سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  آنکارا- ایرنا- ششمین کنفرانس بین المللی دانش آموختگان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در ترکیه روز پنجشنبه در آنکارا برگزار شد.

پی اچ دی آزمون : «ایراهیم حقیقی» دبیر علمی فرهنگی دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه، هدف از برگزاری این همایش را شناسایی توانمندی های علمی دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه و ارایه کارهای علمی انجام شده و در حال انجام و نیز گسترش همکاری میان دانشگاه های ترکیه و ایران بیان کرد.
وی در آغاز به کار این کنفرانس با ارایه آماری از تعداد دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه گفت: بر اساس آمارهای سازمان آموزش عالی ترکیه در حال حاضر پنج هزارو ۳۰۰ دانشجوی ایرانی در ترکیه حضور دارند که بیشترین آنها در شهرهای استانبول، آنکارا، ارضروم، ازمیر و اسکی شهیر به تحصیل اشتغال دارند.
به گفته حقیقی در شهر استانبول ۱۸۲۱، در شهر آنکارا ۱۵۱۱، در شهر ارضروم ۷۴۷، در شهر ازمیر ۳۴۵ و در شهر اسکی شهیر نیز ۱۰۲ دانشجوی ایرانی به تحصیل اشتغال دارند.
«علیرضا دلخوش» کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا نیز در سخنانی با تاکید بر اینکه سفارت ایران در ترکیه و تمامی سرکنسولگری های ایران موظف به حمایت از تمامی اتباع ایرانی و ارایه خدمات به آنان هستند، گفت: مسایل حمایتی و پشتیبانی از ایرانیان مقیم خارج در قوانین ایران جای دارد و نهادهای سیاسی ایران نیز بدون هرگونه منتی موظف به ارایه بدون تبعیض خدمات پشتیبانی به آنان هستند.
وی با اشاره به سخنان آقای حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه ایرانیان مقیم خارج سفرای ایران در خارج هستند، گفت: دانشجویان و دانش پژوهان ایرانی نیز سفرای علمی ایران در خارج کشور هستند. آنان مسئولیت خطیری دارند چرا که علاوه بر مسئولیت نمایندگی فرهنگی کشورمان در کشور میزبان، نمایندگی نشان دادن نمادهای علمی پژوهشی کشورمان نیز هستند.
وی افزود: دانشجویان و دانش پژوهان ایرانی در کشورهای خارج عمدتا جزو بر گزیده های جامعه علمی کشورهای مقیم هستند و این مایه افتخار است.
حجت الاسلام «محمدعلی نظام زاده» نماینده ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی مقیم آسیا و اقیانوسیه هم گفت: ایرانیان از دیرباز در عرصه علم و دانش ید طولانی داشتند و خوش درخشیدند و این نیز عمدتا در سایه آموزه های قرآنی بود.
وی تصریح کرد: در آیات قرآن، احادیث پیامبر گرامی اسلام و امامان (ع) در خصوص علم و دانش سخنانی بسیاری گفته شده، اولین آیه نازل شده بر پیامبر با کلمه «بخوان» آغاز می شود و در بیش از ۴۰۰ آیه در قرآن به علم و تجلیل از عالمان اشاره شده است.
وی با اشاره به گستردگی سطح علوم و دانش در عصر حاضر گفت: اگر مسلمانان برای خدا و برای خدمت به خلق در زمینه علم و علوم نجنبند در این زمینه از دیگر کشورها عقب خواهند افتاد.
نماینده ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی مقیم آسیا و اقیانوسیه گفت: برخی می گویند ما به جهان کاری نداریم ولی باید گفت حتی اگر ما کاری به جهان نداشته باشیم جهان با ما کار دارد و در این راستا است که باید توسعه علمی را در دستور کار خود قرار دهیم.
وی با تاکید بر لزوم برداشتن گامهای جدی، سریع با کشور دوست، همسایه و مسلمان ترکیه در زمینه های علمی و فرهنگی گفت: متاسفانه روابط علمی و فرهنگی میان دو کشور در سال های گذشته به اندازه لازم توسعه نیافته است ما باید با تحکیم روابط خود به موازات دیگر زمینه ها در زمینه های علمی نیز قدم های اساسی برداریم و حتما دولتمردان ترکیه نیز از این مسئله استقبال می کنند چرا که توسعه روابط دو جانبه به نفع امنیت دو کشور و منطقه است.
حجت الاسلام نظام زاده افزود: دو کشور شاید در زمینه های مختلف با یکدیگر دارای اختلاف دیدگاه باشند، ولی علم و دانش به آن اندازه مقدس است که ما نباید آن را فدای این اختلاف دیدگاهها بکنیم و حتی در آن زمان نیز می باید روابط علمی و فرهنگی ایران و ترکیه تداوم و توسعه یابد.
«مسعود اوکوموش» از اساتید دانشکده الهیات ترکیه نیز در سخنانی با تاکید بر ضرورت پژوهش های علمی در کشورهای اسلامی گفت: جهان اسلام امروزه در تعرض گسترده فرهنگی و علمی دشمنان قرار دارد و برای مواجهه با این موضوع یابد به توسعه علم و فرهنگ اهمیت مضاعفی داده شود.
این ششمین سال است که این کنفرانس علمی به همت انجمن علمی و فرهنگی دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه برگزار می شود.
دانشگاه تبریز نیز به همراه پورمحمدی رئیس و برخی مسئولان این دانشگاه از میهمانان این کنفرانس هستند.
به گفته «سهیل خودکار» مسئول اطلاع رسانی همایش، ۱۵۰ مقاله علمی به زبان های انگلیسی و ترکی به این همایش ارسال شده که از میان این مقالات ۷۰ مقاله برای ارایه انتخاب شده است.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه آنکارا در زمینه پذیرش مقالات به زبان ترکی و دانشگاه تبریز نیز در پذیرش مقالات به زبان انگلیسی کمک کار همایش بودند، گفت: محور مقالات علمی در پنج زمینه مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه، هنر و پزشکی است و بیشترین مقالات ارایه شده در همایش نیز مقالات در رشنه های مهندسی و علوم انسانی است.
از میان ۷۰ مقاله پذیرفته شده برای ارایه در کنفرانس ۱۰ مقاله به صورت شفاهی و ۶۰ مقاله نیز به صورت پوستر ارایه خواهد شد.
در پایان مراسم افتتاحیه این همایش لوح تقدیر به دست اندرکاران برگزاری این همایش اعطاء شد.
این کنفرانس در دانشکده الهیات دانشگاه آنکارا برگزار شد.
خاورم**۲۰۱۲*شبس*۱۶۱۳