1455885371401_biosafety-lab-worker.jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  نایب رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران با تاکید بر این که با توسعه صنعت بیوتکنولوژی تا ۲۰ سال آینده کشور بی نیاز از نفت خواهد شد، گفت: این امر نیاز به سرمایه گذاری دارد و در حالی است که مجموع سرمایه گذاری کشور در حوزه محصولات پیشرفته از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی یه یک میلیارد دلار نمی‌رسد.

دکتر عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی، در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا، با اشاره به سابقه ۳۰ ساله بیوتکنولوژی در کشور، با تاکید بر این که تشکیل ساختار و توسعه این صنعت در ایران با فاصله کوتاهی از رشد و توسعه زیست فناوری در دنیا آغاز شده است، افزود: ولی رشد و پیشرفت کشورهای صاحب نام در این صنعت و دانش هرگز متوقف نشده و همچنان با سرعت فزاینده‌ای به پیشرفت خود در این زمینه ادامه می‌دهند.

وی وضعیت صنعت بیوتکنولوژی در کشور را مناسب توصیف کرد و ادامه داد: برای حفظ شتاب رشد علمی و تکمیل حلقه ارتباط علم و صنعت در تولید ثروت دانش بنیان و ایجاد رقابت در صنعت بیوتکنولوژی، نیازمند سرمایه گذاری گسترده و اقدام سریع در جهت توسعه روزافزون این صنعت در کشور هستیم.

عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به ایجاد استعداد و توان بالقوه، نیروی انسانی کارآمد، مراکز رشد فعال و پارک‌های علم و فناوری در حیطه صنعت بیوتکنولوژی در کشور با تاکید بر این که این پتانسیل‌ها در حال رشد هستند، توسعه و پیشرفت مناسب آنها را نیازمند سرمایه گذاری گسترده دانست.

روح الامینی، سرمایه گذاری بیشتر در این زمینه را در گرو رفع موانع قانونی و حذف بوروکراسی در بخش‌های دولتی چون وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت و گمرک دانست.

وی نسبت به کاهش قدرت رقابت پذیری کشور در این حوزه هشدار داد و یادآور شد: اگر مسؤولان، دست اندرکاران و کارآفرینان و صنعتگران در این خصوص غفلت کنند، رقبای ما به واسطه در اختیار داشتن امکانات مالی مناسب، گوی سبقت را از ما ربوده و در آینده نه چندان دور بازار کشور را در اختیار خواهند گرفت.

روح الامینی با بیان این که در حال حاضر گام‌های مثبت و موثری در حوزه تبیین سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان شده است، ادامه داد: علاوه بر آن نسبت به ترسیم نقشه جامع علمی کشور توسط نهادهای سیاست‌گذاری چون مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی برداشته شده است اما تعیین اولویت‌ها و تبدیل سیاست‌ها و قوانین این حوزه به دستاوردهای ملموس از رشد کافی برای شتاب در توسعه صنعت بیوتکنولوژی برخوردار نبوده است.

نایب رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی با انتقاد از عدم اقدامات حمایتی کافی دولت از صنعت بیوتکنولوژی در کشور، خاطرنشان کرد: گفت: تصویب قانون شرکت‌های دانش بنیان در سال ۱۳۸۹، تصویب آیین نامه اجرایی در هیات وزیران در سال ۱۳۹۰ و تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۱۳۹۱ به عنوان نمونه‌ای از برنامه‌های زمان‌بر دولت است که نشان می‌دهند تنها برای شکل گیری ساختار اداری و آیین نامه‌های دانش بنیان ۳ سال زمان صرف شده است.

وی اضافه کرد: در حالی که رقبای منطقه‌ای با اختصاص بودجه‌های میلیاردی در این حوزه سرمایه گذاری می‌کنند، مجموع سرمایه گذاری کشور در حوزه محصولات پیشرفته از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی یه یک میلیارد دلار نمی‌رسد.

این محقق حفظ شتاب و رشد سریع در حوزه صنایع پیشرفته و های تک را منوط به کاهش زمان و مراحل انجام فرایندهای حمایتی و توسعه دامنه سرمایه‌گذای در این زمینه دانست.

عضو هیات دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به ارزش افزوده قابل توجه در حوزه صنعت بیوتکنولوژی دارویی، یادآور شد: با حرکت به سمت این صنعت می‌توان به راحتی کشور را از وابستگی نفتی و معدنی بی نیاز کرد و به عبارت دیگر این صنعت با رعایت چند شرط می‌تواند جایگزین مناسبی برای نفت در ۱۰ تا ۲۰ سال آینده باشد.

روح الامینی، توجه جدی و عملی به تقویت شرکت‌های دانش بنیان، تربیت نیروهای کارآمد، دانش محور و کار آفرین در این حوزه و ایجاد و گسترش ساختارهای مدیریتی، مالی و صنعتی توانمند و موثر را از شروط اصلی این جایگزینی ذکر کرد.

وی با بیان اینکه شرایط امروز کشور نشان می‌دهد که ما در حوزه نرم افزار و سخت افزار توانمند هستیم، افزود: ولی لازم است تا دولت با حمایت خود از حوزه فناوری‌های نوین و محصولات پیشرفته از جمله بیوتکنولوژی و علوم فضایی ریسک سرمایه گذاری در این خصوص را بپذیرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا دکتر محسن روح الامینی مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش بنیان و یکی از ۸ شرکت برتر فعال در حوزه تولید زیست داروهای نوترکیب کشور است.

این شرکت در زمینه تولید پادتن و آنتی بادی فعال است و تاکنون تولید چندین آنتی بادی مونوکلونال را در دستور کار خود داده است.

اولین محصول این شرکت با نام «آدالیموماب» بزودی پس از تکمیل مراحل مطالعات بالینی روانه بازار خواهد شد.

آدالیموماب از دسته داروهایی است که آنها را ضد تی.ان.اف (anti-TNF) می‌نامند. آدالیموماب که به شکل سرنگ آماده تزریق است اولین بار در سال ۲۰۰۲ برای درمان بیمار آرتریت روماتوئید مورد تائید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفت و امروزه جز پرفروش‌ترین داروها به شمار می‌رود. در حال حاضر این دارو در درمان طیف گسترده‌تری از بیماری‌ها شامل آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوراتیک (التهاب مفاصل مجاور ضایعات پوستی و ناخنی)، اسپوندیلیت انکلوزان فعال (بیماری روماتیسمی دردناک و پیشرونده که معمولا مفاصل ستون‌فقرات را درگیر می‌کند)، کرون (التهاب روده)، آرتریت ایدیوپاتیک پلی آرتیکولار فعال و حاد نوجوانان و پسوریازیس پلاکی (بیماری پوستی مزمن خودایمنی) به کار می‌رود.

اینفلکسی ماب (درمان آرتریت روماتوئید)، بواسیزوماب (درمان سرطان‌های مختلف)، پرتوزوماب (درمان سرطان پستان)، ناتالیزوماب (درمان بیماری ام اس) از جمله محصولات آینده این شرکت دانش بنیان است.

برچسب ها : ,