سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  کنفرانس «رویارویی علوم قدیم و جدید در عصر قاجار»، هشتم و نهم خردادماه جاری در پژوهشکدۀ تاریخ علم دانشگاه تهران برگزار می شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا، شرکت در این کنفرانس برای عموم آزاد و رایگان است.

موضوع این همایش رودررویی علم قدیم و جدید در عصر قاجار است.

برگزارکنندگان کنفرانس بر خلاف نظر کسانی که تاریخ علم دوران قاجار را تاریخ انتقال یکجانبۀ دانسته‌ها از غرب به ایران تصور می‌کنند و نقش جامعۀ علمی بومی را تنها ایستادگی در برابر آن می‌دانند، معتقدند واکنش علم بومی در این دوران نه همواره به صورت مواجهه و مقابله بوده است و نه می‌توان چهره‌های بارز این علم را مظهر مقاومت جهل در برابر علم دانست.

با همۀ ضعفی که ایران در همۀ زمینه‌ها و از جمله علم، در این دوران به آن دچار بود، هنوز برخی از مراکز علمی فعال بودند و همچنان کار علم را به شیوه گذشته ادامه می‌دادند.

وجود این مراکز و شخصیتهایی که از این مراکز برخاسته‌اند، نقش فعالی که برخی از ایشان در ورود علم جدید به ایران ایفا کرده‌اند و تصوری که از علم و نقش اجتماعی و فرهنگی آن داشته‌اند در نحوۀ ورود علم جدید به ایران و در نوع پذیرش و گسترش آن بسیار مؤثر بوده است.

هدف این همایش این است که دور از کلی‌گویی‌های مرسوم، این رابطۀ پیچیده و چندجانبه را از راه مطالعات مستقیم و موردی در چند حوزه بررسی کند تا شاید از این راه بخشی از تاریخ این دوران که این همه به ما نزدیک و این همه برای ما ناشناخته است، روشن‌تر شود.

برچسب ها : ,