6-4.jpeg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی گفت: باید ایده‌های مطرح برای یک الگو متناسب با جمیع واقعیت‌ها و ظرفیت‌های توسعه یک کشور باشد و در عین کاربردی بودن چشم انداز تکنیک‌های مدیریتی متناسب تسریعی را نیز در آن لحاظ کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان غربی، دکتر سید سعید هاشمی در جلسه شورای معاونین جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اعلام مطلب فوق افزود: جهاد دانشگاهی با پیش مطالعات کاربردی همیشه مبدع و طراح الگوهای بومی عملیاتی خلاق توسعه بر اساس نیازها و ظرفیت‌های کشور در عرصه ملی و بین‌المللی است.

وی همچنین با اشاره به این‌که جهاد دانشگاهی همیشه سعی دارد تا چند قدم پیشگام در عرصه‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی باشد، اظهار کرد: حوزه آموزشی واحدهای جهاد دانشگاهی باید با عبور از مرحله آموزش‌های کوتاه مدت، در زمینه آموزشهای تخصصی و مورد نیاز جامعه بصورت علمی ورود پیدا کرده و نقش آفرینی تخصصی تری را ایفا کنند.

وی اظهار کرد: با توجه به رسالت سنگینی که جهاد دانشگاهی در زمینه فعالیتهای علمی و پژوهشی دارد، واحدها باید سمت و سوی فعالیتهای خود را به فعالیتهای پژوهش محور هدایت کرده و پروژه‌های قابل قبولی برای کشور ارائه دهند.

دکتر هاشمی همچنین با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه در جهاد دانشگاهی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در برنامه ششم توسعه نقشه راه و چشم انداز جامع و کاملی بر اساس رسالت ذاتی خود طرح ریزی خواهد کرد که جدیت در تحقق برنامه ششم توسعه و سخت گیری در این زمینه در دستور کار قرار می‌گیرد تا برنامه‌ها هر چه بیشتر به واقعیت نزدیک بوده و تطابق داشته باشد.

وی گفت: حوزه‌های فرهنگی واحدها باید برنامه‌های به‌روز و بدیع و پر محتوای جذاب را که اندیشه دانشجو را صیقل داده و بر غنای آن می‌افزاید، برنامه‌ریزی و طراحی کنند.

عضو هیات رییسه جهاد دانشگاهی گفت: نهادینه شدن فرهنگ برنامه‌ریزی، بر اساس مدل‌های پیش بینی شده حسب برنامه‌های توسعه سازمان‌ها و مجموعه‌ها حرکت کردن، نقش بی بدیل در توسعه واحدها و تعالی سازمانی و اثرگذاری آن دارد.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه تنها ۲۰ درصد بودجه جهاد دانشگاهی از سوی دولت تامین می‌شود، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی نهادی درآمد محور بوده و عمده اعتبارات آن از محل درآمدهای خود جهاد تامین می‌شود، لذا واحدهای جهاد دانشگاهی باید در تبدیل ایده و علم به ثروت نقش اساسی ایفا کنند و منابع درآمدی پایدار ایجاد کنند.

وی ادامه داد: در این راستا خدمات تخصصی در حوزه پژوهش وفناوری باید به سمت ثبات و پایداری پیش رود و از فعالیتهای مقطعی در این حوزه خودداری شود.

دکتر هاشمی با اشاره به پتانسیل و توانایی جهاد دانشگاهی در زمینه راه اندازی شرکتهای دانش بنیان در سطح کشور اظهار کرد: جهاد دانشگاهی با فراهم کردن بسترهای لازم و ایجاد تسهیلات و حمایت‌های لازم سعی در توسعه و افزایش شرکت‌های دانش بنیان در کشور داشته و واحدهای جهاد دانشگاهی نیز باید بر اساس نیازهای بومی و منطقه‌ای در ایجاد شرکتهای دانش‌بنیان پیشقدم باشند.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که امروزه کشور به آن توجه خاص دارد، شرکتهای دانش‌بنیان است؛ بر این اساس در برنامه ششم توسعه جهاد نیز به آن توجه جدی خواهیم کردیم.

وی تبدیل علم به ثروت را حلقه مفقوده مراکز علمی و دانشگاهی کشور عنوان کرد و افزود: مراکز رشد جهاد دانشگاهی باید در امر تجاری سازی به دنبال مدل ‌های تجاری بدیع و جدید باشند تا در تبدیل ایده به ثروت پیش‌قدم باشند.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی افزود: تجاری سازی یکی از برنامه های جدی این نهاد است که در این راستا نیز تفاهم‌نامه مشترکی میان جهاد دانشگاهی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد شده و بر این اساس صندوق مشترکی نیز تشکیل شده تا ضمن حمایت از پروژه‌های پژوهشی تقاضامحور، از سرمایه موجود در این صندوق که به صورت مساوی ازسوی دو طرف تامین می‌شود، برای کاربردی شدن پژوهش‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر هاشمی اظهار کرد: قرار گرفتن در جایگاه مناسب تولید علم و فناوری در منطقه را هدفگذاری کرده‌ایم تا متناسب با این هدف در فناوری‌هایی ورود پیدا کنیم که بتوانیم جایگاه اول را در سطح کشور و یا در عرصه‌های بین‌المللی کسب کنیم.

