1450521682920_hamid amlashi -9.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی گفت: مناظره‌های دانشجویی تمرین گفت‌وگوی عادلانه مبتنی بر اصول منطقی است که برخی جناح‌ها به آن بی‌توجه هستند، اما این مهم در این مسابقات به تمرین گذاشته شده و تقویت می‌شود.

حجت‌الاسلام مهدی ایمانی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌منطقه مرکزی، در رابطه با مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران که به زودی در سطح دانشگاه‌های استان برگزار می‌شود، گفت: دانشگاه در جمهوری اسلامی قاعدتا باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد یعنی هم مهد دانش باشد و هم چارچوب‌های اخلاقی و ایمانی را در معرض افکار و آرا لحاظ قرار دهد.

وی با بیان اینکه منطق قرآن منطق گفت‌وگوست و با اشاره به آیات قرآن مبنی بر شنیده شدن سخنان همه افراد، گفت: ‌قاعدتاً این مهم باعث شده که بزرگان نظام بر احیای کرسی‌های آزاداندیشی و مناظره در فضای دانشگاه تأکید کنند.

ایمانی‌مقدم تصریح کرد: از آنجاکه در کرسی‌های آزاداندیشی افکار و عقاید به نقد و بررسی دو طرفه گذاشته می‌شود، هیچ محدودیتی در عرضه افکار و اظهار عقاید وجود ندارد به شرط اینکه ضوابط اخلاقی و قانونی مربوطه رعایت شود.

وی اظهار کرد: اقدام جهاد دانشگاهی در برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی نیز در همین راستا و بسیار مثبت بود که تاکنون در استان مرکزی به خوبی برگزار شده است، همچنین کرسی‌های آزاداندیشی با نظم و منطق مطلوبی در دانشگاه اراک به اجرا درآمدند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی ادامه داد: امسال ۴۴ تیم دانشجویی از دانشگاه‌های سراسر استان مرکزی در مرحله استانی شرکت کرده‌اند و امید است این اقدام گام موثری در تقویت گفتمان دانشجویی باشد.

وی در خصوص نحوه برگزاری کیفی مناظره‌های دانشجویی بیان کرد: در گام اول باید نحوه صحبت کردن و رعایت اصول اخلاقی و منطق صحبت کردن مدنظر قرار بگیرد چراکه همانگونه که در اغلب فضاهای سیاسی شاهد هستیم مغلطه‌گویی در جناح‌های سیاسی رواج داشته و گاهی آمارها و سخنانی را به خورد مردم می‌دهند که نادرست است، از این رو باید نکات اخلاقی در مناظره‌ها مدنظر قرار بگیرد.

ایمانی مقدم در پایان تصریح کرد: برخی سیاسیون همچنین با الفاظ بازی می‌کنند و با مبهم‌گویی و طرح مسائل چندمعنایی به جای افزایش محبت و توسعه سیاسی و اقتصادی جامعه به فضای گفتمان آسیب وارد کرده و عقب‌افتادگی‌های بیشتری را موجب می‌شوند.