دیدار وزیر علوم با مراجع سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – قم – یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: علم و اخلاق دو رکن اساسی در دانشگاه‌ها است و پیشرفت بدون وجود یکی از آنها امکان ندارد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله العظمی لطف الله صافی گلپایگانی، این مرجع تقلید در دیدار وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با اشاره به اهمیت دو صفت علم و قدرت در اسلام گفت: خداوند متعال متّصف به دو صفت والای علم و قدرت است، و انبیای الهی و ائمه علیهم‌السلام هم به این دو صفت متخلّق بودند؛ لذا امّت اسلامی و جامعه مسلمان هم باید به این دو صفت آراسته باشد؛ که اگر هر دو صفت، ‌یعنی علم و توانایی و یا یکی از آن دو نباشد، امکان پیشرفت نیست و آن جامعه ضعیف خواهد بود، البته قدرتی که بر اساس فهم، شعور و بینش و درک همه مصالح باشد.

وی در قسمت دیگری از سخنان خود، با اشاره به تأکید آیات و روایات شریفه بر علم‌آموزی افزود: اسلام به همه ما توصیه می‌کند که در مسئله علم از همه ملل دنیا، جلوتر باشیم و نباید عقب بمانیم. باید طوری پیشرفت کنیم که حرف اوّل را امّت اسلام بزند، و همه برای علم‌آموزی و کسب معارف و دانش به مسلمانان رجوع نمایند، همان‌طور که از بدو اسلام اینگونه بود و مسلمانان در همه علوم جلوتر و برتر از دیگر امّت‌ها بودند.

استاد برجسته حوزه، در بخش دیگری از توصیه‌های خود، جامعه جاهل را جامعه‌ای ضعیف شمرده و گفت: اگر مردم جاهل بمانند و جامعه رو به جهالت و ظلمت باشد، از بدترین بدبختی‌ها است و بر عکس، هر چه جامعه بیشتر به طرف علم برود، باعث فخر و برتری آن خواهد بود. مسئله‌ای که اسلام روی آن تأکید کرده‌ است، این‌که همه مردم باید عالم و دانشمند باشند و بفهمند و بدانند.

وی گفت: در نهج البلاغه از امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام نقل شده است که می‌فرمایند: «العُلَماء بَاقُونَ مَا بَقِی الدَّهرُ؛ أعیَانُهُم مَفقُودَه و أمثَالُهُم فِی القُلوبِ موجُودَه»؛ منظور از علماء همه کسانی است که به صفت علم و دانش، متخلّق هستند و نام و یاد و ذکر دانشمندان، همیشه ماندگار و باقی است.

آیت الله صافی گلپایگانی در ادامه افزود: در روایتی از پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله علیه و آله در ثواب نشستن در مجلس علم آمده است که «وَ الْجُلُوسُ سَاعَهً عِنْدَ مُذَاکَرَهِ الْعِلْمِ أَحَبُّ إِلَى اللهِ مِنْ أَلْفِ غَزْوَهٍ» یعنی یک ساعت علم‌آموزی نزد خداوند برتر و گرامی‌تر از شرکت در هزار غزوه است.

دانشگاه‌ها محلّ انسان‌سازی بر اساس معیارهای حیات طیّبه قرآنی باشد

وی ادامه داد: ما اگر بخواهیم دستورات و راهنمایی‌های قرآن مجید و روایات شریفه را در این موضوع بیان کنیم باید ساعت‌ها بنشینیم و بگوییم، و از همه اینها فهمیده می‌َشود که اسلام علم را می‌خواهد و حتی نمی‌خواهد ذرّه‌ای جهالت در جامعه باشد.

این مفسر قرآن کریم، هدف از تشکیل دانشگاه‌ها را انسان‌سازی دانست و گفت: دانشگاه‌ها باید محل انسان‌سازی به معنای واقعی و بر اساس معیارهای حیات طیّبه قرآنی باشد که در نتیجه افرادی را تحویل جامعه اسلامی دهد که خدمتگزار دین و مردم باشند.

وی در قسمت دیگری از سخنان خود، علم و اخلاق را دو رکن اساسی دانشگاه‌ها دانست و اظهار داشت: دانشگاه‌ها و دانشجویان عزیز ما در همه رشته‌هایی که اشتغال به آن دارند، باید اهتمام نمایند هم از جنبه‌های دینی و هم از جنبه‌های علمی پیشرفت کنند و اگر در هر کدام عقب بمانند، اسباب گرفتاری می‌شود.

در انتخاب اساتید دانشگاه‌ها حساسیت بیشتری نشان دهید

آیت الله صافی، بخش دیگری از سخنان خود را به ویژگی‌های اساتید دانشگاه اختصاص داد و گفت: در انتخاب اساتید، حساسیت بیشتری داشته باشید. هر چه درجه علمیّت و ایمان و اعتقاد به خداوند، در اساتید عزیز ما بیشتر باشد، دانشگاه‌های ما و جامعه موفّق‌تر خواهد بودند.

وی حوزه و دانشگاه را دو عنوان و نام برای یک هدف دانست و افزود: هدف اصلی همه نهادها و ارکان جامعه اسلامی، جلب رضای الهی و عمل به احکام اسلام عزیز است؛ حال می‌خواهد تحت عنوان حوزه باشد یا دانشگاه. همه ما در این جهت اصلی اشتراک داریم و باید به دنبال عمل به وظایف شرعیه و جلب رضایت خداوند متعال باشیم و اگر در این مسیر حرکت کنیم، اول کسی که خوشحال می‌شوند وجود مبارک حضرت ولیّ‌عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌‌باشند و اوّل کسی هم که از کاستی‌ها و نقص‌ها ناراحت می‌شوند وجود آن حضرت هستند.

مرجع تقلید شیعیان درپایان این دیدار، ضمن آرزوی توفیقات بیشتر برای وزیر علوم و همکارانشان، گفت: مسئولیتی که بر عهده شما گذارده شده است بسیار مهمّ و سنگین، و دارای اجر و ثواب بسیار است. ان‌شاء الله بتوانید با عمل به وظایف شرعی در این مسیر، موجبات عزّت و عظمت جامعه‌ی اسلامی را فراهم نمایید.