سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  یاسوج – ایرنا- معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: یکی از عوامل اصلی در پیدایش افراطی گری ها و ظهور گروه های تکفیری در منطقه و جهان ناشی از برداشت های ناصحیح و تفسیر و تحلیل های غلط از واژه ها در علوم اسلامی و قرانی است.

پی اچ دی آزمون : به گزارش ایرنا، سید ضیاء هاشمی روز پنجشنبه در همایش ملی واژه پژوهی در علوم اسلامی در دانشگاه یاسوج افزود: درک ناصحیح و غلط از واژه های دینی، قرآنی و میراث تاریخی و گذشته منجر به ظاهرگرایی و اخبارگرایی در متون و مبانی فقهی و اسلامی خواهد شد.
هاشمی با تبیین جایگاه واژه پژوهی، فهم عالمانه از احادیث، علم کلام، فلسفه، فقه و مبانی قرانی را ضرورتی اجتناب ناپذیر در شرایط کنونی جامعه و حتی منطقه و جهان دانست.
وی تاکید کرد: بدون واکاوی و شناخت درست از واژه های دینی و قرآنی و میراث تاریخی چهره واقعی اسلام و شریعت نیز مخدوش خواهد شد.
وی تصریح کرد: کارکرد ارتباطی و کنش واژه ها نیز نقش تعیین کننده ای در انتقال معانی و پیام میان انسان ها و جامعه بشری دارد.
هاشمی با اشاره به اهمیت تفصیل واژه ها در علوم قرانی و اسلامی، گفت: بدون تفصیل ها و دلالت های معرفتی نمی توان مخاطبان را به دین دعوت کرد و یا در ترویج و تبلیغ مبانی دینی نیز اهتمام ورزید.
دبیر اجرایی این همایش نیز تعداد کل مقالات ارسالی به دبیرخانه این همایش را حدود ۳۲۰مورد عنوان کرد.
حجت الاسلام ابوالفضل علیشاهی از تائید ۲۳۰ مورد از این تعداد مقالات خبر داد و گفت: ۱۵۰مقاله در قالب پوستر و مابقی نیز به صورت سخنرانی در این همایش ارائه خواهد شد.
وی تصریح کرد: ۱۲مقاله نیز پس از پایش نهایی از سوی هیات داوران به عنوان مقالات برگزیده این همایش انتخاب و از نویسندگان و ارائه دهندگان آنها نیز تجلیل خواهد شد.
وی تضارب آرا و تولید علم و نظریه پردازی در کنار معرفی استان کهگیلویه و بویراحمد را از مهمترین اهداف برگزاری این همایش اعلام کرد.
دبیر علمی همایش ملی واژه پژوهی در علوم اسلامی نیز گفت: این همایش به دنبال آن است تا دیدگاه های صاحبنظران حوزه قرآنی در مورد معناشناسی واژگانی در علوم اسلامی و دیدگاه های متعدد درباره روش ها و ابزارهای دانش های مختلف در واژه پژوهی را در مجموعه مقالات ساماندهی کرده و در اختیار جامعه علمی کشور قرار دهد.
زینب حسینی افزود: این همایش ملی با محورهای قرآن و حدیث، دانش فقه، اصول و حقوق اسلامی و فلسفه و کلام اسلامی در حال برگزاری است.
وی بیان کرد: رفتارهای غیرانسانی به دلیل کج فهمی از برخی آیات قرآنی است و دشمنان برای مخدوش کردن چهره دین مبین اسلام از آن استفاده می کنند.
حسینی اظهار کرد: اهداف اصلی برگزاری این همایش ملی شامل تولید علم و نظریه پردازی در علوم اسلامی، نقد نظریه ها و برداشت ها از واژه ها و اصطلاحات سنتی در حوزه علوم اسلامی، کلام، فلسفه، فقه و اصول و رفع برخی افراطی گری ها و تفسیرهای ناصحیح از واژه های علوم اسلامی است.
۳۰۱۶/۷۵۳۱/۶۱۶۲/ ۶۰۷۵