آیت الله حسینی بوشهری سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر حوزه‌های علمیه کشور، حفظ سنت‌ها و اصالت‌های حوزوی را خط قرمز حوزه‌های علمیه دانست.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری روز پنجشنبه در هجدهمین اجلاسیه اساتید سطح عالی و خارج حوزه علمیه با عنوان «انتظارات مراجع عظام تقلید و رهبر معظم انقلاب از حوزه های علمیه» که در سالن همایش های مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) برگزار شد، اظهار داشت: اساتید، طلاب، متن و محتوا ارکان حوزه های علمیه هستند و فقدان هر کدام از این ها سبب می شود که دیگر حوزه علمیه، حوزه نباشد.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه حوزه علمیه ای که در آن رونق درس و بحث  علمی نباشد حوزه نیست افزود: گاهی دغدغه ها و نگرانی هایی از سوی بزرگان بیان می شود که باید این دغدغه ها مورد توجه باشد خاصه اینکه این دغدغه ها و انتظارات از سوی مراجع عظام و مقام معظم رهبری باشد.

خط قرمز حوزه ها

عضو مجلس خبرگان رهبری، حفظ اصالت ها و سنت های حوزه ها را از مهمترین دغدغه مراجع و رهبر معظم انقلاب دانست و تصریح کرد: به هیچ عنوان نباید از این سنت ها که سالیان متمادی مجتهدپرور، تربیت کننده خدمتگزار دین و پرورش دهنده مدرس و محقق و فاضل است بگذریم. این دستاوردهای حوزه های علمیه طی سالیان متمادی به دست آمده است.

وی با تاکید براینکه حوزه های علمیه نباید رنگ و لعاب دانشگاه ها را به خود بگیرند عنوان کرد: این به معنی انکار تلاش دانشگاهیان نیست. آن ها کار خودشان را می کنند. اگر حوزه برای تنوع و بنا به هر دلیلی رنگ دانشگاه به خود بگیرد و دچار نوگرایی شوند از سنت ها و اصالت های خود فاصله می گیرد، از همین رو ما باید تلاشمان در حفظ سنت ها و اصالت های حوزه های علمیه باشد.

مدیر حوزه های علمیه خط قرمز حوزه های علمیه را حفظ سنت ها و اصالت ها دانست و تصریح کرد: باید همواره پیوستگی خود را با گذشته و اصالت های حوزوی حفظ کنیم. حوزه های علمیه باید به گذشته که نسل عالمان و فقیهان است افتخار و در همین راستا استاد و طلبه مطلوب را تربیت کند.

به گفته وی، حوزه های علمیه باید طلابی را تربیت کنند که علاوه بر پاسخ به نیازهای درون حوزه، پاسخگوی نیاز بیرون و جهان امروز باشد، نمی توان حوزه را محصور کرد و نسبت به بیرون جامعه بی تفاوت بود.

حوزه ها باید آینده نگر باشند

حسینی بوشهری با تاکید بر اینکه حوزه های علمیه نسبت به مسئله تبلیغ حساس هستند، عنوان کرد: امروزه جمعیت حوزه ها با گذشته قابل قیاس نیست به موازات آن نیاز جامعه نیز مثل گذشته نیست، از همین رو باید فضای دینی حوزه های علمیه به جامعه نیز منتقل شود.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با اشاره به اینکه اساتید پناهگاه حوزه های علمیه و جامعه هستند اظهار کرد: جوانان در دنیای امروز نیازمند اساتید برجسته دینی هستند.

