سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  کرمان – ایرنا – زندگی در خوابگاه های دانشجویی به عنوان بخش مهمی از دوران زندگی و تحصیل دانشجویان غیربومی، غیرقابل انکار است در حالی امکانات موجود در خوابگاهها با وجود تلاش مسئولان دانشگاهی در کرمان برای ارتقاء کمیت و کیفیت امکانات با انتظارات دانشجویان فاصله ای معنادار دارد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش ایرنا، نگرانی شب های امتحان، نشاط و سرخوشی دوران جوانی و دلتنگی های دوری از خانه و خانواده در کنار تجارب زندگی دسته جمعی از ویژگی های سکونت در خوابگاههای دانشجویی است.
اما کمبود امکانات و نبودن محیط مناسب به نام خوابگاه، خود یکی از دردسرهای همیشگی و مهم زندگی در خوابگاههای دانشجویی است هرچند در کنار توجه به نیازهای آموزشی دانشجویان، رسیدگی و برآورده کردن نیاز، دغدغه ها و مشکلات سکونت دانشجویان خوابگاهی یکی اولویت های مسئولان دانشگاهها بوده و هست اما آنچه محرز است این کمبودها هنوز آنطور که باید و شاید برطرف نشده است.
دانشجویان ساکن خوابگاههای استان کرمان، همواره از کمبود امکانات در این مکان ها نالیده اند چنانچه نازنین فرهادی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد زیست شناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: زندگی در خوابگاههای دانشجویی مسائل ویژه خود را دارد و عمده ترین آن به تجهیزات و امکانات خوابگاهی باز می گردد که اغلب مربوط به سالها قبل بوده و فرسوده است.
وی تصریح کرد: امکانات مورد نیاز دانشجویان از قبیل اینترنت، فتوکپی و سالن مطالعه در خوابگاهها وجود ندارد و این محل به طور صرف، همان محل استراحت و خوابگاه برای دانشجویان است.
وی تاکید کرد: خوابگاههای دانشگاه باهنر کرمان برای ترم تابستان خدمات چندانی به دانشجویان ارائه نمی دهند.
علی شهریاری دانشجوی مقطع کارشناسی برق و الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی نیز با اشاره به ایام سکونت در خوابگاههای دانشجویی گفت: با توجه به بالابودن هزینه های زندگی در خانه های استیجاری و مشکلات حاشیه ای، سکونت در خوابگاههای دانشجویی برای دانشجویان صرفه اقتصادی و امنیت بیشتری دارد.
وی افزود: شلوغی خوابگاههای دانشجویی مهمترین معضل دانشجویان است و مسئولان باید با ساخت خوابگاههای جدید این مشکل را رفع کنند.
وی ادامه داد: برخی از مسئولان خوابگاهها برخورد مناسبی با دانشجویان ندارند.
شهریاری تصریح کرد: امکانات خوابگاهها در حد رفع نیاز دانشجویان است و از امکانات ورزشی، تفریحی و پزشکی خبری نیست و دانشجویان در این زمینه ها باید به بیرون از دانشگاه مراجعه کنند.
فرحناز معصومی نیز یکی از دانشجویان ساکن در خوابگاههای شهر کرمان به ایرنا گفت: دانشجویان بخصوص در ترم های نخست تحصیل به دلیل دوری از خانواده در خوابگاهها با مشکلات روحی و جسمی مواجه می شوند که لازم است مشاوران بیشتر به این مسئله توجه کنند.
وی تصریح کرد: هر چند مراکز مشاوره برای رسیدگی به مسائل و مشکلات در خوابگاهها فعال هستند اما با توجه به تعداد زیاد دانشجویان، مشاوران قادر به رسیدگی به معضلات دانشجویان نیستند که لازم است برای رفع آن چاره اندیشی شود.
وی با اشاره به فرسوده بودن ساختمان ها و تجهیزات خوابگاهی بیان کرد: یکی از دغدغه های دانشجویان در طول ترم، پیگیری مشکلات و نواقص موجود در خوابگاههاست که موجب برهم خوردن تمرکز تحصیلی و درس خواندن دانشجو می شود.
مدیرکل امور دانشجویی دانشگاه شهید باهنر کرمان در این باره گفت: برنامه های کیفی برای دانشجویان ساکن خوابگاهها طی ۲ سال اخیر با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه اجرا و امکانات رفاهی و ورزشی دانشگاه برای استفاده این دانشجویان فراهم شده است.
محمد عربپور افزود: پنج هزار دانشجو در ۱۶ بلوک خوابگاهی دانشگاه شهید باهنر کرمان ساکن هستند اما تقاضای دانشجویان برای دریافت خوابگاه از ظرفیت پذیرش بیشتر است و با توجه به محدودیت بودجه دانشگاه برای ساخت خوابگاه، خیرین می توانند در این امر خداپسندانه همکاری و مشارکت کنند.
