IMG14560973.jpg سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم، نظم درسی را از ارکان مهم موفقیت طلاب دانست و گفت: یکی از مهم‌ترین عامل موفقیت علما و بزرگان حوزه، نظم بوده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدمهدی احمدی در هجدهمین اجلاسیه اساتید سطح عالی و خارج حوزه علمیه قم که در سالن همایش‌های مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) برگزار شد، اظهار داشت: پیشرفت حوزه‌های علمیه در برهه کنونی قابل قیاس با قبل و حتی اوایل انقلاب نیست و همه به این پیشرفت اعتراف دارند.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم با اشاره به مسئله انقلابی بودن حوزه‌های علمیه افزود: حوزه‌های علمیه باید انقلابی بیاندیشند، انقلابی عمل کنند و انقلابی بمانند چراکه آنچه سبب پیروزی انقلاب شد اصل روحیه انقلابی بود.

وی با بیان اینکه اگر روحیه انقلابی در حوزه‌ها از بین برود آثار انقلاب کمرنگ خواهد شد، تصریح کرد: این موضوع به معنی نفی این روحیه در حوزه‌ها نیست بلکه تاکید بر حفظ روحیه انقلابی با همان کمیت و کیفیت اولیه‌اش است.

احمدی با اشاره به ملزومات طلاب در دوران تحصیل عنوان کرد: طلاب در بعد علمی باید دارای روحیه و انگیزه قوی، جدیت و پشتکار و همت در فراگیری علم باشند و برای فرار از پذیرش مسئولیت وارد حوزه نشده باشند.

این استاد حوزه علمیه ادامه داد: نظم درسی از ارکان مهم موفقیت طلاب است، اگرچه نظم و انضباط باید در تمام ابعاد زندگی جاری باشد اما طلاب اگر در درس نظم داشته باشند به موفقیت می رسند و این نظم مهمترین عامل موفقیت علما و بزرگان بوده است.

مدرک در حوزه وسیله است نه هدف

وی در مقایسه علم آموزی در دانشگاه ها و حوزه های علمیه گفت: عمق نگری در فراگیری علم در حوزه‌های علمیه نکته حائز اهمیتی است. در دانشگاه ها دانشجویان برپایه گذراندن تعداد خاصی واحد و قبولی در آزمون ها فارغ التحصیل می شوند اما در حوزه‌ها هدف تقویت بنیه علمی طلاب است.

حجت الاسلام احمدی  با بیان اینکه عمق علمی در حوزه های علمیه بنیه علمی افراد را تقویت می کند در حالی که در دانشگاه ها این عمق در علوم نیست خاطرنشان کرد: مدرک همان گونه که در دانشگاه اعطا می شود در حوزه ها نیز وجود دارد اما در حوزه مشروط بر ارتقای علمی طلاب است.

استاد حوزه با بیان اینکه مدرک باید وسیله باشد نه هدف اظهار داشت: تقویت و تثبیت اعتقادات در حوزه های علمیه از انتظارات به حق علما و مراجع عظام است که لازم است طلاب به مبانی دینی مسلط باشند.

وی اساتید را از عوامل مهم و موثر در پیشرفت حوزه های علمیه دانست و افزود: انضباط در تدریس، اخلاق حسنه، ارتباط صمیمی استاد و شاگرد و اخلاص در امر تدریس از مهم‌ترین ویژگی های اساتید حوزه‌های علمیه و مورد تاکید مراجع عظام است.