سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  قم- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: یکی از مشکلاتی که در دانشگاه های ما بوده و باید رفع شود نگاه امنیتی به فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی است، در حالی که بهترین حافظان امنیت خود دانشگاه و دانشجویان هستند.

پی اچ دی آزمون : سید ضیاء‌ هاشمی عصر سه شنبه در گفت وگو با خبرنگاران در قم خاطرنشان کرد: بهترین روش برای مدیریت حوزه های اجتماعی و فرهنگی دانشگاه ها حرکت مبتنی بر مشارکت و اعتماد است و باید این را ترویج کنیم.
وی با اشاره به مساله تحولات فرهنگی در دانشگاه ها نیز گفت: وزارت علوم منتقد نگاه ظاهر بینانه و کلیشه ای به تحولات فرهنگی در دانشگاه است.
هاشمی خاطرنشان کرد: نگاه ما به بحث تحول این است که باید در چارچوب سند دانشگاه اسلامی باشد، دانشگاه اسلامی از نظر علمی، اخلاقی و فرهنگی در سطح عالی قرار دارد و در چارچوب طرح اسلامی شدن دانشگاه ها نیز کارهای صورت می گیرد.
وی ادامه داد : دانشگاه اسلامی از نظر کیفیت علمی در سطح بالایی قرار دارد و بسیار مسئولیت پذیر، اخلاقی است و مناسک دینی در حوزه رفتار در آن تجلی دارد.
معاون فرهنگی وزارت علوم خاطرنشان کرد : یک نگاه جامعی نسبت به حرکت به سمت دانشگاهای اسلامی وجود دارد که باعث ارتقای فرهنگی نیز خواهد شد.
هاشمی همچنین با اشاره به دغدغه مراجع تقلید پیرامون برگزاری کرسی های آزاد اندیشی گفت: مراجع تقلید تاکید دارند که کرسی های آزاد اندیشی باید درچارچوب مسائل اخلاقی و دینی باشد.
وی ادامه داد: مراجع تقلید نیز درمورد تفکیک جنسیتی بر این تاکید داشتند که انجام این کار به شکل عجولانه و شتاب زده رویکرد غلطی است.
هاشمی خاطرنشان کرد : باید این امکان برای کسانی که تمایل دارند در دانشگاه های مجزا تحصیل کنند، فراهم باشد، تاکید بزرگان این است که حریم ها باید حفظ شود و تفکیک جنسیتی باعث رشد علمی خواهد شد ولی نباید شتاب زده باشد بلکه با نگاه کارشناسانه باشد.
وی همچنین اعزام دانشجویان به اردوهای فرهنگی مذهبی را مورد تاکید قرار داد و گفت : مسائل فرهنگی شامل حوزه ها و لایه ها، علایق و گرایش های مختلفی است که باعث تحول در رفتارها می شود.
هاشمی خاطرنشان کرد: با چند حرکت تحول فرهنگی ایجاد نخواهد شد، حوزه فرهنگ نیز با چند اقدام دچار تحول نمی شود و تغییرات فرهنگی نیز به تدریج ایجاد شده تا وضعیت موجود را رقم زده است.
وی ادامه داد: یکی از این روش های توسعه فرهنگی، اردوهای جمعی است که هم کار جمعی را آموزش می دهد و اگر در مسیر علمی و دینی باشد ارزش های دینی را ارتقا می دهد. با این رویکرد ما اردوهای رضوی و علمی را توسعه دادیم.
هاشمی خاطرنشان کرد: این اردوها شبکه اجتماعی خوبی بین دانشجویان ایجاد کرده و دانشجویان اهل سنت نیز حضور دارند که بسیار تاثیرگذار است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همراه با معاونان وی روز سه شنبه با حضور در قم با مراجع تقلید دیدار کردند.
شبک ۷۴۰۱/ ۶۱۳۳/ ۱۰۶۴