1463983982274_RTX1VTLS.jpeg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  محققان موفق به توسعه یک لیزر کوانتومی آبشاری شدند که می‌تواند وجود بمب در فرودگاه‌ها را تشخیص دهد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا به نقل از موسسه فناوری ماساچوست، محققان این موسسه و موسسه پرینستون یک سیستم لیزری کوانتومی آبشاری را توسعه دادند که این لیزر دارای امواج تراهرتز بوده و قابلیت بررسی طیف گسترده ای از مواد مختلف را دارد و به باور آنها به طور بالقوه برای پیدا کردن بمب ایده آل است.

از آنجا که این لیزر برای مدت بسیار کوتاهی برق مصرف می‌کند، می‌توان از آن بدون نیاز به یک واحد خنک کننده غول پیکر در فرودگاه‌ها استفاده کرد .

این لیزر کوانتومی در عرض ۱۰۰ میکروثانیه به شناسایی مواد مختلف می‌پردازد که این امر سبب صرفه جویی در وقت برای بازرسی بارهای مسافران در فرودگاهها می‌شود.

در حال حاضر محققان در حال کار بیشتر بر روی این فناوری هستند و به گفته آنها دسترسی به این لیزر جدید هدف نهایی آنها نبوده و این لیزر تنها قدمی به سوی سیستم‌های تشخیصی تراهرتز است.

به زودی از این فناوری جدید در اسکنرهای امنیتی، که در آن کشف مواد انفجاری می‌تواند سبب نجات جان افراد شود استفاده خواهد شد.

به گفته محققان این پژوهش این لیزر کوانتومی همچنین می‌تواند به پزشکان و دانشمندان برای پیدا کردن اثری از مواد مختلف کمک کند.