سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون دانشجویی دانشگاه تهران از تعلیق دانشجو توسط آرا کمیته انضباطی این دانشگاه خبر داد.

 

حسن به نژاد معاون دانشجویی دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: کمیته انضباطی دانشجویان بدون شک یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین کمیته‌ها در سطح مراکز آموزش عالی می‌باشد. سروکار داشتن این کمیته با تخلفات مختلف دانشجویی، بررسی تخلفات گوناگون و استفاده از صاحب نظران حقوقی و اعضای تشکیل دهنده‌ی این کمیته برای صدور آرای مقتضی، باعث شده که این کمیته نقشی مهم را در پایداری سلامت جامعه‌ی دانشگاه تهران ایفا کند.
 وی ادامه داد:در واقع این دستور العمل ها به خاطر رسیدگی و جلوگیری از تخلفات انضباطی دانشجویان تدوین شده است و راهکارهای لازم را برای کاهش جرایم و ناهنجاری‌های رفتاری دانشجویان ارائه کردیم و اهتمام لازم را برای نزولی کردن رشد تخلفات در حوزه‌های مختلف به انجام می رسانیم.
معاون دانشجویی دانشگاه تهران تصریح کرد: اگر به دلایلی دانشجو مرتکب چند تخلف به صورت همزمان شود برای هرکدام از تخلفات تنبیه جداگانه ی  در نظر گرفته می‌شود.
وی اظهار داشت: هر گاه دانشجویی در مکان‌هایی به عنوان دانشجو فعالیت داشته باشد از قبیل سفرهای علمی، محل‌های کارآموزی، خوابگاه و … مرتکب عملی شود کمیته انضباطی می تواند ضمن رسیدگی به تخلف در حیطه این آئین نامه، موارد را برای برخورد به مراجع ذی صلاح ارجاع دهد و تنها مرجع مجاز دانشگاه به انعکاس تخلف و معرفی دانشجوی خاطی به مراجع قضائی و انتظامی، کمیته انضباطی آن دانشگاه است.
معاون دانشجویی دانشگاه تهران در خصوص نحوه اعتراض دانشجو به آرا صادره اضافه کرد: در مورد احکامی که کمیته  انضباطی دانشگاه صادر می کند ظرف مدت ۱۰ روز اداری از تاریخ رویت حکم اولیه اعتراض خود را به کمیته انضباطی تجدید نظر دانشگاه ذیربط تسلیم کند تا در کمیته انضباطی تجدید نظر شود.
وی تاکید کرد: کمیته مرکزی پس از ملاحظه دفاعیه دانشجو، حداکثر ظرف مدت یک ماه حکم قطعی را صادر می‌کند و احکام اولیه صادره از سوی کمیته انضباطی دانشگاه یا کمیته مرکزی انضباطی به هر شکل ممکن می‌باید تا یک ماه پس از صدور به‌دانشجوی متخلف ابلاغ شود.
به نژاد در پایان یادآور شد: دانشجویان دانشگاه تهران که از نخبگان جامعه هستند و همواره در حفظ میثاق دانشگاهی خود تلاش نموده و سعی در ارتقاء جایگاه علمی و فرهنگی این نماد آموزش عالی کشور نموده اند و به ندرت نیاز به برخوردهای قانونی در مقابل تخلفات دانشجویی است.