80979361-5391610.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  نشست پنجم نهمین کنگره پیشگامان پیشرفت تحت عنوان موضوعات ویژه جوانان با ارائه مقالاتی در مرکزهمایش‌های کتابخانه ی ملی ایران برگزار شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی خبرگزاری ایسنا در ابتدای این نشست مقاله‌ای تحت عنوان «ناهماهنگی‌های آموزشی در بازار کار ایران» تو سط محمدعلی فیض‌پور و مهدیه پیروی ارائه شد.

بر اساس این مقاله، بررسی رسالت نظام آموزشی یک جامعه در فراهم کردن رشد و توسعه قابلیت‌های افراد در ابعاد مختلف از مباحث اساسی‌ است که می‌توان از زوایای گوناگون بدان پرداخت.

این مقاله کوشیده است تا تاثیر ترکیب نیروی انسانی شاغل در صنایع تولیدی ایران را بر عملکرد این صنایع که در این پژوهش با شاخص سودآوری مورد ارزیابی قرار گرفته است، بررسی نموده و این بررسی بر حسب کدهای دو رقمی ISIC طی برنامه‌های سوم، چهارم و سه سال نخست برنامه پنجم (۹۲- ۱۳۷۹) صورت گرفته است. با استفاده از روش اقتصاد سنجی پنل دیتا، نتایج این پژوهش نشان‌دهنده‌ آن است که اگرچه در طی دوره مذکور بین تغییرات سهم اشتغال دارندگان مدارک عالی و سودآوری در صنایع تولیدی ایران رابطه‌ای مثبت و معنی‌داری وجود داشته اما برآوردهای مذکور نشان‌دهنده تاثیری بسیار اندک است. این نتایج مبین همسویی اندک میان برون‌داد آموزش عالی در کشور و نیازمندی‌های اساسی بخش صنعت و به عبارتی ناهماهنگی‌های آموزشی در بازار کار ایران است. از این رو به نظر می‌رسد بازنگری در سیاست‌های آموزش عالی و نیز بازار کار به تفکیک بخش‌های اقتصادی امری لازم و ضروری است.

مهاجرت نخبگان

در ادامه ی این نشست «نخبگان؛ کارآمدی یا مهاجرت» مقاله‌ی مشترکی از نیما بهشتی‌زاده و هادی فداکار است ارائه شد که بر اساس آن تاثیرگذاری، مفید بودن، کارآمدی و احساس حضور موثر، تنها ملاک نخبه متعهد برای ماندگاری در کشور است.

بر اساس این مقاله، مهمترین موضوع حوزه نخبگان کشور این موضوع است که اگر در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل؛ به سخن «مدیریت تحولات کشور باید در دست نخبگان دانشگاهی و حوزوی باشد » جامه عمل پوشانده شود، ریشه مهاجرت نخبگان خشکانده شده است. با توجه به اهمیت و نقش مهاجرت نخبگان در جامعه و آسیب‌ها و صدمه‌هایی که این پدیده بر فرهنگ کشور وارد می‌کند.

این مقاله علاوه بر شناسایی مهاجرت مثبت و مهاجرت منفی، علل و عوامل مهاجرت نخبگان را بررسی کرده است. مهاجرت نخبگان بر اساس علل و عوامل گوناگون فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … صورت می‌گیرد و به تنهایی یک عامل موجب مهاجرت نمی‌گردد. اما بیشترین علتی که نخبگان را وادار به مهاجرت می کند، عدم احساس تاثیر‌گذاری در جامعه است. به تعبیر رهبر معظم انقلاب، احساس مفید بودن آن چیزی است که جوان نخبه را به ادامه راه تشویق می کند.

پس از آن پیشنهادات اجرایی به منظور کاهش خروج از کشور نخبگان با هدف مهاجرت بررسی شد.

در ادامه نیلوفر آزادی و علی صیادی مقاله‌ای را تحت عنوان «تاثیر ورزش بر سلامت روانی در بعد جسمانی، اضطراب، کارکرد اجتماعی وافسردگی» ارائه دادند.

این مقاله، تاثیر ورزش بر سلامت روانی در بعد جسمانی، اضطراب، کارکرد اجتماعی و افسردگی در دانشجویان دختر جوان دانشگاه آزاد اسلامی شیراز را مورد بررسی قرار داده است.

