1442731994302_tm.jsp7.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون آموزشی وزیر بهداشت با بیان این‌ که توسعه کشور بدون گسترش تحصیلات تکمیلی محقق نخواهد شد، گفت: طی ۱۰ سال گذشته پیشرفت خوبی در گسترش دوره‌های تحصیلات تکمیلی صورت گرفته است به‌ طوری که ایران رتبه ۱۰ در بین کشورهای دنیا را کسب کرده اما هنوز نتوانستیم آموزش خود را کاربردی کنیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در مراسم اولین جشن دانش‌آموختگان دوره‌های دکترای پزشکی افزود: رشته دکتری پزشکی از بحث‌های تاثیر‌گذار در کشور برای پیشرفت آموزش و پژوهش است، بنابراین باید این رشته مورد توجه جدی آموزش عالی قرار بگیرد.

وی در ادامه توسعه تحصیلات تکمیلی را از ضرورت‌های اساسی در دانشگاه‌ها دانست و اظهار کرد: همه کشورهای دنیا توسعه خود را به توسعه تحصیلات تکمیلی پیوند می‌زنند و منابع انسانی از محورهای توسعه پایدار و تحول‌آفرین در جوامع محسوب می‌شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها را یکی از مصادیق تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود:‌ در همه کشورهای دنیا هر جایی برنامه توسعه‌ای وجود داشت همزمان گسترش برنامه‌های توسعه تحصیلات تکمیلی نیز جدی گرفته شد. در واقع توسعه آموزش و کشور همزمان با هم قرین شده‌اند این نگاه باید در ایران نیز نهادینه شود.

به گفته لاریجانی، خوشبختانه در زمینه توسعه تحصیلات تکمیلی پیشرفت‌های خوبی در کشور حاصل شده است اما موضوع انبوه‌سازی آموزش عالی چاقوی دو لبه است که در دیدگاه مردم جلوه خوبی ندارد.

وی یادآور شد: انبوه‌سازی آموزش عالی به این معنی است که تحصیلات تکمیلی رابطه مستقیمی با کشور دارد. حرکت ما طی ۱۰ سال گذشته به این سمت زیاد بوده ولی هنوز نتوانستیم به‌ توسعه برسیم، باید برای رسیدن به اهداف نقشه علمی توسعه تحصیلات تکمیلی جدی گرفته شود.

لاریجانی اضافه کرد: دسترسی به آموزش عالی در ۲۸ کشور در حال توسعه، بالای ۶۰ درصد است اما این آمار در ۶ کشور توسعه یافته بالای ۸۰ درصد است.

به گفته وی، در کشور فنلاند ۹۳ درصد افراد جذب آموزش عالی ‌می‌شوند در کره جنوبی ۹۳ درصد و در ایران ۷۵ درصد است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: طی ۳ دهه اخیر توسعه تحصیلات تکمیلی در ۶۵ دانشگاه و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور دنبال شده است. تعداد رشته‌های مصوب در چند سال اخیر ۲٫۵ برابر رشد کرده است.

لاریجانی ادامه داد: در ۱۰ سال گذشته رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی ۱٫۵ برابر رشد داشته و روند افزایش ظرفیت پذیرش در مقاطع تخصصی و فوق تخصصی نیز رشد خوبی داشته است.

وی با تاکید بر این که حدود ۱۰ درصد دانشجویان دکترای تخصصی پژوهش محور هستند، افزود: در حال حاضر ۶ هزار دانشجو PHD در کشور وجود دارد که ۷۷۹ نفر از این دانشجویان در دکترای تخصصی پژوهش تحصیل می‌کنند.

لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: ما نباید به دنبال کار برای دانشجویان PHD باشیم این افراد باید خودشان بتوانند با تاسیس شرکتهای دانش بنیان دانش خود را به محصول تبدیل کرده و خلق ثروت داشته باشند.