مراسم روز مادر در آسایشگاه سالمندان کهریزک البرز سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به برنامه ریزی های کلان کشور برای توجه به آینده جمعیت گفت: باتوجه به روند رو به پیری جمعیت کشور رشته هایی مانند طب سالمندی راه اندازی شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر باقر لاریجانی در اولین کنگره بین المللی علوم سلامت باروری و فرزندآوری با اشاره به مسائل بهداشت باروری و روش های علمی نوین در این حوزه گفت: باید به صورت هوشمندانه و با تاکید بر ملاحظات اخلاقی در این حوزه برنامه ریزی کنیم.

وی گفت: سلامت باروری تنها یک مسئله فردی مرتبط با بانوان جامعه نیست بلکه دارای ابعاد وسیع پزشکی، حقوقی، روانشناسی و جامعه شناسی است که با بافت فرهنگی جوامع مختلف عجین است.

لاریجانی با بیان اینکه توجه به مسائل اخلاقی از مهمترین ابعاد بحث بهداشت باروری است گفت: این بحث در واقع با آغاز حیات انسان همراه بوده و موضوعاتی چون کنترل جمعیت و تنظیم خانواده از موضوعات مسبوق به سابقه در علم اخلاق است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: برخی مسائل در حوزه بهداشت باروری سال هاست که در علم اخلاق مورد بحث قرار می گیرد و با چالش های جدی در این حوزه ها مواجه هستیم. نگهداری طولانی مدت گامت، اهدای گامت و جنین و بحث رحم جایگزین از جمله مسائل مورد بحث این حوزه است.

نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی گفت: بهداشت باروری مستقیما با مباحث انسانی و کرامت انسان سروکار دارد و درخصوص مسائلی چون مشاوره های ژنتیک قبل و بعد از لانه گزینی رویان، گزینش جنین و اصلاح نژادی بحث هایی وجود دارد.

لاریجانی با اشاره به اینکه حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد بارداری ها منجر به سقط می شوند گفت: این امر بار جسمی و روانی بسیاری را برای بانوان ایجاد می کند. مسائل سلامت باروری با مسائل جاری حوزه سلامت متفاوت است و می بایست در تمام ابعاد به آن توجه ویژه شود.

وی به چالش های روحی و جسمی که مسائل بهداشت باروری برای زنان ایجاد می کند اشاره کرد و اظهار داشت: برخی آمارها نشان می دهد که روزانه حدود ۸۰۰ زن در جهان در اثر علل قابل پیشگیری مرتبط با باروری جان خود را از دست می دهند و ۹۹ درصد این آمار مربوط به کشورهای درحال توسعه است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم برنامه ریزی جامع برای بهداشت باروری این امر را گامی در راستای توسعه عدالت اجتماعی و کاهش بار جسمی و روحی زنان برشمرد و اظهار داشت: قانون سقط های درمانی در کشور ما در سال ۱۳۸۴ تصویب شد و اهدای جنین به زوج های نابارور از سال ۱۳۸۲ آغاز شده است.

وی افزود: موضوعی که در رابطه با مسائل تشخیصی و درمانی در بهداشت باروری باید مدنظر قرار گیرد این است که باتوجه به ملاحظات اخلاقی مشخص شود این خدمات به چه افرادی باید ارائه شود و به نحوی برنامه ریزی شود که این افراد علاوه بر فرزندآوری توانایی فرزندپروری نیز داشته باشند.

لاریجانی با اشاره به برخی از دستاوردهای علمی در حوزه سلامت باروری گفت: از جمله دستاوردهای جدید در این حوزه پیوند رحم است که با این روش اولین نوزاد در سال ۲۰۱۵ در سوئد به دنیا آمد.

نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی افزود: البته برای بهره برداری از این روش ها در کشور می بایست بادرنظر گرفتن ملاحظات اخلاقی عمل کرد.

وی شرایط کشور را از دیگر ملاحظات در سلامت باروری برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر در شرایط هستیم که سیاست های جمعیتی کشور توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و شواهد مختلف نشان می دهد که چنین برنامه ریزی برای کشور ضروری بوده؛ چرا که جمعیت کشور ما در حال پیر شدن است و با رویکردی آینده نگارانه می بایست از چالش های اجتماعی و اقتصادی که چنین شرایطی ممکن است ایجاد کند پیشگیری کرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه بحث جمعیت بسیار مهم است و برنامه ریزی های کلان کشور می بایست باتوجه به آینده جمعیت کشور صورت پذیرد گفت: در حوزه آموزش علوم پزشکی نیز باتوجه به روند رو به پیری جمعیت کشور رشته هایی مانند طب سالمندی راه اندازی شده است.