سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: به منظور گفتمان سازی برای ترویج علوم انسانی اسلامی، ۶۰ کرسی نظریه‌پردازی امسال در این دانشگاه برگزار خواهد شد.

پی اچ دی آزمون : به گزارزش روز دوشنبه ایرنا، حسین سلیمی افزود: برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی در حوزه علوم انسانی از ۲ سال پیش در دانشگاه علامه طباطبایی آغاز شده و این دانشگاه از سوی شورای عالی هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان دانشگاه نمونه در کشور برگزیده شده است.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: در سال ۹۳ در دانشگاه علامه طباطبایی ۳۴ کرسی ترویجی و در سال ۹۴ نیز ۵۴ کرسی ترویجی برگزار شده است.
سلیمی گفت: طی سال‌های گذشته مجموعا ۱۰ نظریه در کرسی‌های نظریه‌پردازی ثبت شده، که از این تعداد ۳ نظریه به دانشگاه علامه طباطبایی تعلق دارد.
وی افزود: در همین مدت نشست های تخصصی به منظور بررسی و ارائه راه حل برای مشکلات کشور در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شده که در این جلسات تاکنون ۵ نفر از وزرای دولت دهم و معاونین آنها شرکت داشته‌اند.

** نقش زکریای رازی در پزشکی بالینی در تمدن اسلامی
جلسه ۱۹۸ کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه گزارشی از روند برگزاری همایش «هنرهای رو به فراموشی» در اصفهان ارائه شد.
در ادامه جلسه، موضوع برگزاری همایش گرامیداشت «شیخ محمود شبستری» در دستور کار قرار گرفت و گزارشی از این همایش که چندی پیش در شهرستان شبستر برگزار شده، ارائه شد.
موضوع برگزاری کنگره گرامیداشت «فخربن زکریای رازی» دستور بعدی جلسه بود، که یکی از مسئولان دانشگاه رازی کرمانشاه – به عنوان مسئول برگزاری این کنگره – روند اقدامات انجام شده و برنامه‌های در دست اقدام در این زمینه را تشریح کرد.
پس از سخنان نماینده دانشگاه رازی کرمانشاه، اعضای کمیته فرهنگ و تمدن با تأکید بر نقش زکریای رازی در تاریخ پزشکی بالینی در تمدن اسلامی بر لزوم توجه بیشتر به این جنبه از شخصیت وی نیز تأکید کردند.
اعضاء همچنین با توجه به کثرت آثار تألیف شده توسط محمدبن زکریای رازی، لزوم انتشار این آثار در قالب مناسب به همراه شرح و نقدهای وارد شده به این آثار را خواستار شدند و بر لزوم الگوگیری از تأسیس «بنیاد ابن سینا» به منظور تأسیس و راه‌اندازی «بنیاد علمی رازی» نیز تأکید کردند.
در پایان جلسه نیز اعضاء با توجه به انتشار مجموعه مقامات «همایش بزرگداشت هزاره تألیف کتاب قانون ابن سینا» به بحث و تبادل نظر پیرامون برخی از موارد مطرح شده در این مجموعه مقالات پرداختند.

** جذب ۱۴۱ هیات علمی بورسیه در دانشگاه‌های غیرانتفاعی
۳۸ دانشگاه و موسسه غیرانتفاعی غیردولتی در فراخوان اردیبهشت ۹۵ ، نیاز خود برای جذب هیات علمی به صورت بورس را ۱۴۱ نفر اعلام کردند.
دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در فراخوان بورس اردیبهشت ۹۵، نیازهای خود را به مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم اعلام کردند.
در این اعلام نیاز، ۳۸ دانشگاه و موسسه در ۴۰ رشته با گرایش های مختلف، نیازهای خود را اعلام کردند. ظرفیتی که از سوی دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی مذکور برای جذب اعضای هیات علمی بورسیه اعلام شده، ۱۴۱ نفر است.
پانزدهمین فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیأت علمی (بورس) دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور مربوط به فراخوان اردیبهشت ۱۳۹۵ از ۱۵ اردیبهشت ماه با ثبت نیاز، توسط دانشگاه ها آغاز شد.
بررسی نیازها توسط مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم و تخصیص ظرفیت ها براساس تقویم اعلام شده از سوی مرکز جذب وزارت علوم تا ۲۶ اردیبهشت ادامه داشت.
همچنین از ۲۷ اردیبهشت ماه فراخوان متقاضیان (دانشجویان دکتری) بورسیه جذب هیأت علمی دانشگاه‌های کشور آغاز شده و تا ۱۵ خرداد ۹۵ ادامه خواهد داشت.
متقاضیان بورسیه جذب هیات علمی دانشگاه های کشور می توانند براساس جدول نهایی اعلام نیاز دانشگاه‌ها که نهایی شده به سامانه مرکز جذب مراجعه کرده و اولویت های خود را از روی اعلام نیاز دانشگاه ها انتخاب کنند.
پالایش اولیه متقاضیان از ۱۶ الی ۲۱ خرداد به مدت ۶ روز انجام گرفته و فرایند جذب در دانشگاه ها از ۲۲ خرداد ۹۵ به مدت ۲ ماه آغاز می شود.