98-2.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس جهاد دانشگاهی استان لرستان عنوان کرد: تمام سعی خود را برای فراهم کردن زیرساخت‌های توسعه استان در حوزه پژوهشی به کار بسته‌ایم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، دکتر دهقانی‌الوار در چهل و دومین گردهمایی معاونین آموزشی جهاد دانشگاهی کشور که در محل سالن آمفی تئاتر استانداری لرستان برگزار شد، اظهار کرد: در جهاد دانشگاهی تمام سعی خود را به کار بسته‌ایم که زیرساخت‌های لازم برای توسعه استان را در مجموعه فراهم کنیم و تا به حال در همین راستا اقدام کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه اولین و مهم‌ترین زیرساخت فضای فیزیکی است، افزود: طی ۳۰ ماه گذشته روزانه دو مترمربع فضا به جهاد دانشگاهی اضافه کرده‌ایم و در ۹۰۰ روز گذشته حدود ۱۸۰۰ مترمربع ساخته و تحویل داده‌ایم.

دکتر دهقانی‌الوار با بیان اینکه روزانه ۵٫۵ متر زمین نیز به مجموعه اضافه شده است، اضافه کرد: امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان، زمین محل اجرای مجتمع تحقیقات جهاد دانشگاهی واگذار شود که در این صورت تا حدودی در این حوزه خودکفا خواهیم شد.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی لرستان با بیان اینکه دو کار مهم در جهاد دانشگاهی را پیگیری کرده و آن را تکلیف خود دانسته‌ایم، تصریح کرد: این دو اقدام مهم، مربوط به پژوهش و فناوری است که در مجموعه تعطیل بود و فعالیتی نداشتند اما آنها را مجدداً بازسازی کرده‌ایم، همچنین مرکز رشد مجددا در این واحد احیا شده است.

وی ادامه داد: حدود ۸ شرکت و واحد فناور در این مرکز مشغول فعالیت است و تا پایان سال ۹۶، ۵ شرکت دانش‌ بنیان را نیز باید تحویل استان دهیم معتقدیم که می‌توانیم در این زمینه پیشتازتر عمل کنیم.

دکتر دهقانی‌الوار از دیگر اقدامات انجام شده به راه‌اندازی اولین مجموعه فن‌بازار منطقه‌ای استان توسط جهاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: فن‌بازار جایی است که فعالیت‌های فناورانه به فروش می‌رسد هم اکنون فضایی فراهم کرده‌ایم که افراد کارهای تحقیقاتی انجام داده و پروژه خود را به محصول تبدیل و به فروش برسانند این فضا در استان فراهم شده و در حال فعالیت است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان لرستان به فعالیت این واحد در حوزه سنگ نیز اشاره کرد و گفت: در حوزه سنگ که یکی از ظرفیت‌های اصلی استان است کارگاه تراشکاری سنگ راه‌اندازی و کار خود را در حوزه سنگ‌های تزئینی آغاز کرده‌ایم.

وی خام‌فروشی سنگ را از آسیب‌های وارده در اقتصاد استان دانست و ادامه داد: در حوزه پژوهش نیز علاوه بر مرکز گیاهان دارویی و GIS مرکز بهینه‌سازی مرکز انرژی را راه‌اندازی کرده‌ایم که موضوعات مهم کشور است و در حال حاضر این مرکز کار می کند و کارگاه‌های آن تجهیز و نیروهای آن نیز جذب شده است.

دکتر دهقانی‌الوار به فعالیت جهاد دانشگاهی استان در حوزه ناباروری اشاره کرد و افزود: هم اکنون مراحل راه‌اندازی مرکز درمانی رویان مجوزهای لازم آن از وزارت بهداشت و جهاد دانشگاهی اخذ شده و مقدمات آن فراهم شده است ما جزو ۵ استانی هستیم که وزارت بهداشت نیز کمک‌های لازم را به عمل خواهند آورد.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی لرستان اظهار کرد: همچنین مجوز مجتمع فناوری با تأکید بر گیاهان دارویی در استان به دست آمده و مقدمات راه‌اندازی آن فراهم شده است.

وی اظهار کرد: در برنامه‌ای که استاندار لرستان برای اقتصاد مقاومتی تدوین کرده است مسئولیت‌هایی را به عهده گرفته‌ایم و مانند دیگر دانشگاه‌ها تکلیف شده بود که تا پایان ۹۶ تنها ۵ شرکت دانش‌بنیان راه‌اندازی کنیم اما به علت ظرفیت‌هایی که در جهاد دانشگاهی وجود داشت داوطلبانه ۵ مسئولیت دیگر را نیز پذیرفتیم.

دکتر دهقانی‌الوار با اشاره به راه‌اندازی مجتمع تحقیقات فناوری و مرکز درمان ناباروری از دیگر فعالیت‌های انجام شده، افزود: مرکز آموزشی کوهدشت را نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم که تا پایان برنامه آن را تکمیل می‌کنیم همچنین ساختمان ستادی جهاد و برگزاری همایش تشکل‌های زیست محیطی از دیگر تکالیف ما بود که چند وقت پیش انجام شد.

وی از آسیب‌های وارده در حوزه پژوهش و فناوری را فروش محصولات ناشی از تحقیقات دانست و گفت: متأسفانه درصد کمی از منابع واحد لرستان از محل فروش فناوری بوده اما هدف‌گذاری برنامه ششم را با هدف یک جهش معنادار به نحوی انجام داده‌ایم که این میزان به حدود ۳۰ درصد برسد.

دکتر دهقانی‌الوار با یادآوری حداقل ۵ برابر کردن اعتبارات ۱۵ تا ۲۰ درصدی دولت توسط این نهاد و صرف آن در حوزه پژوهشی و فناوری گفت: در لرستان تلاش بر فعالیت‌های فناوری است و حداکثر تکیه به منابع دولتی حدود ۱۲ درصد است.