آیت الله مکارم شیرازی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – یکی از مراجع تقلید گفت: حق قرآن در حوزه علمیه هنوز ادا نشده و تا اداشدن آن فاصله زیادی وجود دارد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی شامگاه چهارشنبه در سیزدهمین همایش اساتید تفسیر قرآن حوزه علمیه قم که در دارالقرآن الکریم علامه طباطبایی برگزار شد، درباره رابطه ماه رمضان با قرآن اظهار کرد: سه آیه در قرآن کریم وجود دارد که رابطه ماه رمضان با قرآن را نشان می‌دهد. این آیه‌ها شامل ۱۸۵ سوره بقره، سوره قدر و آیه ۳ سوره دخان است.

وی گفت: از آنجایی که مسلم است لیله القدر در ماه رمضان است، نتیجه می‌گیریم که قرآن در ماه رمضان نازل شد اما در میان مفسران بحث‌های زیادی است که تمام قرآن در ماه رمضان نازل شده یا ماه رمضان آغاز نزول قرآن بوده است.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه رابطه رمضان با قرآن، پیام و تفسیر مهمی دارد، تصریح کرد: روزه یک برنامه عملی تقواست. در کنار این برنامه عملی تقوا یک برنامه آموزشی گفتاری تقوا هم قرار داده شده و آن قرآن مجید است. این دو دست به دست هم می‌دهند و افراد را تربیت می‌کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: هدف اصلی این است که بفهماند حقیقت تقوا در پرتو روزه و قرآن و تعلیمات قرآن حاصل می‌شود و اگر این دو دست به دست هم ندهند تاثیرش کم می‌شود.

استاد برجسته حوزه با اشاره به ابتکار ترتیل خوانی قرآن کریم در ماه رمضان که بازتاب گسترده‌ای در کشورهای مختلف دارد، اظهار کرد: جای شکر این کار باقی است ولی این محفل‌ها کافی نیست.

وی گفت: آیا «الذی انزل فیه القرآن» یعنی قرآن را روزی یک جزء به صورت دسته جمعی بخوانید و ثواب ببرید، یا معنایش این است که به ماهیت مفاهیم قرآن آشنا شوید.

چهار وظیفه جلسات قرآنی

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: اهل سنت می‌گفتند شیعیان رابطه‌ای با قرآن ندارند ولی حالا نگاه می‌کنند رابطه‌‌ای که ما با قرآن داریم از رابطه آنها بیشتر است، ولی این کافی نیست و باید قرآن را به عنوان نسخه عمل بپذیریم.

به گفته این مرجع تقلید، اگر هنگام ترتیل قرآن در ماه رمضان، یکی از مفسران، چند آیه را در چند دقیقه تفسیر و مردم را با مفاهیم قرآن آشنا کند «شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن» محقق می‌شود.

وی تلاوت، تدبر، عمل و نشر مفاهیم قرآن را چهار وظیفه جلسات قرآنی ذکر کرد و یادآور شد: نباید فقط به مرحله قرائت قرآن متمرکز شویم.

وی با ابراز خرسندی از اعزام استادان تفسیری به سراسر کشور در ماه مبارک رمضان اظهار کرد: در ماه رمضان سال گذشته ۳۰ نفر از استادان تفسیری به استان‌ها اعزام شده‌اند و امسال ۶۰ نفر اعزام می‌شوند. امیدواریم این تعداد در سال‌های آینده افزایش یابد.

آیت‌الله مکارم شیرازی تاکید کرد: به تازگی شنیده شد که یک نوآوری در مساجد به وجود آمده و بعد از نماز مغرب و عشاء، یک صفحه قرآن تلاوت می‌شود که این کار بسیار خوبی است.

این مرجع تقلید در پایان تاکید کرد: حق قرآن در حوزه‌های علمیه هنوز ادا نشده و تا اداشدن آن فاصله زیادی وجود دارد.