1417362006551_untitled.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، موسسات و مراکز آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه محقق اردبیلی به کار خود پایان داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اردبیل، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم اختتامیه این اجلاس با اشاره به محدودیت‌های مالی در بخش‌های پژوهشی و فناوری، گفت: باید برای افزایش ردیف بودجه پژوهشی تلاش و برنامه‌ریزی شود.

احمدی با بیان اینکه این اجلاس بالاترین مرجع رسمی تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری پژوهش در کشور است، گفت: خواسته معاونان پژوهش و فناوری این است که اجازه جابجایی بودجه پژوهشی داده نشود.

وی با بیان اینکه بودجه‌های ستادی عمدتا در حرکت‌ها و پروژه‌های ملی هزینه می‌شود، افزود: توسعه، انتقال فناوری و بومی‌سازی آن وظیفه اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه سهم پژوهش در سال‌های گذشته با کاهش مواجه شده است، تصریح کرد: اگر در دولت فعلی این مشکلات حل شود، حرکت بسیار بزرگی خواهد بود تا شیب نزولی اعتبارات پژوهشی به شیب صعودی تبدیل شود.

وی افزود: برای جبران کسری اعتبارات در حوزه‌های پژوهشی باید برخی الزامات قانونی دستگاه‌های مختلف اجرایی حذف شود و با رویکرد اقتصاد مقاومتی مساله را پیش ببریم.

رئیس چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در صورت همکاری همه نهادها حدود ۷۰ هزار میلیارد ریال اضافه بر اعتبارات سال گذشته می‌تواند عملیاتی شود، اضافه کرد: انتظار می‌رود سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در این زمینه وارد عمل شود.

احمدی با اشاره به مشکلات پیش آمده از طریق مالیات‌ حوزه پژوهش در کشور، اظهارامیدواری کرد: سازمان امور مالیاتی کشور در زمینه معافیت‌های مالیاتی بخش پژوهش و فناوری باید اقدامات مناسبی انجام دهد تا از این طریق شاهد رونق روزافزون فعالیت‌های پژوهشی در کشور باشیم.

برچسب ها : ,