سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مسکو – ایرنا – نهمین کنفرانس سالانه دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در روسیه با حضور مقام های علمی و دانشگاهی دو کشور در شهر یکاترینبورگ منطقه اورال برگزار شد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش ایرنا، دانشگاه فدرال اورال، «یلتسین» خواهر خوانده دانشگاه بوعلی سینا ی همدان میزبان این کنفرانس دو روزه بود که در آن دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در سراسر روسیه و برخی کشورهای دیگر شرکت داشتند.
حجت‌الاسلام والمسلمین جواد اژه‌ای نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا، به عنوان سخنران افتتاحیه ضمن اشاره ای گذرا به سابقه نقش آفرینی همسایه شمالی ایران در تاریخ معاصر روابط از جمله پیش از فروپاشی شوروی، افزایش تعاملات علمی، اقتصادی، تجاری و فناوری بین دو کشور را بسیار مهم و ضروری و در راستای منافع ملی ایران و روسیه خواند.
کاکشاروف رییس دانشگاه یلتسین نیز در این نشست با ارزشمند خواندن گسترش روابط با دانشگاه همدان، از افزایش روزافزون مبادلات علمی این دانشگاه روسی با دانشگاه های ایران بویژه بوعلی سینا خبر داد و گفت دانشگاه فدرال اورال آماده پذیرش ۱۰۰ دانشجوی ایرانی در مقاطع تحصیلات تکمیلی است.
بهروز ابطحی رایزن علمی سابق ایران در روسیه و کشورهای مشترک المنافع نیز در این نشست پیشرفت های صورت گرفته در روند روابط علمی و دانشگاهی دو کشور را مطرح کرد و گفت: زمینه های زیادی برای افزایش همکاری ها وجود دارد که باید از آن بهره گرفته شود.
احمد غلامی رایزن جدید علمی ایران در روسیه و کشورهای مشترک المنافع در ادامه این نشست بر لزوم گسترش همکاری های تهران و مسکو در حوزه های مرتبط بویژه افزایش تعداد بورس های دانشجویی تاکید کرد.
کامبیز سوری دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مسکو و دبیر اجرایی نهمین کنفرانس علمی دانشجویان ایرانی در فدراسیون روسیه نیز در این نشست با بیان اینکه همکاری های دانشگاهی دو کشور دستاوردهای علمی و آموزشی زیادی داشته، خواستار توجه بیشتر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای بهره برداری از ظرفیت های موجود در این عرصه شد.
وی گفت: بسیاری از دانش آموختگان سال های گذشته در دانشگاه های روسیه هم اکنون در جمع برترین اساتید و مسئولان دانشگاهی ایران هستند که با توجه به این تجربه، باید زمینه ارتباط بیشتر در این بخش فراهم شود.
در این کنفرانس همچنین چند تن از مقام های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رییسان و اساتید دانشگاه های ایران دیدگاه های خود را در باره توانمندی همکاری های دانشگاهی ایران و روسیه و همچنین ظرفیت گسترده این کشور برای گسترش روابط در این حوزه مطرح کردند.
این نشست دو روزه که با همت انجمن اسلامی دانشجویان مسکو، سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در روسیه، پشتیبانی نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا و همکاری دانشگاه فدرال اورال «یلتسین» برگزار شد، شنبه شب پایان یافت.
اروپام*۳۹۱**۱۵۱۶