وی گفت: جهاد دانشگاهی در همه حوزه‌ها مبدع ایده‌ها و الگوهای موفق و اثرگذاری در سطح کشور بوده که اکثرا دستگاه‌ها و دانشگاه‌ها بر اساس نیاز و اهداف خود از آن بهره برداری می‌کنند؛ لذا روح حاکم بر برنامه ریزی‌ها و راهبردهای توسعه جهاد دانشگاهی در همه حوزه‌های فرهنگی، پژوهشی و آموزشی مبتنی بر خلاقیت و نیازسنجی و مطالعه، طراحی و تدوین، اجرا و نظارت بر حسن اجرای حوزه‌های بکر وبدیع است.

دکتر هاشمی با اشاره به ماموریت های علمی جهاد دانشگاهی بر اساس چشم انداز توسعه نظام گفت: جهاد دانشگاهی تمام ماموریت‌هایی را که انجام داده، همیشه وهمه جا به شکل کمی و کیفی بسیار موفقیت آمیز و در راستای برنامه‌های کلان توسعه کشور بوده، لذا در برنامه‌ریزی‌های جدید توسعه نیز این نهاد علمی انقلابی در حوزه‌های مشخص که دارای تجربه است و ظرفیت هایی که برای توسعه کشور در زمین مانده و نیازمند یک کار علمی فوق تخصصی است، ورود کرده و ماموریت و رسالت محوله را به نحو علمی و جهادی پیاده خواهد کرد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه واحدها و مراکز پژوهشی وتحقیقاتی جهاد دانشگاهی نخبه پروری را در اولویت برنامه های خود قرار دهند، افزود: نخبه پروری و جانشین پروری یکی از اصول پایه‌ای در سازمان‌های پیشرو بوده و معاونتها و مراکز جهاد دانشگاهی در سراسر کشور باید به این سمت حرکت کنند.

وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی گام‌های موثری در راستای نخبه پروری برداشته که این امر باعث پویایی این نهاد انقلابی شده و هر چه بیشتر باید این روحیه در بین جهادگران دانشگاهی تقویت و تربیت شود.

وی ثبات مدیریتی و داشتن برنامه ریزی سازمانی کوتاه مدت و بلند مدت را در این نهاد بسیار مهم تلقی کرد و افزود: جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی از واحدهای چابک و منسجم و همدل و همزبان و خوب این نهاد انقلابی است که موفقیت‌های مناسبی را به نسبت سالهای گذشته کسب کرده است.

بر اساس این گزارش، همچنین عاقلی، رییس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با ارائه گزارشی از عملکرد این نهاد انقلابی گفت: جهاد دانشگاهی تبلور عملی و الگوی اسلامی و قرآنی خواستن برای توانستن و ساختن در کل کشور و از جمله در این استان است.

رییس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی افزود: جهاد دانشگاهی با جذب جوانان متعهد، متخصص و فعال استان، باعث تشویق و ترغیب جوانان برای فعالیت های پژوهشی، فرهنگی و آموزشی شده است و در حوزه‌هایی از توسعه استان وارد شده که تابحال زمین مانده است.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی از قطب‌های مهم کشاورزی محسوب می‌شود، گفت: این نهاد با راه اندازی اولین مرکز رشد کشاورزی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان کشاورزی در حال حاضر شرکت‌هایی را پرورده است که در سطح ملی ارائه خدمات کرده و حتی بعضی شرکت‌ها صادرات و واردات دارند.

رییس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی حوزه فرهنگی این واحد را که چندین بار رتبه معاونت برتر کشور و نیز رتبه برتر زیر مجموعه‌های خود در سطح واحدها و دستگاه‌های اجرایی فرهنگی استان را کسب کرده، یکی از اتاق فکرهای فرهنگی و علمی و دارای شخصیت الگویی دانست و اظهار کرد: برنامه‌ها و همایش های ملی، علمی و فرهنگی از سوی این معاونت با حضور اساتید برجسته کشور یکی از توانمندی‌های این واحد بوده است.

وی گفت: اجرا و طراحی رویدادهای فرهنگی برای دانشگاه‌ها با نگرش خلاقانه از ویژگی های ممتاز و منحصر به فرد این واحد در سطح دانشگاه‌ها است.

وی حوزه آموزش این نهاد را بعنوان معاونتی که دوبار در سطح کشور رتبه برتر را کسب کرده، معرفی و خاطرنشان کرد: آموزش‌های تخصصی و بین رشته‌ای این نهاد یکی از نقطه قوت‌های واحد در راستای خدمت به مردم استان است.

رییس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی حوزه پژوهش را بعنوان دارنده و ارائه دهنده آزمایشگاه‌ها و خدمات فوق تخصصی در سطح شمالغرب کشور و در بعضی از حوزه‌ها در سطح کشور یک برند برای واحد دانست.

عاقلی راه‌اندازی پژوهشکده در حوزه شیمی و نیز تقویت گروه‌های مدیریت کسب و کار و علوم انسانی که با وجود جوان بودن، طرح‌های پژوهشی و خدمات تخصصی چشمگیری در این حوزه ارائه کرده‌اند را از نتایج اعتماد به جوانان جهادی ذکر کرد و گفت: این واحد به معنای واقعی کلمه ترجمان جهاد با کمترین نیروی انسانی و بیشترین بازدهی است.

در ادامه این مراسم، معاونین واحدهای جهاد دانشگاهی به تشریح رویکردها و برنامه‌های خود پرداختند.