1438589308774_download (4).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت، گسترش فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌های علوم پزشکی را از مهمترین برنامه تحول آموزشی دانست و گفت: در این زمینه کار اعتباربخشی دانشگاه‌های علوم پزشکی را شروع کردیم و تا پایان کار دولت یعنی شهریور ماه ۹۴ به اتمام خواهد رسید.

دکتر حمید اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا) در این رابطه اظهار داشت: چهاردهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان بورسیه غیر ایرانی با شرکت ۲۵۰ دانش آموخته که حدود ۸۰ نفر آنها علوم پزشکی هستند، از فردا ۲۹ تا ۳۱ اردیبهشت ماه جاری به طور مشترک بین دو وزارتخانه علوم و بهداشت در دانشگاه بوعلی سینا همدان برگزار می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه سفرا و رایزن فرهنگی وزارتخانه‌ها نیز در این آیین شرکت می‌کنند، گفت: با احتساب دانش‌آموختگان، سفرا و رایزنان فرهنگی در مجموع ۵۰۰ نفر گردشگر خارجی از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان همدان بازدید می‌کنند.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: این دانشجویان دانش‌آموخته غیرایرانی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و دکترای تخصصی به مدت ۴ تا ۵ سال در کشور ما تحصیل کردند.

دکتر اکبری یادآور شد: علت برگزاری چهاردهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان بورسیه غیر ایرانی در دانشگاه بوعلی سینا همدان، آشنایی دانش آموختگان با فرهنگ غنی و تاریخچه علم دانشمندان ایرانیان به خصوص دانشمند معروف ابن سینا است و در این زمینه برنامه های تفریحی و فرهنگی مشخصی نیز در نظر گرفته شده است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه بیش از ۱۲۰۰ دانشجوی خارجی در رشته های پزشکی مشغول تحصیل هستند تصریح کرد: این دانشجویان از کشورهای مختلف عربی، فارسی زبان و حتی اروپایی در رشته های داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی مشغول تحصیل هستند.

دکتر اکبری بین المللی‌سازی دانشگاه‌های علوم پزشکی را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های تحول آموزش در سال جاری دانست و افزود: در همین خصوص از دی ماه سال گذشته برنامه اعتبار بخشی و رتبه بندی ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی شروع شده است، چنانچه دانشگاهی در رتبه‌بندی QS رتبه بالای ۵۰۰ و در سایر رتبه‌بندی‌ها مانند رتبه بندی شانگ‌های رتبه بالای ۱۰۰۰ را کسب کرده باشد اصولا آن دانشگاه‌ها جزء دانشگاه‌های معتبر تلقی می‌شود.

سرپرست مرکز خدمات آموزشی یادآور شد: بر اساس برنامه‌ریزی های صورت گرفته قرار است کار اعتبار بخشی دانشگاه های علوم پزشکی تا پایان کار دولت یعنی شهریور ماه سال آینده به اتمام برسد و دانشگاه ها بتوانند بر این اساس فعالیت های آموزشی خود را در عرصه های بین المللی به صورت جدی شروع کنند. اگر چه در حال حاضر دو دانشگاه علوم پزشکی ایران و تهران اعتبار لازم برای جذب دانشجو و گسترش فعالیت های خود درعرصه های بین المللی را کسب کردند.

وی اعتباربخشی موسسات آموزشی را مسیری برای تضمین کیفیت این موسسات برشمرد و افزود: انتظار می رود دانشگاهها ارزیابی صادقانه ای از خود در فاز اول این برنامه داشته باشند، چرا که با برآورد دقیق نقاط قوت و چالش های موجود است که می توان برای ارتقای کیفیت آموزش علوم پزشکی برنامه ریزی نمود.

دکتر اکبری اظهار داشت: غالبا رشته های علوم پزشکی برای تحصیل دانشجویان خارجی در کشور از جذابیت بالایی برخوردار هستند و به منظور معرفی ظرفیت های کشور در حوزه علوم پزشکی سامانه Education Iran راه اندازی شده و دانشگاهها اطلاعات خود را به زبان انگلیسی در این سامانه درج می کنند تعداد بازدیدهایی که از این سامانه می شود بسیار بالا است.

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت در پایان اظهار داشت: با برنامه هایی که در حوزه گسترش بین المللی آموزش علوم پزشکی در پیش گرفته شده است در آینده ای نه چندان دور از طریق افزایش حضور دانشجویان سایر کشورها برای تحصیل در کشور امکان انتقال دانش بومی و فرهنگ غنی کشور در سطح بین الملل بیش از پیش فراهم خواهد شد.