مسعود انبارلو و مصطفی هرائینی نیز مقاله‌ای را تحت عنوان «نقش توانمند سازی زنان روستایی در جهت توسعه سکونتگاه‌های روستایی» ارائه دادند که طبق آن، رسیدن به توسعه‌ای برابر و پایدار در جامعه بدون در نظر داشتن نقش زنان روستایی کشور، امری دست نیافتنی است.

در این پژوهش سعی شده با استفاده از روش اسنادی اطلاعات مورد نیاز تحقیق جمع آوری و سپس با شیوه توصیفی- تحلیلی اطلاعات مورد بررسی و جمع بندی قرار بگیرد و در نهایت پیشنهاداتی در جهت توانمند‌سازی زنان و تسریع در روند توسعه ارائه شود.

«بررسی مساله‌ی مهاجرت نخبگان به عنوان چالش امنیت ملی و ارائه راهکار‌های حل آن در سند چشم‌انداز توسعه و پیشرفت جمهوری اسلامی» مقاله‌ای از جاوید منتظران بود.

وی در توضیح مقاله خود گفت: با توجه به اینکه هرکشوری برای تامین و افزایش امنیت ملی خود نیازمند به ترکیبی از نیروهای متخصص، نخبه و مدیریت مناسب در تمامی بخش‌ها است و نخبگان از دیرباز تاکنون تأثیر بسزایی در رشد و شکوفایی جوامع داشته‌اند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران نیز در سال‌های اخیر با مساله مهاجرت نخبگان و نیروهای متخصص روبرو بوده است که این مساله به لحاظ علمی عبارت است از روند عزیمت افراد متخصص و آموزش دیده از کشور که غالباً به منظور حقوق و مزایای بهتر یا شرایط بهتر زندگی صورت می‌گردد و در این مسیر نیز دانشگاه‌های برتر کشور تبدیل به مکانی برای ترانزیت این نخبگان شده است.

وی افزود: بنابراین آنچه که در سند چشم انداز توسعه و پیشرفت باید به آن توجه داشت بحث مهاجرت نخبگان و نیروهای متخصص از کشور است که معلول عوامل بسیاری است و علاوه بر اینکه موجبات کندی پیشرفت و توسعه در کشور می‌گردد بر حوزه‌ی امنیت ملی نیز تاثیر می‌گذارد که در واقع تنها یک پدیده‌ای اجتماعی نیست بلکه موضوعی است که باید در‌ چارچوب‌ امنیت ملی بدان نگریسته شود.

منتظران گفت: ما در این مقاله ضمن بیان این مساله و بررسی ارتباط میان مهاجرت نخبگان و حوزه امنیت ملی، بدنبال تبیین پیشنهادات و راهکارهایی مطلوب در جهت حل این معضل و چالش هستیم و نتایج تحقیق بیان می‌کند می‌توان با راهکارهایی، ضمن جلوگیری از مهاجرت نخبگان و فراهم نمودن شرایط بازگشت نخبگان در برنامه‌های توسعه و پیشرفت، ضریب امنیت ملی را نیز افزایش داد و به آنچه که در سند چشم انداز توسعه و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران تدوین گشته، نزدیک شد.

همچنین «مهاجرت نخبگان» مقاله‌ای مشترک از زهرا خیاط سرکار، فاطمه خیاط سرکار و سعید پور‌ولی اصل قریبه بود که در خلاصه‌ای از آن عنوان شد: در مقاله حاضر به موضوع مهاجرت نخبگان و راهکارهای کنترل آن پرداخته شده است و به منظور استفاده از آراء صاحب نظران در این حوزه و در اختیار گذاشتن حجم زیادی از داده‌ها برای حصول نتیجه بهتر از روش کتابخانه‌ای استفاده شده است.

هدف از انجام این پژوهش ریشه یابی، تحلیل و ارائه راهکار مناسب به منظور کاهش مهاجرت نخبگان و بهره‌جویی از تخصص آنان در پیشرفت کشور بوده است.

با توجه به این مقاله، با برنامه‌ریزی صحیح، شایسته سالاری در تصدی کرسی‌های ریاست و فراهم ساختن شرایط مناسب برای فعالیت نخبگان می‌توان میزان مهاجرت نخبگان را به نحو چشم‌گیری تحت کنترل در آورد و آسیب‌های ناشی از آن را تا حد مطلوب کاهش داد.

پایان این نشست با جلسه ی پرسش و پاسخ همراه بود.