواره بین‌الملل دانشگاه تهران با وجود تمامی مشکلات برگزار شود، اظهار داشت: آن چه که باعث می‌شود شما در این فعالیت‌ها مشتاقانه شرکت کنید صلح و دوستی و محبتی است که به عنوان یک دانشجو نثار مردم دنیا می کنید.
وی وظیفه اصلی دانشگاه را توسعه علم، فناوری و دانش دانست که به واسطه آن مردم دنیا روزهای بهتری را سپری کند.
وی افزود: توسعه علم باعث شده رفاه در سطح جهان افزایش پیدا کند، ولی متأسفانه از طرف دیگر اختلاف فقیر و غنی بیشتر شده و باید گفت علم و دانش نتوانسته مانع جنگ‌ها و نزاع بین مردم دنیا شود و شاید هم به این علت باشد که علم و دانش به عنوان یک دیپلماسی مورد استفاده قرار نگرفته است.
همچنین در این مراسم، خانم استر کیش لاروش، مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، ضمن ابراز خرسندی از حضور در جشنواره بین‌الملل دانشگاه تهران گفت: مؤسسات آموزش عالی تأثیری قابل توجه بر جوامع مدرن و ارزش‌های حاکم بر آنها دارند؛ تحصیلات عالی به طور مستقیم با توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشورها مرتبط است و گام‌های فراتری در سراسر جهان برای گسترش فرصت‌های تحصیلی برداشته شده است.
وی بین‌المللی‌ کردن تحصیلات عالی را یکی از اهداف سیاسی دولت‌ها دانست که اغلب از آن به عنوان عنصر مؤثر در برابری تحصیلی، تنوع آموزشی و تبادل منابع تحصیلی در فراسوی مرزها یاد می‌شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در پایان مراسم از استادان، محققان و دانشجویان برتر علمی بین‌المللی و همچنین از فعالان در عرصه همکاری‌های بین‌المللی با اهداء لوح، تقدیر شد.

** تدوین آیین نامه نظام آموزش ترکیبی دانشگاه پیام نور
رئیس پژوهشکده آموزش از دور دانشگاه پیام نور رویکرد آموزش ترکیبی را گزینه مطلوب نظام آموزشی دانشگاه پیام نور معرفی کرد و گفت: به زودی آیین نامه نظام آموزش ترکیبی تدوین می شود.
بهمن زندی در نشست هم اندیشی رویکرد مطلوب نظام آموزشی دانشگاه پیام نور که با حضور روسای دانشکده ها و مدیران کل دانشگاه برگزار شد گفت: دانشگاه پیام نور بیش از ۲۵۰ استاد تمام، دانشیار و حدود یک هزار و ۲۰۰ استادیار در رشته های مختلف دارد که در زمینه آموزش چهره به چهره و حضوری در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت دارند.
وی از سویی وجود فضاهای آموزشی اعم از هزاران کلاس و آزمایشگاه و لابراتوار تکیه صرف به آموزشهای الکترونیکی را اندیشه ای غیر منطقی دانست و رویکرد آموزش ترکیبی را بهترین گزینه برای نظام آموزشی دانشگاه اعلام کرد.
رییس پژوهشکده آموزش از دور دانشگاه پیام نور رویکرد یادگیری ترکیبی را هماهنگ با فلسفه وجودی دانشگاه‌های باز و استفاده همزمان از امکانات آموزش الکترونیکی و آموزش حضوری معرفی کرد.
زندی افزود: به زودی شاکله علمی و آیین نامه ای نظام آموزش ترکیبی از سوی پژوهشکده آموزش از دور تدوین و جهت طرح در شورای دانشگاه تقدیم ریاست دانشگاه خواهد شد.

** تحصیل بیش از ۵۳ هزار دانشجوی عربستانی در آمریکا
جلسه ۴۳ کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه که به ادامه بررسی موضوع مهاجرت تحصیلی به آمریکا اختصاص داشت؛ گزارش تهیه شده توسط یکی از اعضای کمیسیون در مورد مهاجرت تحصیلی به آمریکا ارائه شد.
بر اساس آمار ارائه شده در این گزارش، در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۰ هزار دانشجوی انگلیسی به آمریکا مهاجرت کرده‌اند و این دانشجویان ۲۳۸ میلیون دلار برای اقتصاد آمریکا درآمدزایی کرده‌اند.
در بخش دیگری از این گزارش، نیز تعداد دانشجویان فرانسوی مهاجرت کرده به آمریکا ۸ هزار و ۳۰۳ نفر و تعداد دانشجویان آلمانی مهاجرت کرده به آمریکا ۱۰ هزار و ۱۶۰ نفر اعلام شده است.
در ادامه این گزارش، نیز با استناد به آمار ارائه شده کشورهای چین؛ هند و کره جنوبی از میان کشورهای آسیایی بیشترین سهم از دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا را به خود اختصاص داده‌اند؛ که بر اساس همین آمار در سال ۲۰۱۳ بیش از ۲۷۴ هزار دانشجوی چینی، در آمریکا به تحصیل اشتغال داشته‌اند که این دانشجویان بیش از ۸ میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا سود رسانده‌اند.
در بخش پایانی این گزارش، با اشاره به تلاش عربستان سعودی در افزایش آمار دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا، جهش تعداد دانشجویان عربستانی شاغل به تحصیل در آمریکا از ۵ هزار و ۲۳۷ نفر در سال ۲۰۰۰ به بیش از ۵۳ هزار نفر در سال ۲۰۱۳ نیز مورد اشاره قرار گرفته است.
پس از ارائه این گزارش، اعضای کمیسیون به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است: نیاز به برنامه‌ریزی و تدوین سیاست برای جلوگیری از مهاجرت بدون بازگشت نخبگان، الگوگیری از سیاست‌ها و اقدامات کشورهای نخبه‌پذیر، توجه به تجربه موفق کشور چین در برنامه‌ریزی برای بازگشت دانشویان شاغل به تحصیل این کشور و بررسی وضعیت مهاجرت بر اساس رشته و مقطع تحصیلی.