سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برای افزایش سرانه مطالعاتی و ترغیب شهروندان به کتاب و کتابخوانی، نیازمند فرهنگسازی بیشتر در این زمینه هستیم.

پی اچ دی آزمون : محمد فرهادی روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا اظهار داشت: خوشبختانه چون بنده کار پزشکی و عمل نیز انجام می دهم؛ تقریبا هر روز مطالعه دارم.
وی گفت: هر روز برخی مجلات پزشکی و نشریات علمی به دفتر می آید و یا بر حسب ضرورت به تارنماهای علمی مرتبط با کارم مراجعه می کنم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: بخش عمده ای از مطالعاتم را به مطالبی اختصاص می دهم که مرتبط با کارم باشد.
وی ادامه داد: اینکه در روز چند ساعت مطالعه را دارم را نمی دانم اما در طول روز و حتی شب ها که در منزل هستم؛ دست از مطالعه برنمی دارم.
فرهادی در پاسخ به این سوال که آخرین کتابی که خوانده اید، چه بوده است؛ گفت: بیشتر کتاب هایی که می خوانم تخصصی و در حوزه کاریم است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: آخرین کتابی که خواندم مربوط به پزشکی سلولی مولکولی است.
وی در مورد دلیل پایین بودن نرخ سرانه مطالعاتی کشور اظهار داشت: باید در این زمینه فرهنگسازی شود و شاید شیوه انتشار کتاب باید مناسب تر از حالت کنونی باشد.
فرهادی خاطرنشان کرد: باید برای سنین مختلف کتاب های متفاوت زیادی در دسترس شهروندان باشد.
وی یادآور شد: همچنین باید زبان بیان کتاب برای مخاطب بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد؛ به ویژه در زمینه مطالب علمی باید به گونه ای باشد که متناسب با سنین مخاطبانش تدوین شود.
وی افزود: افزایش جذابیت و گیرایی در کتاب ها نیز از جمله شاخصه های دیگری است که در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی موثر است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: قابل فهم بودن کتاب برای مخاطبانش و تبلیغ برای انتشارش و نیز کاهش نرخ کتاب نیز از جمله سایر عوامل راهگشا در این زمینه به شمار می رود.