آیت الله سبحانی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – قم – یکی از مراجع تقلید شیعیان، تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها را موجب پیشرفت دانشجویان دانست و گفت: این اقدام به معنای دیوارکشی در دانشگاه‌ها نیست.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، آیت الله العظمی جعفر سبحانی عصر سه‌شنبه در دیدار فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در سخنانی اظهار داشت: وزارت علوم از قدیمی‌ترین وزارتخانه‌ها در کشور است که در قبل از انقلاب و در طی ۱۴۰ سال اخیر نیز فعالیت داشته و به نگارش کتاب‌های علمی می‌پرداخته است.

وی بیان داشت: از وزارت علوم انتظارات زیادی داریم و امید است برنامه‌های این وزارتخانه به گونه‌ای باشد که دانشجویان را به سمت نماز و مسائل دینی و اسلامی رهنمون کند.

استاد سطوح عالی حوزه اضافه کرد: تعداد معدودی از دانشجویان به دین اعتقاد زیادی ندارند که این افراد باید شناسایی شده و به صورت غیر مستقیم آموزه‌های دین اسلام را به آن‌ها انتقال داد.

هدایت دانشجویان به سمت امور دینی نباید موجب تنش شود

وی تأکید کرد: هدایت دانشجویان به سمت امور دینی باید به گونه‌ای باشد که موجب ایجاد تنش در دانشگاه‌ها نشود.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها نیاز است، افزود: تفکیک جنسیتی به معنای دیوارکشی در دانشگاه‌ها نیست بلکه ‌باید در کمال احترام فضاهای جداگانه‌ای برای تحصیل دختران و پسران دانشجو فراهم کرد.

وی افزود: در دانشگاه‌های تک جنسیتی مشاهده شده که پیشرفت‌های علمی خوبی صورت گرفته که نمونه آن را در دانشگاه حضرت معصومه(س) قم می‌بینیم.

این مفسر قرآن کریم عنوان کرد: باید حقوق زنان را محترم شمرد و خداوند به زن و مرد نگاه مساوی دارد و حتی در قرآن سوره‌ای نیز برای زنان آورده است.

وی ابراز داشت: نباید به برخی از حرف‌هایی که در زمینه تفکیک جنسیتی بیان می‌شود توجه کرد و باید عنایت داشت که جداسازی دختر و پسر در محیط‌های آموزشی و دانشگاهی زمینه پیشرفت بیشتر آنان را فراهم خواهد کرد.

تأکید بر توجه به علوم انسانی اسلامی

آیت الله سبحانی با تأکید بر توجه به علوم انسانی اسلامی، افزود: علوم انسانی غرب با مبانی دینی ما سازگاری ندارد و باید به سمتی حرکت کنیم که علوم انسانی تضادی با دین اسلام نداشته باشد و صد درصد اسلامی باشد.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم در ادامه بر بومی سازی دانشجویان در دانشگاه‌ها تأکید کرد و بیان داشت: این امر موجب کاهش هزینه‌های دانشجویان و نیز عدم تغییر و آسیب به فرهنگ هر شهر و منطقه می‌سود.

وی گفت: مردم برخی از شهرها از ورود دانشگاه به شهر و منطقه‌شان گله داشتند و می‌گفتند تا قبل از اینکه دانشگاه در شهرشان راه اندازی شود حجاب رعایت می‌شد اما بعد از ورود دانشجویان به شهرشان مسائل فرهنگی و حجاب کم رنگ شد.