سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا – وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تلاش های ارزنده پروفسور زبنا خان شینوواری برنده جایزه ابن سینا در زمینه اخلاق در علم برای سایر دانشمندان جهان مشوق و مثال زدنی است.

پی اچ دی آزمون : به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا، محمد فرهادی روز دوشنبه در دیدار با برنده چهارمین دوره اخلاق در علم ابن سینا اظهارکرد: از سال ۲۰۰۲ تا کنون جمهوری اسلامی ایران برنامه جایزه ابن سینا برای اخلاق در علم یونسکو را با هدف برجسته سازی و قدردانی از فعالیت های چشمگیر دانشمندان در زمینه اخلاق در علم آغاز کرده است.
وی با بیان این که این جایزه هر دو سال یک بار اعطا می شود گفت: هدف این جایزه ترویج تفکر اخلاقی در مورد مسائلی است که به واسطه پیشرفت های حاصل شده در علم و فناوری به وجود آمده است و این هدف در زمره اولویت های یونسکو قرار دارد.
وزیرعلوم افزود: از زمان تاسیس جایزه ابن سینا تا کنون، مدیرکل یونسکو چهار دانشمند برجسته را به عنوان برنده این جایزه برگزیده است و باعث افتخار است که از بین این افراد دو نفر آنها مسلمان هستند.
وی یادآور شد: به واقع تاکیدی که اسلام بر اخلاقیات دارد ما را بر آن می دارد تا جهت گیری های خود را به سوی رفتار اخلاقی، نه فقط در زندگی شخصی که در زندگی حرفه ای نیز تنظیم کنیم.
فرهادی در ادامه خطاب به پروفسور شینواری اظهارداشت: تاکید شما بر این مطلب که نادیده گرفتن بی اخلاق ترین رویکرد است دانشمندان را بر آن می دارد که نه فقط در گسترش حوزه های مختلف علم بکوشند بلکه این کار را به اخلاقی ترین روش ممکن انجام دهند.
وی گفت: تعهد شخصی شما به مسوولیت پذیری در قبال علم و فرهنگ سازی در این زمینه در میان دانشمندان کشورتان تشویقی است برای دانشمندان در سرتاسر جهان.
وزیر علوم افزود: فعالیت های علمی پروفسور شینوواری و بیان دستاوردهای مرتبط با آنها طی سه دهه اخیر که در نهایت منجر به اخذ جایزه ابن سینای یونسکو شد می تواند به واقع الهام بخش باشد.
زبتا خان شینوواری دانشمند پاکستانی در حوزه اخلاق در علم و آموزش برنده چهارمین دوره جایزه بین المللی اخلاق در علم ابن سینا شده است.
پروفسور زبتا خان شنوواری رییس فرهگستان علوم پاکستان و رییس دپارتمان بیوتکنولوژی دانشگاه اسلام آباد و متخصص در حوزه کشاورزی و گیاه شناسی است.
این جایزه به دلیل تلاش های بی وقفه پروفسور شینوواری در حوزوه مدیریت، پژوهش های مربوط در آموزش اخلاق در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی به وی اهدا شده است.
جایزه بین المللی ابن سینا که متولی آن جمهوری اسلامی ایران است به یاد بود آثار ارزشمند و گوهر بار ابوعلی سینا دانشمند و فیلسوف که شهرت جهانی در حوزه پزشکی، فلسفه و اخلاق دارد طراحی شده و هدف اصلی آن پیشبرد و توجه به ارزش های اخلاقی در مطالعات علمی و پژوهشی است.
بر اساس این گزارش، جایزه اخلاق در علم ابن سینا از سال ۲۰۰۲ میلادی در یونسکو پایه گذاری شده؛ این جایزه هر دوسال یکبار به افراد و گروه هایی که تحقیقات و فعالیت های شاخص و برجسته ای در زمینه اخلاق علمی و فناوری انجام داده باشند اعطا می شود.
پیشتر پروفسور مارگارت سامرویل از کانادا در سال ۱۳۸۳، پروفسور عبدالله دار از دانشگاه تورنتو در سال ۱۳۸۵، پرفسور رنسون کیو از کشور چین در سال ۱۳۸۸ جایزه ابن سینا را دریافت کرده اند.