سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا – رئیس دانشگاه آزاد اسلامی جایگاه این دانشگاه در رتبه بندی های علمی جهانی را در رده ۱۸۷ عنوان کرد و گفت:این رتبه یعنی جزو ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرارداریم.

پی اچ دی آزمون : به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، حمید میرزاده روز پنجشنبه در مراسم سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی و چهارمین جشنواره فرهیختگان افزود: تلاش داریم وابستگی خود به شهریه ها را تا ۲۰ درصد کاهش دهیم تا وابستگی دانشگاه به این بخش کم شود.
وی یادآور شد: دو هزار و ۸۵۵ موسسه آموزش عالی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۵۰۵ واحد مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی و مابقی دولتی و وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، پیام نور، جامع علمی کاربردی، فنی و حرفه ای، فرهنگیان و سایر دستگاه های اجرایی است.
وی اظهارداشت: یک میلیون و ۶۲۱ هزار و ۸۰۹ نفر در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند که نسبت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به کل دانشجویان کشور ۳۷ درصد است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: باید طبق افق ۱۴۰۴ به این درصد دست می یافتیم که اکنون به آن رسیده ایم، همچنین بیش از ۴۰۰ هزار نفر دوره تحصیلات تکمیلی را سپری می کنند.
میرزاده افزود: تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ۳۲ هزار و ۴۵۳ نفر است که نسبت آن به کل دانشگاه های کشور حدود ۴۴ درصد است که با این حساب نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی یک به ۳۷ است.
وی به سهم دانشگاه آزاد در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: سهم دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش علوم پزشکی کشور ۴۰ درصد، مراکز تحقیقاتی ۴۹ درصد، بیمارستان ها و مراکز درمانی فعال و در حال راه اندازی ۱۵ درصد (۷ بیمارستان) و تجهیز و فعال شدن کلینیک سلامت در قالب طرح دانشگاه سالم ۶۵ درصد است.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: همچنین سامانه فن بازاری در فضای مجازی راه اندازی شده است که افراد می توانند محصولات و اختراعات خود را در این سامانه معرفی و به فروش برسانند.
رئیس دانشگاه آزاد به اشتراک سایت های معتبر علمی با این دانشگاه اشاره کرد و اظهارداشت: مبلغ قراردادهای برون دانشگاهی در سال ۱۳۹۴ حدود ۳۹ میلیارد تومان بوده است.
میرزاده ادامه داد: ۶۳ هزار و ۶۰۵ مستندات علمی در پایگاه Scopus و ۴۱ هزار و ۸۵۵ مستندات علمی در پایگاه Web of Science ثبت شده است که با این حساب سهم دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم در کشور بیش از ۲۰ درصد است.
وی گفت: جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در رتبه بندی های علمی جهانی در رده ۱۸۷ یعنی زیر ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان است، اگر دانشگاه آزاد اسلامی وجود نداشت هم اکنون رتبه تولیدات علمی کشور کمتر از ترکیه بود.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حال راه اندازی یک شبکه بین المللی هستیم افزود: پنج واحد و مرکز بدون مرزی داریم که در حال راه اندازی دو واحد دیگر در میلان و آلمان هستیم که امیدواریم تا خرداد و تیر راه اندازی شوند.
چهارمین جشنواره فرهیختگان و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با حضور آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و جمعی از اساتید و فرهیختگان علمی کشور برگزار شد.
علمی **۹۰۱۴** ۱۳۳۶