وی با اشاره به گذشت ۴۰ سال از ساخت ساختمان های خوابگاهی دانشگاه شهید باهنر بیان کرد: با همت و پیگیری های مسئولان گذشته و حال دانشگاه شهید باهنر کرمان در سال ۹۳ و ۹۴ در مجموع ۵۵ میلیارد ریال برای بازسازی و تجهیز خوابگاه ها و سلف سرویس این دانشگاه هزینه شده است.
مدیرکل امور دانشجویی دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار کرد: برگزاری کلاس های مشاوره بهداشت و سلامت، مشارکت دانشجویان در امور مربوط به خوابگاه ها، برگزاری جلسات فرهنگی و مذهبی با حضور کارشناسان، راه اندازی سیستم پیامکی برای رسیدگی به مسائل دانشجویان از جمله برنامه های اداره خوابگاهها برای بهبود خدمات رسانی به دانشجویان است.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز گفت: برای رفاه دانشجویان و رفع دغدغه و نگرانی خانواده های آنها بویژه دانشجویان دختر دو خوابگاه خودگردان را با تمهیداتی به خوابگاه رهن و استیجاری زیر نظر دانشگاه انتقال دادیم.
نادر شاهرخی با اشاره به سکونت ۲ هزار نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی در خوابگاهها افزود: برای پذیرش دانشجویان در خوابگاهها با مشکلاتی مواجه هستیم.
وی گفت: عملیات ساخت مجتمع خوابگاهی با ظرفیت ۴۰۰ نفر ماه آینده در کرمان آغاز خواهد شد و امیدواریم در مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه به بهره برداری برسد.
شاهرخی بیان کرد: با احداث این خوابگاه به تمام دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی خوابگاه تعلق می گیرد و خوابگاههایی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی با ظرفیت کمتر و خوابگاههایی برای دانشجویان متاهل و در برخی موارد بی بضاعت اختصاص داده شده است.
مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: هر خوابگاه در راستای تقویت حس مسئولیت پذیری و مشارکت دانشجویان شورای صنفی دارد که به کمک مسئولان خوابگاهها نظرات دانشجویان در زمینه اسکان، تغذیه و سایر مسائل بررسی و پیگیری می شود.
وی با بیان اینکه ایجاد شور و نشاط دانشجویی در دستور کار برنامه خوابگاههای دانشجویی است، افزود: علاوه بر برنامه های منظم در ایام هفته، برگزاری مسابقات ورزشی و آشپزی، بازدید از مکان های دیدنی کرمان، جشن ازدواج ۷۰ زوج دانشجو و اعزام به اردوهای دانشجویی از برنامه های هفته خوابگاهها در این دانشگاه است.
وی تاکید کرد: کمبود خوابگاه، تفاوت فرهنگی دانشجویان، دوری از خانواده و مشاهده ناهنجاری های موردی مانند استفاده از قلیان در خوابگاه از مهمترین مسائل درون خوابگاهی است که با کار فرهنگی و مشاوره سعی در رفع آنها داریم.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی کرمان گفت: چهار فاز خوابگاهی در این واحد دانشگاهی وجود دارد که در حال حاضر ۹۰۰ دانشجو از امکانات این خوابگاه ها بهره می برند که به دلیل کاهش پذیرش دانشجوی غیربومی ظرفیت خوابگاه ها در دانشگاه افزایش یافته است.
علی حمزه ای افزود: تمام ظرفیت خوابگاه های دانشگاه آزاد به دانشجویان دختر اختصاص دارد و دانشجویان پسر از خوابگاه های خودگردان و منازل استیجاری استفاده می کنند و انتظار داریم خیرین در ساخت خوابگاه برای دانشجویان پسر نیز کمک کنند.
وی اظهار کرد: پیش بینی اتاق مشاوره برای بخش فرهنگی، برگزاری جشنواره ها و مسابقات علمی، فرهنگی و ورزشی، ایجاد جلسات مکرر در خوابگاهها و دعوت از معاونت و مدیر دانشجویی به منظور تبادل نظر و رسیدگی امور مربوط به دانشجویان ساکن در خوابگاهها از برنامه های این معاونت در راستای نظارت و بهبود عملکرد خوابگاه ها دانشگاه آزاد اسلامی کرمان بوده است.
با توجه به نیازهای متعدد خوابگاهی در دانشگاهها، ضروری است در کنار برنامه ریزی در زمینه بهبود عملکرد خوابگاه ها، منابع مالی دولتی بیشتری به این بخش اختصاص پیدا کند.
همچنین با در نظر گرفتن محدودیت منابع مالی دانشگاه ها، کمک خیرین بویژه در ساخت و تجهیز خوابگاه ها گره بسیاری از مشکلات موجود در خوابگاه های دانشجویی را می گشاید.
۱۶۲ هزار و ۲۶۵ دانشجو در ۱۱۰ مرکز آموزش عالی در استان کرمان مشغول به تحصیل هستند.
در بررسی های انجام شده آمار دقیقی از تعداد دانشجویان ساکن در خوابگاههای دانشجویی استان کرمان وجود ندارد.
۲۵ تا ۳۱ اردیبهشت به نام هفته خوابگاه ها نامگذاری شده است.
۷۴۳۷/۳۰۲۹/۲۰۲۵