وی با بیان اینکه باید با تاسی به نبی مکرم اسلام (ص) همیشه دغدغه مند جامعه باشیم تاکید کرد: ناهنجاری های زیادی در جامعه وجود دارد، امر به معروف و نهی از منکر وظیفه ما است، وظیفه ما را بخشنامه ها تعیین نمی کنند بلکه ما وظایف خود را از قرآن و سنت می گیریم و کسی نمی تواند مانع قرآن و سنت شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری فردانگری را از دیگر انتظارات مراجع و علما از حوزه های علمیه برشمرد و اظهار داشت: تمام موسسات بین المللی دنیا برای ۱۰۰ سال آینده خود در مسائل سیاسی، علمی، فرهنگی و اجتماعی برنامه ریزی دارند ما نیز باید آینده دور را در نظر بگیریم و به فکر آینده باشیم.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با اشاره به پیام سید حسن نصرالله به جامعه مدرسین بیان کرد: این سید جلیل القدر خطاب به جامعه مدرسین گفت ما از نظر برخورد فیزیکی با داعش و امثالهم مشکلی نداریم اما مشکل عقبه فکری آنها است که حوزه ها و جامعه مدرسین باید برای آن کاری کنند. این عقبه فکری بر نسل جوان اثر می گذارد از همین رو حوزه ها باید به فکر راه چاره باشند.

لزوم حفظ استقلال حوزه های علمیه

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه امروز نمی توان نسبت به مسائل جهانی بی تفاوت بود ادامه داد: در برهه کنونی با سیل بنیان کن هجمه ها علیه شیعه مواجهیم، آن ها با صدای رسا دشمنی خود را با تشیع و اهل بیت (ع) بیان می کنند در مقابل هم موج اسلام خواهی در دنیا کم نیست از همین رو لازم است اساتید حوزه علمیه در این راستا قلم بزنند و قدم بردارند.

وی مسئله استقلال حوزه های علمیه را مورد تاکید قرار داد و گفت: ما معتقد به حوزه ای نیستیم که بی تفاوت به نظام جمهوری اسلامی باشد و آن را آماج انتقادات غیرمنصفانه قرار دهد، بلکه ما معتقد به حوزه ای در کنار نظام و انتقاد کننده از سر انصاف هستیم اما حوزه های علمیه باید چارچوب خود را داشته باشند.

آیت الله حسینی بوشهری افزود: حوزه نباید هضم شود تا نقش هدایتگری دینی و سیاسی خود را به درستی ایفا کند و خدمتگزار مردم و در کنار مردم باشد و این ها همه منوط به حفظ استقلال حوزه ها است.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با تاکید بر اینکه قم و حوزه علمیه خاستگاه نظام بوده و در واقع انقلاب فرزند حوزه است عنوان کرد: حوزه های علمیه باید به عنوان دیده بان بیدار نظام را در تمام عرصه ها یاری کند.

راه تمام نشده و هنوز آغاز راه است

وی حوزه اخلاق محور، علم محور و تکلیف محور از دیگر مطالبات و دغدغه های مراجع و علما از حوزه های علمیه برشمرد و گفت: هیاتی برای آسیب شناسی حوزه ها تشکیل شد و براساس گزارش های آنها درسنامه ای تدوین شده تا در سال تحصیلی جدید اساتید زمانی را برای انتقال تحربیات خود به شاگردان اختصاص دهند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: حوزه جامع از دیگر مسائل مورد تاکید مراجع عظام است اگرچه فقه و اصول رکن حوزه است اما سایر علوم نباید به عنوان مهمان در حوزه باشند، تفسیر و کلام نیاز امروز حوزه ها است.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه حوزه های علمیه باید تمام عرصه ها پاسخگو باشند عنوان کرد: رفتن به سمت شبهات مثل ورود به میدان جنگ است، حوزه های علمیه باید به امور مسلمانان اهتمام داشته باشند.

وی اعتقاد به گفتمان امام (ره) و رهبر معظم انقلاب را از ویژگی های حوزه علمیه مورد انتظار علما عنوان کرد و گفت: حوزه انقلابی حوزه دغدغه مند است، حوزه ای باید مردمی بوده و در غم و شادی مردم شریک باشند. حوزه علمیه مورد انتظار مراجع در برابر هجمه های فرهنگی بی تفاوت نیست، راه تمام نشده و هنوز آغاز راه است.