1463815634983_4.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا توانسته نخستین جسم در کمربند کویپر را که در نزدیکی مدار سیاره نپتون قرار دارد، شناسایی کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا به نقل از ناسا، جسم ۱۹۹۴ JR1 با عرض ۱۴۵ کیلومتر در فاصله بیش از پنج میلیارد کیلومتر از خورشید در کمربند کویپر قرار دارد.

این تصویر که در ماه آوریل توسط دوربین شناسایی دوربرد نیوهورایزنز ثبت شده، رکورد این فضاپیما را برای نزدیکترین تصاویر از اجسام کمربند کویپر که در نوامبر ۲۰۱۵ در فاصله ۲۸۰ میلیون کیلومتری ۱۹۹۴ JR1گرفته شده بودند، شکسته است.

ناسا این جسم را باقیمانده‌ دوره‌ای از دوران اولیه منظومه شمسی خوانده است و دانشمندان امیدوارند بیشتر بتوانند این جهان جدید و سایر اجسام را در ماموریت‌های آینده بررسی کنند.

رصدهای جدید از یافته‌های ارزشمند زیادی برای دانشمندان برخوردارند. ترکیب تصاویر نوامبر ۲۰۱۵ و آوریل ۲۰۱۶ به آن‌ها اجازه خواهد داد تا موقعیت این جسم را در ۱۰۰۰ کیلومتری تعیین کنند.

مدار دقیقتر به محققان اجازه خواهد داد نظریه‌ای که سال‌ها پیش، این جسم را یک شبه‌ماه در اطراف پلوتو خوانده بود، رد کنند.

این ستاره‌شناسان همچنین دوره گردشی ۱۹۹۴ JR1 را مشخص کرده و تغییرات در نور ساطع شده از سطح آن را برای تعیین دوره گردشی ۴٫۵ ساعته آن مشاهده کردند.

این رصدها یک تمرین عالی برای مناظر نمای نزدیک احتمالی از حدود ۲۰ جسم باستانی‌تر کمربند کویپر هستند که ممکن است در چند سال آینده رخ بدهند.

فضاپیمای نیوهورایزنز پیش از این به ملاقات با سیاره کوتوله پلوتو و پنج قمر آن رفته بود. این فضاپیما در اول ژانویه ۲۰۱۹ از نزدیکی یک جسم دیگر کمربند کویپر یعنی ۲۰۱۴ MU69 عبور خواهد کرد. این جسم بسیار دورتر و کوچکتر از آن است که با رصدهای زمینی یا حتی تلسکوپ هابل بتوان آن را رصد کرد.

اگرچه نیوهورایزنز به سمت این جسم در حرکت است، اما به تائید تمدید ماموریت توسط ناسا نیاز است. در صورتی که این ماموریت تائید نشود، ناسا عملا فضاپیما را خاموش خواهد کرد.