سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران- ایرنا- رییس دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که اقتدار علمی کشور وابسته به تولیدات علمی است و طرح های تحقیقاتی و دانشگاه ها نقش بسیار مهمی در این اقتدار عهده دار هستند، جلوگیری از پراکنده کاری مراکز پژوهشی را مستلزم تعریف اهداف مشخص برای آنها دانست.

پی اچ دی آزمون : به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر علی اصغر پیوندی روز سه شنبه در مراسم رونمایی از داروی ایرانی ‘یدوفولیک’ که به تازگی به تولید انبوه رسید، اظهار کرد: اقتدار علمی منشاء اقتدار اقتصادی، اجتماعی و نظامی است چراکه تمامی آنها وابسته به تولیدات علمی هستند.
وی افزود: دانشگاه ها باید بتوانند براساس فناوری های حاصل از این تحقیقات، نیازهای جامعه را در عرصه های مختلف برطرف کنند.
پیوندی با بیان اینکه تحقیقات در کشور ما مشکلات عدیده ای دارد، اظهار کرد: در ۱۰ سال گذشته تعداد مقالات علمی در کشور ما رشد قابل توجهی داشته است اما فاصله بین رشد کمی و کیفی همگون و هماهنگ نیست.
وی افزود: همچنین مدیریت دانش در این حوزه دچار مشکل است چراکه نتوانستیم دانش را به محصولات دانشی ترجمه کنیم تا در راستای رفع نیازهای مردم بتوانیم آنها را به کار ببریم، بنابراین نیاز به تلاش بیشتر در این زمینه در مجموعه دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی وجود دارد.
پیوندی بر لزوم تجمیع مراکز تحقیقاتی تاکید کرد و گفت: لازم است برای جلوگیری از پراکنده کاری این مراکز، اهداف مشخصی تعریف شود و همچنین این مراکز به تجهیزات مورد نیاز مجهز شوند تا محققان بتوانند تراوشات علمی خود را به نتیجه مطلوب برسانند.
رییس دانشگاه شهید بهشتی به نام گذاری سال جاری با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل اشاره کرد و افزود: بر این اساس باید رویکرد ما از اقتصاد مبتنی بر نفت خام به اقتصاد دانش بنیان تغییر یابد و برای دستیابی به این هدف، دانشگاه ها می توانند بسیار تاثیرگذار باشند.
پیوندی تاکید کرد: دانشگاه ها باید توجه حداکثری به نیازهای جامعه و پاسخ منطقی برای رفع آنها داشته باشند و مسئولیت این کار را بپذیرند.
مراسم رونمایی از داروی ایرانی یدوفولیک با حضور دکتر علی اصغر پیوندی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر رسول دیناروند معاون غذا و داروی وزارت بهداشت و دکتر امیراسماعیل ثقفی نیا مدیرعامل شرکت دانش بنیان درسا دارو برگزار شد.
قرص ‘یدوفولیک’ ساخت ایران، برای اولین بار با همت و همکاری مشترک متخصصان، محققان و صنایع دارویی کشور به تولید انبوه رسیده است.
با توجه به پژوهش ها و تحقیقات بین المللی مشخص شده است که تجویز قرص حاوی ید در کنار اسیدفولیک در دوران بارداری و شیردهی می تواند از ایجاد صدمات احتمالی ناشی از کمبود این دو عنصر در بدن جلوگیری کند.
در همین راستا تولید قرص یدوفولیک با سفارش یک شرکت دانش بنیان وابسته به پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم در دستورکار قرار گرفت و مراحل فرمولاسیون این قرص در موسسه دانش بنیان تحقیقاتی و آموزشی نور انجام شد و در نهایت فرآوری آن در مقیاس صنعتی و با کیفیت بالا در شرکت درسا دارو به تولید انبوه رسید.
با تولید قرص یدوفولیک که حاصل همکاری سه مجموعه بالینی، تحقیقاتی و تولیدی است، علاوه بر ارتقای سلامت جامعه و جلوگیری از خروج ارز، گام مهمی برای خودکفایی ملی برداشته شده است.
مصرف این دارو در زنان باردار و شیرده می تواند از بروز بیماری گواتر در کودکان آنها که باعث ایجاد مشکلات بعدی در دوران بزرگسالی می شود و همچنین از ضریب هوشی پایین در آنها پیشگیری کند.
بنابراین به مادران باردار توصیه می شود که از دو تا سه ماه پیش از بارداری، در طول زمان بارداری و در دوران شیردهی از ترکیبات یددار مصرف کنند زیرا اگر میزان ید دریافتی جنین کمتر از ۱۵۰ میکروگرم در روز باشد، به تدریج تیروئید او دچار مشکل می شود.
علمی**۱۸۳۴**۲۰۱۷