1456746340604_1721488.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری میزان صادرات محصولات دانش‌بنیان کشور طی دو سال اخیر تا نیمه اول سال ۹۴ را ۸۵ میلیون دلار ذکر کرد و گفت: یکی از چالش‌های مهم ما حضور در عرصه‌های بین‌المللی است که این امر از طریق دیپلماسی کشور در حال پیگیری است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا، دکتر وحید احمدی در نشست بین‌المللی شبکه‌سازی فناوری با اشاره به فضای ایجاد شده در پسابرجام افزود: با فضاسازی بین‌المللی در پس از برجام امیدواریم که ایران بتواند در عرصه‌های مختلف بین‌المللی حضور داشته باشد و این امر در روند شیب تولید علمی کشور موثر باشد.

وی با بیان اینکه امسال با عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامگذاری شده است، ادامه داد: اقتصاد مقاومتی با اقتصاد ریاضتی متفاوت است. اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که کشور می‌خواهد پایدار بماند؛ از این رو مبنای این نوع اقتصاد، اقتصاد دانش‌بنیان است.

احمدی با اشاره به برنامه‌های کشور برای تحقق اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: ایجاد فضاسازی بین‌المللی از جمله این برنامه‌ها است که خوشبختانه این فضا ایجاد شده است تا کشور بتواند در عرصه‌های بین‌المللی به ویژه در حوزه‌های علم و فناوری حضور داشته باشد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم شبکه‌سازی نوآوری را یکی از محورهای اساسی اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان نام برد و اظهار کرد: ما نیازمند ایجاد فضایی هستیم که هم بتوانیم از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم و هم از ظرفیت‌های بین‌المللی بهره ببریم.

وی با اشاره به وضعیت تولیدات علمی در کشور یادآور شد: ایران کشوری جهانی و از لحاظ علمی دارای سوابق طولانی است، به گونه‌ای که در حال حاضر ۴٫۸ میلیون نفر دانشجو و حدود ۱۰۰ هزار هیات علمی و حدود ۸۰۰ هزار دانشیار تحصیلات تکمیلی در کشور مشغول به فعالیت‌های علمی هستند.

احمدی تعداد پارک‌های موجود در کشور را ۳۸ پارک علم و فناوری و تعداد مراکز رشد را ۱۶۷ مرکز رشد ذکر کرد و یادآور شد: این آمار نشان می‌دهد که ایران دارای ظرفیت‌های لازم برای حضور در عرصه‌های بین‌المللی است.

به گفته احمدی، در حال حاضر چهار هزار شرکت دانش‌بنیان یا هسته فناور در کشور ایجاد شده است که هم‌اکنون تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از مرز ۲۲۰۰ شرکت عبور کرده است.

احمدی با بیان اینکه این عدد نشان از تغییر رویکرد نظام علمی کشور دارد، اضافه کرد: بر اساس اعلام پایگاه اسکوپوس، ایران در منطقه رتبه اول و در دنیا رتبه ششم را دارد. ضمن آنکه در حوزه‌هایی چون نانو فناوری، مهندسی شیمی و برخی رشته‌های های‌تک دارای رتبه‌های تک‌رقمی است.

دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به چالش‌ها و خلع‌های موجود در کشور یادآور شد: مهم‌ترین چالش ما در عرصه‌های علم و فناوری عدم حضور فعال در صحنه‌های بین‌المللی و شبکه‌هایی است که بتوانیم در عرصه‌های نوآوری و فناوری فعال باشیم.

وی دلیل این امر را فضای ایجادشده ناشی از تحریم‌ها دانست و گفت: در حال حاضر با فضایی که ایجاد شده زمینه برای همکاری بیشتر و امضا برای تفاهمنامه‌های قوی با کشورهای مختلف و همچنین برای حضور کشور در توسعه فناوری در کشورهای منطقه و جهان فراهم شده است.

احمدی توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری را از دیگر چالش‌های کشور نام برد و افزود: اقداماتی در جهت توسعه پارک‌ها و مراکز رشد ایجاد شده است، به گونه‌ای که نمایندگی یونسکو در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برای بار دوم تمدید شد که این مهم از توانمندی‌های ما در توسعه فناوری در منطقه به شمار می‌رود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نشست شبکه‌سازی فناوری خاطرنشان کرد: یکی از چالش‌های ما استفاده از تجارب بین‌المللی در عرصه‌های بین‌المللی است که با برگزاری این نشست زمینه برای تبادل تجارب در این زمینه فراهم می‌شود.

وی همچنین بر ضرورت ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه شرکت‌های بزرگ دنیا در کشور تاکید کرد و یادآور شد: شرکت‌های بزرگ باید این اطمینان را داشته باشند که بتوانند دفاتر تحقیق و توسعه خود را در پارک‌های علم و فناوری کشور ایجاد کنند که ما در این زمینه اقداماتی انجام دادیم و از طریق دیپلماسی کشور این امر در دستور کار و پیگیری قرار دارد تا سایر کشورها بتوانند دفاتر تحقیق و توسعه خود را در ایران ایجاد کنند.

احمدی ایجاد شبکه‌های نوآوری در سطح بین‌المللی و داخلی را یکی از اقدامات بسیار اساسی در این زمینه ذکر کرد و یادآور شد: علاوه بر آن ما در زمینه صادرات محصولات دانش‌بنیان اقداماتی انجام دادیم، به گونه‌ای که دو سال قبل در این زمینه اقدام کرده‌ایم و بر اساس آمارها تا شش ماه اول سال گذشته، ۸۵ میلیون دلار محصولات دانش‌بنیان داشته‌ایم.

معاون پژوهشی وزیر علوم با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان با استانداردهای بین‌المللی تجهیز کنیم تا بتوانند در صحنه‌های بین‌المللی نقش‌آفرینی کنند، خاطرنشان کرد: اگر نتوانیم شبکه‌سازی داشته باشیم و متعاقبا در عرصه‌های بین‌المللی حضور داشته باشیم، در دیوارهای داخلی کشور محصور می‌شویم و امیدوارم در این نشست زمینه برای حضور فعال‌تر ایران در شبکه‌های علمی دنیا و منطقه فراهم شود.