سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران- ایرنا – دوران پسابرجام فرصتی مغتنم و ارزشمندی است که می تواند جوانان را با دانش و فناوری های جدید مراکز علمی و معتبر جهانی آشنا کرده و سبب انتقال تکنولوژی های مدرن به کشور شود.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار حوزه دانشگاهی ایرنا، ایجاد فضای تعامل با دنیا و زدودن عوامل یاس و نومیدی در جامعه از جمله اقدامات دولت در کنار حل موضوع هسته ای و کنترل تورم بوده که سبب شده در این فرایند اقشار مختلف جامعه به ویژه دانشگاهیان با شور و شوق مشغول کار و تلاش دوچندان شوند که به طور قطع از مهمترین دستاوردهای دولت به شمار می آید.
مزیت و ویژگی های پسابرجام، روسای دانشگاه های کشور را به افزایش تعاملات علمی با سایر دانشگاه های معتبر جهان، امیدوار ساخته است.
مسوولان وزارت علوم هم بر این باورند که دانشگاه های کشور در عصر پسا تحریم باید در مسیر تقویت ارتباط علمی هر چه بیشتر با دانشگاه های معتبر دنیا و استفاده بهتر از منابع علمی روز گام بردارند چرا که در چنین شرایطی امکان بهتری برای استفاده از تجربیات فناوران خارج از ایران و همکاری آنان با اندیشمندان داخلی و آسان کردن مبادله دانشجو و استاد و پذیرش و اعزام دانشجویان دکترا وجود خواهد داشت.
بر اساس این گزارش از دید بسیاری از ناظران، پسابرجام فرصت ویژه ای برای کسب و انتقال فناوری های جدید و مدرن، شناساندن هرچه بیشتر توانمندی جوانان ایرانی به سایر ملل و کسب تجربیات و یافته های جدید علمی است.
خوشبختانه بر اساس آماری که از دانشگاه ها و مراکز علمی کشورمان ارائه می شود؛ شاهد افزایش روزافزون تعاملات علمی دانشگاه های کشور با مراکز معتبر جهانی در دوران پسابرجام هستیم به گونه ای که حتی این امر سبب شده تا برخی از روسای دانشگاه های ایران به سبب عملیاتی ساختن تفاهم نامه های قبلی دیگر کمتر به انعقاد تفاهم نامه های جدید علاقمند باشند.

** عملیاتی ساختن تفاهم نامه های قبلی در اولویت دانشگاه تهران
رییس دانشگاه تهران در همین زمینه به خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا اظهار داشت: پس از برجام اراده مراکز علمی برای افزایش تعاملات علمی و تبادلات دانشجو و استاد افزایش یافته است و بر همین اساس نیز در کشور اقداماتی برای سهولت در صدور ویزا انجام شده است.
محمود نیلی احمدآبادی گفت: یکی از برنامه های دانشگاه تهران در دوران پسابرجام حرکت بیشتر به سوی بین المللی شدن و برخورد فعال تر با جامعه جهانی است که در این راستا نیز اقداماتی انجام شده است.
وی در ادامه با تاکید بر لزوم گسترش روابط بین دانشگاه تهران و مراکز علمی معتبر جهانی و نیز تعامل بیشتر میان اساتید و دانشجویان تصریح کرد: هم اکنون دیگر بیشتر از اینکه در پی انعقاد تفاهم نامه های جدید باشیم به پیاده سازی تفاهم نامه های قبلی می اندیشیم.
رییس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: با خیلی از کشورها و دانشگاه ها در حال مذاکره هستیم اما قبل از تفاهم نامه سعی می کنیم تا به راهکارهای اجرایی بپردازیم.
وی اظهار کرد: پیشرفت هایی هم در این زمینه حاصل شده است و شاید یکی از مهمترین تفاهم نامه هایی که در این زمینه داشته ایم؛ تاسیس دانشکده آب با همکاری یونسکو، دانشگاه ihe delf کشور هلند و وزارت نیرو در این دانشگاه است.
نیلی احمدآبادی گفت: هدف از تاسیس این دانشکده حول محور امور آموزشی و پژوهشی در حوزه آب بوده و در سطح بین المللی برگزار خواهد شد.
وی افزود: یکی از برنامه های دانشگاه حرکت به سوی بین المللی شدن و برخورد فعال تر با جامعه جهانی است که در این راستا نیز اقداماتی انجام شده است.

** افزایش علاقمندی مراکز علمی بین المللی برای همکاری در دوران پسابرجام
رییس دانشگاه علم و صنعت ایران نیز درخصوص گسترش تبادلات علمی بین المللی در فضای پسا برجام به ایرنا گفت: همه دانشگاه ها و به ویژه دانشگاه های بزرگ کشور به مرکزیت وزارت علوم، ماه هاست جلسات هماهنگی و همفکری درخصوص تقویت مراودات علمی در سطح بین المللی برگزار کرده اند.
وی اظهار داشت: این یک مساله ملی است و به یک دانشگاه محدود نمی شود هرچند، دانشگاه ها به نوبه خود در حوزه ارتباطات و توانمندی هایشان، فعالیت هایی در راستای گسترش ارتباطات بین المللی انجام می دهد.
برخورداری به بازدیدهای متعدد مسوولان دانشگاههای اروپایی از دانشگاه های ایران طی ماه های اخیر اشاره کرد و گفت: در نتیجه این بازدیدها و جلسات رایزنی، تفاهم نامه های همکاری میان دانشگاه های بزرگ ایران و دیگر کشورها در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: البته هم اکنون دیگر سعی داریم تا کمتر به امضای تفاهم نامه های جدید بپردازیم و بیشتر همت خودمان را در هر چه بهتر عملیاتی ساختن تفاهم نامه های قبلی مصروف کرده ایم.
رییس دانشگاه علم و صنعت ایران ادامه داد: اگر این تفاهم نامه های قبلی به بهترین شکل ممکن اجرایی نشود؛ وجه خوبی به وجود نخواهد آورد.
وی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که در دوران پسابرجام علاقمندی های زیادی از مراکز علمی بین المللی برای همکاری با دانشگاه های جمهوری اسلامی به وجود آمده است و بر همین اساس معتقدم باید دیگر در این زمان با کمی تامل به فکر عملیاتی ساختن هر چه مناسب تر آنها باشیم.
بین المللی شدن دانشگاه های ایران و افزایش جذب دانشجویان خارجی از سیاست های دولت تدبیر و امید است و در همین راستا توسعه دیپلماسی علمی، تقویت روابط با دانشگاه های معتبر دنیا، استمرار پذیرش دانشجو از کشورهای دیگر و انجام تحقیقات مشترک با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بین المللی از برنامه هایی است که وزارت علوم و معاونت های آن به صورت جدی پیگیری کرده و با ارایه مجوزهای جدید سعی در تسهیل این موضوع دارند.