سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  قم – ایرنا – آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید بر حساسیت نشان دادن در انتخاب استادان دانشگاه ها تاکید کرد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی این مرجع تقلید، وی روز سه شنبه در دیدار محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، به ویژگی‌ های استادان دانشگاه اشاره کرد و افزود: هر چه درجه علمیت و ایمان و اعتقاد به خداوند، در استادان بیشتر باشد، دانشگاه‌های ما و جامعه موفق ‌تر خواهد بود.
وی با اشاره به اهمیت دو صفت علم و قدرت در اسلام افزود: خداوند متعال متصف به دو صفت والای علم و قدرت است و انبیاء الهی و ائمه اطهار (ع) هم به این دو صفت متخلق بودند.
این مرجع تقلید ادامه داد: امت اسلامی و جامعه مسلمان هم باید به این دو صفت آراسته باشد که اگر هر دو صفت، ‌یعنی علم و توانایی و یا یکی از آن دو نباشد، امکان پیشرفت نیست و آن جامعه ضعیف خواهد بود.
آیت الله صافی گلپایگانی با اشاره به تاکید آیات و روایات شریفه بر علم‌آموزی افزود: اسلام به همه ما توصیه می‌کند که در مسأله علم از همه ملل دنیا، جلوتر باشیم و نباید عقب بمانیم، باید طوری پیشرفت کنیم که حرف اوّل را امّت اسلام بزند، و همه برای علم‌آموزی و کسب معارف و دانش به مسلمانان رجوع نمایند، همان‌طور که از بدو اسلام اینگونه بود و مسلمانان در همه علوم جلوتر و برتر از دیگر امّت‌ها بودند.
وی در بخش دیگری از توصیه‌های خود، جامعه جاهل را جامعه‌ای ضعیف شمرده و بیان داشت: اگر مردم جاهل بمانند و جامعه رو به جهالت و ظلمت باشد، از بدترین بدبختی‌ها است و بر عکس، هر چه جامعه بیشتر به طرف علم برود، باعث فخر و برتری آن خواهد بود.
آیت الله صافی گلپایگانی اظهار داشت: مسأله‌ای که اسلام روی آن تأکید کرده‌، این است ‌که همه مردم باید عالم و دانشمند باشند و بفهمند و بدانند.
مرجع عالیقدر، هدف از تشکیل دانشگاه‌ها را انسان‌ سازی دانست و افزود: دانشگاه‌ها باید محل انسان‌سازی به معنای واقعی و بر اساس معیارهای حیات طیّبه قرآنی باشد که در نتیجه افرادی را تحویل جامعه اسلامی دهد که خدمتگزار دین و مردم باشند.
آیت الله صافی گلپایگانی علم و اخلاق را دو رکن اساسی دانشگاه‌ ها دانست و گفت: دانشگاه‌ها و دانشجویان عزیز در همه رشته‌هایی که اشتغال به آن دارند، باید اهتمام نمایند تا هم از جنبه‌های دینی و هم از جنبه‌های علمی پیشرفت کنند و اگر در هر کدام عقب بمانند، اسباب گرفتاری می‌شود.
وی در ادامه، حوزه و دانشگاه را دو عنوان و نام برای یک هدف دانست و افزود: هدف اصلی همه نهادها و ارکان جامعه اسلامی، جلب رضای الهی و عمل به احکام اسلام عزیز است؛ حال می‌خواهد تحت عنوان حوزه باشد یا دانشگاه. همه ما در این جهت اصلی اشتراک داریم و باید به دنبال عمل به وظایف شرعیه و جلب رضایت خداوند متعال باشیم.
این مرجع تقلید تاکید کرد: اگر در این مسیر حرکت کنیم، اول کسی که خوشحال می‌شوند وجود مبارک حضرت ولیّ‌عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌‌باشند و اوّل کسی هم که از کاستی‌ها و نقص‌ها ناراحت می‌شوند وجود آن حضرت هستند.
وی در پایان این دیدار، ضمن آرزوی توفیقات بیشتر برای وزیر علوم و همکارانش داشت و گفت: مسئولیتی که بر عهده شما گذارده شده است بسیار مهمّ و سنگین، و دارای اجر و ثواب بسیار است. ان‌شاء الله بتوانید با عمل به وظایف شرعی در این مسیر، موجبات عزت و عظمت جامعه‌ی اسلامی را فراهم نمایید.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سفر یک روزه به قم با جمعی از علما و مراجع تقلید دیدار و گفت و گو کرد.
/۸۱۳۸/ ۶۱۳۳/۲۰۲۵