دانشگاه صنعتی ارومیه سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – شورای صنفی دانشگاه صنعتی ارومیه در آستانه سفر ریاست جمهوری به استان و عدم بهبود وضعیت صنفی دانشگاه با امضای اکثریت دانشجویان دانشگاه بیانیه ای اعتراضی رو منتشر کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، در بخشی از این بیانیه آمده است:

«دانشگاه مهد علم و فرهنگ است و دانشجو در آغوش آن به سوی علم و دانش گام بر می دارد. فرهنگ را می آموزد و با پشتوانه علم آن را در جامعه بسط می دهد. آرامش خاطر و عدم وجود مشکلات صنفی-رفاهی مهم ترین و جزو لازم برای حرکت ثابت به سوی اهداف مقدس دانشجو و دانشگاهیان است.

یکی از بخش‌هایی که در دانشگاه‌ها و در کنار بحث‌های آموزشی حائز اهمیت است، توجه به مسائل صنفی و رفاهی دانشجویان است، اهمیت این موضوع آنجا مشخص می‌شود که سهم این مسائل در موفقیت یا شکست دانشجویان بسیار زیاده بوده و اخلال در نحوه ارائه خدمات به دانشجویان با افت تحصیلی آنها رابطه مستقیم دارد.

متاسفانه در ماه های اخیر مشکلات صنفی دانشجویان به جایی رسیده که این آرامش خاطر در حال تهدید و در مواردی از بین رفته است. بعد از مدتها سکوت و دندان روی دندان خاییدن در رابطه با مشکلات صنفی صبرمان به سر آمده و دیگر کارد به استخوان رسیده است.

وقتی دانشگاهی دانشجو می پذیرد موظف است متناسب با آن امکانات در اختیار دانشجو قرار دهد اما متاسفانه دانشگاه ما به دلیل مشکلات عدیده مالی از کمترین امکانات رفاهی برخوردار است. مشکلاتی که انگیزه ای برای دانشجویان نگذاشته است.

مشکلاتی از قیبل:

۱- نبود درمانگاه و عدم ارائه خدمات بهداشتی-درمانی

۲- نبود سالن ورزشی برای دانشگاه

۳- دانشگاه صنعتی ارومیه با اینکه دانشگاه دولتی است، متاسفانه فاقد خوابگاه ملکی بوده و به همین خاطر سالانه دانشجویان ساکن در خوابگاه متحمل هزینه های گزافی می شوند که خیلی از آنها با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و فشار روز افزون به خانواده ها از عهده پرداخت هزینه بر نمی آیند و اغلب به خانه های مجردی کم هزینه تر نسبت به خوابگاه ها روی آورده اند که این نیز آسیب های جدی اجتماعی را بدنبال دارد. دانشگاهی که قریب به هزار نفر دانشجوی ساکن در خوابگاه دارد چرا از وجود خوابگاه های ملکی بی بهره است.

۴- وضعیت تغذیه موجود به هیچ وجه قابل قبول نبوده و بر خلاف اقداماتی که صورت گرفته است همچنان دانشجویان از وضعیت بد تغذیه رنج می برند. طبیعی است که سلامت دانشجویان در گرو تغذیه سالم است. عدم ارائه خدمات غذایی به دانشجویان خوابگاهی در روز های پنج شنبه و نبود دورچین های غذایی در طول هفته نیز بر مشکلات صنفی افزوده است.

۵- سرعت بسیار پایین اینترنت دانشگاه و خوابگاه ها آن هم اگر دچار مشکل قطعی نباشد.

۶- و مشکلات صنفی دیگر….

ما شورای صنفی به عنوان نماینده قانونی و برحق تمام دانشجویان وضعیت موجود را به هیچ وجه قبول نداشته و اعلام می داریم با وجود چنین مشکلاتی یقینا دانشجو اگر هم بخواهد نمی تواند به رسالتش عمل کند. از مسئولین در خواست رسیدگی هرچه سریعتر به مشکلات را داریم.

ما دانشجویان امضا کننده این بیانیه از ریاست محترم دانشگاه، استاندار آذربایجان غربی، رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر محترم علوم و ریاست جمهوری خواستار رسیدگی و حل هرچه سریعتر مشکلات هستیم.»