دیدار اعضای ستاد برگزاری یادواره‌ی شهدا شهر بهرمان با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بعد از ۳۳ سال همچنان جبهه‌گیری‌ها در خصوص دانشگاه آزاد وجود دارد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ظهر امروز در چهارمین دوره جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد گفت: این دانشگاه وارد مرحله جدیدی شده است و آمارها نشان می‌دهد که چقدر رشد کرده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: با این روندی که دانشگاه آزاد رشد کرده است باید قدر آن را دانست. اولین رمز موفقیت دانشگاه آزاد این است که نیاز به تحصیل در کشور وجود دارد و هر جوانی که امروز در کشور است، علاقه‌مند به تحصیل است.

وی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم به موفقیت دست یابیم و شأن ایران و اهل بیت را بالا ببریم باید بیش از گذشته به موضوع علم توجه کنیم، گفت: اولین آیه نازل شده قرآن کریم در خصوص قرائت است و این امر نشان می‌دهد ایمان و علم همه چیز را حل می‌کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: ایمان و علم جامعه و انسان را بالا می‌برد و حیف بود برای ما که وقتی انقلاب پیروز شد، نزدیک ۶۰ درصد مردم کشور بیسواد بودند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: در آن زمان دانشمندانی که قادر بودند کشور را اداره کنند به اندازه نیاز نبودند، بنابراین احساس به کسب علم یک نیاز واقعی بود.

وی عنوان کرد: من از کسانی بودم که عاشق ایران و دانش بودم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: در ابتدای انقلاب شرایطی پیش آمد که دانشگاه‌ها تعطیل شد، گرچه من مخالف بودم، اما دانشگاه‌ها تعطیل شد و کاری نمی‌شد کرد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: شروع جنگ، دانشگاه‌ها را به زحمت انداخت و در تمام دانشگاه‌ها اتاق جنگ وجود داشت و اسلحه از کلانتری و پادگان‌ها به دانشگاه‌ها وارد کرده بودند.

وی تصریح کرد: ما به نام علم، قرآن و خدا انقلاب کردیم، اما دانشگاه‌ها تعطیل شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس تمام دنیا با ما در جنگ بودند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: در آن دوران با دکتر جاسبی صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم تا با کمک مردم، دانشگاهی تاسیس کنیم.

وی اضافه کرد: آن زمان فعالیت در عرصه‌های غیردولتی نوعی ارتداد بود زیرا در آن زمان همه دانشگاه‌ها و مدارس غیردولتی، دولتی شده بودند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: در آن زمان که ما خواستیم دانشگاه آزاد را به صورت سراسری درست کنیم با امام (ره) صحبت کردیم و ایشان قانع شدند، اما هنوز بعد از ۳۳ سال جبهه‌گیری‌ها بر علیه این دانشگاه وجود دارد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: زمانی که موضوع ایجاد دانشگاه آزاد را با امام (ره) مطرح کردیم، ایشان بسیار باهوش بودند و با صورت بشاش گفتند که این کار خوب است.

وی تاکید کرد: ما در آن زمان پول نداشتیم و به ایشان نیز گفتیم که پول نداریم، بنابراین ایشان فرمودند من هدیه کوچکی می‌دهم و بقیه پول را خودتان تهیه کنید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هنوز هم می‌بینید که از دولتی‌ها که برادران و دوستان خودمان هستند برای دانشگاه مزاحمت ایجاد می‌کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: چند روز پیش مجلسی‌ها که عده‌ای از پایداری‌ها بودند مصوبه‌ای را درست کردند که بر اساس آن طوری برنامه ریختند که هر چه خواستند دانشگاه آزاد انجام دهد، در حالی که قرار این بود کارهای خودمان را خودمان انجام دهیم.

وی تاکید کرد: طرحی را ریختند که مصوب رشته‌های دانشگاه آراد باید از طریق وزارت علوم انجام شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: اما قیدی وجود دارد که اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی چیزی را تصویب کرده باشد، مستثنی است و ما آن مصوبه را دادیم اما هنوز کارشکنی‌هایی انجام می‌شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: در حال حاضر برای ما مزاحمت‌هایی ایجاد می‌کنند. اینها اگر با چند نفر مخالف باشند، شهر را خراب می‌کنند تا شاید آن چند نفر را زیر آوار کنند.

وی با اشاره به راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان طی یک سال گذشته در دانشگاه آزاد گفت: فعالیت‌هایی که دانشجویان و اساتید این دانشگاه در حوزه اختراعات و دستاوردهای علمی طی سال‌های گذشته داشته‌اند، بسیار امیدوارکننده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: نبود ارتباط صنعت با دانشگاه یکی از اشکالاتی است که در کشور وجود داشته، اما باید دانشگاه با تمام کشور عجین باشد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: سند چشم‌انداز بیست ساله را که تصویب کردیم در آن بخشی از توسعه باید دانش‌محور باشد که این امر یک اصل اصلی است که مقام معظم رهبری آن را ابلاغ کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دانشگاه آزاد در سراسر کشور شعبه دارد، باید موضوع توسعه علم و فناوری را مورد توجه قرار دهد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دانشگاه آزاد میدان وسیعی را در کشور باز کرده است، افزود: سامانه آزاد اکسپو در این دانشگاه راه‌اندازی شده که در این سامانه دستاوردهای دانشگاه عرضه می‌شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: بعد از تحریم‌ها ما باید یک حرکت عمده‌ای در حوزه علم و فناوری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: دانشگاه آزاد برای هیچ فردی نبوده و در این دانشگاه هیچ کسی سهم ندارد و هیچ فردی مالک این مکان نیست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: می‌خواستیم دانشگاه را وقف کنیم که نگذاشتند و فعلا این روند متوقف شده است، اما همان طور که مسجد مالکیت ندارد، دانشگاه آزاد هم مالکیت ندارد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: زمین‌ها و تجهیزات دانشگاه برای منافع مادی نیست و کسانی هستند که در این دانشگاه کار می‌کنند، اما حقوق نمی‌گیرند.

وی گفت: افرادی که در این دانشگاه کار می‌کنند برای خدا و در جهت خدمت به ایران و مکتب اهل بیت فعالیت می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: عمده وابستگی این دانشگاه به شهریه دانشجویان است، اما سعی داریم وابستگی به شهریه را کم کنیم که بر این اساس شرکت‌های دانش‌بنیان در این دانشگاه راه‌اندازی شده‌اند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه همیشه حسودها و دشمنان انقلاب در کمین هستند، گفت: ما نیازمند حراست هستیم.

وی تصریح کرد: بیایند، ببینند و بدانند که از دانشگاه کسی استفاده شخصی ندارد تا خیالشان راحت‌تر شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: صدا و سیما اگر مشکلی از دانشگاه باشد آن را مطرح می‌کند، اما خبرهای اساسی دانشگاه را خط قرمز می‌داند. امیدواریم مدیر جدیدی که آمده روند را تغییر دهد.