IMAGE-1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  فرابورس ایران با راه‌اندازی بازار سرمایه شرکتهای کوچک و متوسط (SME) امکان حضور شرکتهای دانش‌بنیان را برای برخورداری از مزایای مالی فراهم کرده‌ است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا، مریم نظری، مجری پروژه SME در حاشیه نشست تخصصی تعامل شرکتهای دانش بنیان با بازار سرمایه در جمع خبرنگاران با اشاره به جزییات پروژه SME یا بازار سرمایه شرکتهای کوچک، متوسط و دانش بنیان گفت: در بازار سرمایه کشور معاملات بیشتر از سوی شرکتهای بزرگ صنعتی صورت می‌گیرد و جای حضور شرکتهای کوچک و متوسط در بازار سرمایه خالی است.

وی با بیان این که در این زمینه نیازمند ایجاد بازاری با شرایط خاص و مجزا برای شرکتهای کوچک، متوسط و دانش بنیان بودیم، خاطرنشان کرد: در این راستا مطالعات تطبیقی برای ایجاد بازار سرمایه SME در فرابورس انجام شد و در نهایت در اسفند ماه سال گذشته با نظارت سازمان بورس میان فرابورس ایران و سازمان صنایع کوچک و متوسط، تفاهم‌نامه‌ای به امضاء رسید.

نظری خاطرنشان کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه سازمان صنایع کوچک لیستی از شرکتهای کوچک و متوسط را در اختیار فرابورس قرار خواهد داد تا این شرکتها پس از ارزیابی در بازاری به نام بازار سرمایه SME یا شرکتهای متوسط و کوچک مورد پذیرش قرار گیرند و اقدام به انجام معاملات کنند.

وی خاطرنشان کرد: هدف از ایجاد این بازار سرمایه معامله سهام این شرکتها نیست، چرا که در این بازار عرضه اولیه وجود ندارد و تنها شرکتها گشایش نماد دارند، از این رو هدف از این بازار سرمایه، ورود شرکتهای کوچک ومتوسط است.

مجری طرح SME رشد و تعالی شرکتهای کوچک و یافتن جایگاه واقعی این شرکتها در اقتصاد کشوررا از جمله اهداف ایجاد بازار سرمایه SME نام برد و اضافه کرد:‌ دستورالعمل بازار SME تدوین شده و مراحل تصویب و ابلاغ آن در حال طی شدن است و امیدواریم تا هفته آینده این دستورالعمل ابلاغ شود.

نظری اضافه کرد: همچنین همزمان با ابلاغ این دستورالعمل، شرکتهای متقاضی برای حضور در این بازار می‌توانند تقاضانامه‌های خود را ارائه دهند.

به گفته وی همچنین سازمان صنایع کوچک قرار است لیستی به عنوان پلتفرم حاوی معرفی ۱۵۵ شرکت را در اختیار فرابورس قرار دهد؛ این شرکتها دارای پتانسیل‌های ورود به بازار هستند.

وی با تاکید بر این که در فراخوان حضور شرکتها در بازار سرمایه SME شرکتهای کوچک، متوسط و دانش بنیان می‌توانند حضور یابند، ادامه داد: علاوه بر آن شرکتهایی که در مرحله اولیه و یا تازه تاسیس هستند نیز می‌توانند در این فراخوان شرکت کنند.

نظری با تاکید بر این که در این پروژه قوانین سهل‌گیرانه برای ورود به بازار سرمایه در نظر گرفته شده است، گفت: قوانین و مقرراتی که در بازارهای دیگر فرابورس و بورس وجود دارد، در بازار سرمایه SME اعمال نمی‌شود و بیشتر عملکرد آتی شرکتها مورد بررسی قرار می‌گیرد نه عملیات مالی حال حاضر آنها.

مدیر این طرح اضافه کرد: شرکتها پس از آن که وارد این بازار می‌شوند، از مزایای این طرح مانند امکان ارتقاء به بازارهای بالاتر و رشد و افزایش تامین مالی و برندینگ برخوردار خواهند شد.

وی با بیان این که تا کنون درخواست‌هایی برای حضور در این بازار ارائه شده است، افزود: این شرکتها در اسرع وقت مورد بررسی و پذیرش قرار خواهند گرفت.

نظری با تاکید بر این که بررسی شرکتها برای پذیرش در این بازار بورس به صورت کامل خواهد بود، ادامه داد: شرکتها به خصوص در این بازار سرمایه؛ فرصت مناسبی برای رشد و افزایش نقش خود در اقتصاد کشور خواهند یافت.

وی با اشاره به شرایط حضور شرکتها در بازار سرمایه SME تصریح کرد: مهمترین شرط مد نظر ما برای حضور شرکتها، جمع حقوق صاحبان سرمایه است.

به گفته وی، در سایر بازارهای سرمایه، سرمایه‌ ثبتی شرکتها مد نظر است؛ ولی در این بازار جمع حقوق صاحبان سرمایه که شامل اندوخته‌های شرکت و میزان دارایی‌های تملکی آنها می‌شود، مد نظر قرار می‌گیرد.

نظری اضافه کرد: در این طرح طبق قوانین، شرکتهایی که سرمایه ثبتی آنها ۱۰۰ میلیون تومان باشد، در بازار سرمایه SME مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.