سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  قم – ایرنا – آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید گفت: معنویت و اخلاق مداری باید حرف اول را در دانشگاه بزند و این امور باید سرلوحه کار دانشجویان باشد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش ایرنا، وی روز سه شنبه در دیدار محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: کار وزارت علوم بسیار مهم است و اقدام های موفقیت آمیز این وزارتخانه باید همین گونه پیش رود.
وی ابراز داشت: در زمانی در اروپا و آمریکا دانشمندان بنام، کتابخانه و دانشگاهی وجود نداشت ولی مسلمانان چراغ علم را در دنیا روشن کردند.
این مرجع تقلید ادامه داد: انحرافاتی که در مسیر انبیا بوجود آمد، باعث شد قدرت های بزرگ و استکبار، کشورهای اسلامی را زیر سلطه خود قرار دهند و مسلمانان را مستعمره خود کنند.
وی بیان کرد: استکبارگران اسلام ناب را مهمترین دشمن خود می دانستند و سعی کردند با استعمار، دین را در میان مسلمانان کمرنگ کرده و لذا دین سکولار بوجود آورند تا راه پیشرفت و علم را به گونه ای بر مسلمانان ببندند.
این مرجع تقلید با یادآوری اینکه وجود اصطلاحات عربی در دانش غربی ها نشان می دهد که آنها این علوم را از مسلمانان گرفته اند، افزود: شرایطی برای مسلمانان پیش آمد که برای علم آموزی به کشورهای اروپایی بروند و آنچه اروپایی ها به مسلمانان عرضه کردند بر اساس علم سکولار بود.
آیت الله نوری همدانی افزود: پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، عظمت اسلام به حوزه، دانشگاه و صحنه زندگی مردم بازگردانده شد.
وی ادامه داد: اروپایی ها و استکبار علم را سکولار کرده و به ما تحویل دادند و به این دلیل تصور می کنیم این علوم جدید است در حالی که این علوم ریشه در اسلام داشته و اروپایی ها آن را سکولار کردند.
این مرجع تقلید در ادامه بر مهم بودن علوم انسانی تاکید کرد و گفت: غرب سعی کرد خدامحوری که در علوم انسانی وجود داشت را جدا کرده و انسان را محور این علوم قرار دهد.
وی خطاب به وزیر علوم گفت: همانطور که حوزه به فرموده رهبر معظم انقلاب باید انقلابی باشد، دانشگاه نیز باید انقلابی باشد.
وی تاکید کرد: معنویت و اخلاق در دانشگاه ها باید از اولویت ها باشد و مدیران دانشگاه ها نیز باید افرادی نمونه باشند و سطح تربیت پذیری دانشجویان را بالا برد.
آیت الله نوری همدانی در پایان از وزیر علوم خواست تا نسبت به اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاهها توجه لازم صورت گیرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امروز در سفر به شهر مقدس قم با شماری از علما و مراجع تقلید دیدار و گفت و گو می کند.
۷۴۰۸ / ۱۱۷۵/۲۰۲۵