کراپ‌شده - جهانگیری سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت باید کمک کند و در راستای رفع محدودیت های دانشگاه شریف گام بردارد تا این دانشگاه بتواند موتور اصلی اقتصاد دانش بنیان باشد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری در مراسم پنجاهمین سالگرد دانشگاه شریف که عصر امروز در محل این دانشگاه برگزار شد با ابراز خوشحالی از اینکه فارغ التحصیل این دانشگاه است، گفت: بنده در این جشن احساس غرور می کنم که در این مجموعه توانسته با موقعیت علمی در سطح داخلی و جهانی به صورت افتخارآمیز فعالیت کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه توان دانشگاه شریف در حل گره های کشور گفت: ما در این دولت توانستیم برای حل بسیاری از مشکلات از توانمندی این دانشگاه بهره ببریم.

جهانگیری با اشاره به یکی از همین توانمندی های دانشگاه شریف تصریح کرد: اولین استراتژی توسعه صنعتی کشور با کمک دانشگاه شریف تدوین شد که اکنون به عنوان یک راهبرد مهم توسعه ای مورد توجه مسئولان کشور قرار گرفته است.

وی افزود: این تصویر مثبتی است که همیشه در ذهن مان از دانشگاه شریف به عنوان گره گشای کشور یاد می کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه کارنامه دانشگاه شریف درخشان و حاکی از موفقیت های زیادی است، اظهار داشت: مسئولان امروز و دیروز دانشگاه همواره باید به این موضوع تاکید داشته باشند که اهداف پیش بینی شده در این دانشگاه را بتوانند به نتیجه برسانند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: تاکنون ۴۷ هزار نفر از این دانشگاه فارغ التحصیل شده ند که اکنون در کشور در حال نقش آفرینی هستند.

وی افزود: در شاخص های ارزیابی کشور و رتبه بندی دانشگاهها همواره این دانشگاه رتبه خوبی را کسب کرده است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: همدلی و همبستگی که در خانواده شریف وجود داشته است منجر به تاسیس شبکه دانش آموختگی در داخل و خارج کشور شده است که این موضوع توانسته سرمایه مهمی در اختیار نظام جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

وی با تاکید بر اینکه آینده شریف امیدوار کننده است، گفت: این دانشگاه با آینده درخشانی که دارد حتما می تواند در توسعه ایران موثر واقع شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه کشور ما ظرفیت های زیادی دارد تصریح کرد: سرعت کشور کند است و مردم از نخبگان و مسئولان انتظار دارند که چالش های مختلف را در بخش های اقتصادی به زودی برطرف کنند. مردم از درآمد پائین رنج می برند. اکنون نیروهای فارغ التحصیل که سالانه بالغ بر ۹۰۰ هزار نفر هستند جویای کار هستند. ما باید به برتری اقتصادی برسیم همانطور که در حوزه های نظامی، سیاسی و… برتری هایی داریم.

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: همچنین باید برنامه ریزی هایی داشته باشیم و بتوانیم در برابر مطالبات مردم از دانشگاهها، نخبگان و مسئولان اجرایی کشور پاسخگو باشیم.

وی با تاکید بر اینکه ضروری است به سمت موضوع اقتصاد دانش بنیان با سرعت بیشتری حرکت کنیم، ادامه داد: باید اقتصاد ما متکی به نیروهای جوان و تحصیلکرده باشد؛ باید برنامه توسعه جدی نوشته شود تا بتوانیم به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم.

به گفته جهانگیری، محور اصلی اقتصاد دانش بنیان، دانشگاهها هستند که یکی از همین دانشگاهها، دانشگاه شریف است و می تواند با برنامه هایی که دارد کشور را در مسیر اقتصاد دانش بنیان قرار دهد. امیدواریم دانشگاه شریف بتواند در مسیر توسعه کشور پیشتاز باشد و دولت هم باید کمک کند و در راستای رفع محدودیت های این دانشگاه گام بردارد تا بتواند موتور اصلی اقتصاد دانش بنیان باشد.