سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  قم- ایرنا- وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری از راه اندازی ۳۰ کرسی زبان فارسی در ۵۲ کشور شامل کشورهای همسایه و اروپایی خبر داد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش ایرنا، محمد فرهادی روز سه شنبه در دیدار با آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید درخصوص تعداد دانشگاه های کشور نیز گفت: هم اینک ۲ هزار و ۸۰۰ واحد آموزش عالی درکشور فعال می باشند که نزدیک به ۲۰۰ دانشگاه، دولتی هستند.
وی ابراز داشت: دانشگاه های دارای تراز بین المللی در سه سال اخیر از پنج به ۱۴ دانشگاه رسیده و در ردیف یک درصد دانشگاه های دنیا قرار گرفته اند و ۲۰۰ استاد ما جزء استادان برتر دانشگاه های جهان قلمداد می شوند.
وی افزود: هم اینک ۷۶ هزار تن عضو هیات علمی دانشگاه های دولتی، غیردولتی و آزاد هستند و در کشور ، چرخه دانشگاه و کسب علم ، فناوری و نوآوری را پیگیر هستیم تا توسعه علمی داشته باشیم و نیز علم نتیجه عملی داشته باشد از این رو ۱۶۷ مرکز رشد علمی و فناوری در دانشگاه ها ایجاد شده اند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: ۳۸ پارک علم و فناوری که شرکت های دانش بنیان در آن ها مستقر هستند در کشور وجود دارند تا فناوری در مراکز رشد تولید و انبوه سازی شوند.
وی گفت: درکشور چهار هزار شرکت دانش بنیان فعال و قریب به ۷۰۰ شرکت در پارک های علم و فناوری مستقر هستند و در ۲سال گذشته ۸۴ میلیون دلار صادرات به خارج از کشور داشته و از وام های کم بهره و بی بهره استفاده کرده اند.
وی افزود: برنامه هایی در دولت در چارچوب سیاست های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی و سند چشم انداز دانشگاه ها داریم که به سمت کارآفرینی بروند و در این راه آمایش دانشجویی نیز پیش بینی شده است.
فرهادی ادامه داد: در حوزه های فرهنگی و اجتماعی اقدام های خوبی داشته ایم و ترویج فرهنگ قرآنی و حمایت از فعالیت های قرآنی مجمع های دانشگاهی را شاهد بوده ایم.
وی افزود: طرح ترویج سیره اهلبیت (ع) با طرح ابتکاری نهضت رضوی در ۱۶ مرکز دانشگاهی با برگزاری جشنواره های ادبی، فرهنگی و هنری در سال گذشته شروع شده و اکنون تعداد این دانشگاه ها به ۲۹ مرکز رسیده است.
وی ابراز داشت: توسعه اردوهای دانشجویی راهیان نور نیز برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در دستور کار است که به یک میلیون نفر در سال خواهد رسید و برای این اردوها قرارگاهی در وزارت علوم تشکیل شده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به همراه جمعی از معاونان خود امروز به منظور دیدار با علما و مراجع عظام تقلید و شرکت در نشست رئیسان دانشگاه های کشور وارد قم شد.
۷۴۰۸/ ۶۱۳۳/