3-1777.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با تاکید بر این که باید بودجه‌های پژوهشی به خوبی مدیریت شوند، گفت: بودجه‌ پژوهش در سال گذشته به ۲٫۵ برابر سال ۹۳ افزایش یافت و وضعیت سال جاری نیز به همین منوال است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار پژوهشی ایسنا، دکتر ملک‌زاده در مراسم اولین جشن دانش آموختگی دوره‌های پژوهش که امروز در ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: خوشبختانه امکانات و زیرساخت‌های خوبی در بخش تحقیقات و پژوهش کشور وجود دارد.

وی در ادامه به ضرورت حمایت از دانشجویان دکتری پژوهشی اشاره کرد و گفت: پیشرفت پژوهش محقق نخواهد شد مگر این که نیروی انسانی خوب، ماهر و خلاق وجود داشته باشد. دانشجویان بهترین نیروی انسانی هستند که می‌توانند به کمک امکانات، زیرساخت‌ها و اطلاعات موجود بسیاری از موانع را رفع کنند و اگر توجه داشته باشیم در پشت همه کارهای موفق یک دانشجو وجود داشته است.

ملک‌زاده اظهار کرد: بی‌شک توسعه دوره‌های تکمیلی مرتبط با پژوهش گامی بزرگ در جهت توسعه و اعتلای تحقیقات علوم پزشکی به شمار می‌رود که ضمن افزایش کیفیت تحقیقات و بروندادهای آن می‌تواند گامی در جهت تربیت و تامین نیروی تخصصی مورد نیاز در ساختارهای متعدد و کثیر حوزه‌ پژوهش و فناوری علوم سلامت باشد.

به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، یکی از مهمترین دلایل راه‌اندازی دوره دکتری پژوهش استفاده از ظرفیت‌ها‌ی تحقیقاتی مراکز تحقیقاتی برجسته و ملی است به طوری که امروزه ثمره آن را در کشور مشاهده می‌کنیم.

وی همچنین تعداد دانش آموختگان دوره دکترای پژوهش را ۷۰ نفر اعلام کرد و گفت: این افراد تحصیلات خود را از ۱۰ دانشگاه و ۳۸ مرکز تحقیقاتی به اتمام رساندند.

ملک زاده تصریح کرد: از سال ۱۳۸۸ تا ۹۳ حدود ۳۷۲ و در سال ۹۴ حدود ۴۲ دانشجو در رشته دکتری پژوهشی پذیرفته شده‌اند و در سال گذشته حدود ۵۶ استاد در کمیته منتخب برای آموزش این دانشجویان تایید شده‌اند.

وی در ادامه به شرایط اساتید راهنمای دانشجویان دوره دکتری پژوهشی اشاره کرد و گفت: اساتید راهنما باید حداقل ۶ مقاله منتشر شده در مجلات علمی پژوهشی داشته باشند و حداکثر دو دانشجو دوره دکتری پژوهشی را هدایت کنند. همچنین اساتید راهنما تنها از بین اعضای هیات علمی تمام وقت یا نیمه وقت مراکز تحقیقاتی همان موسسه با حداقل مرتبه استادی پذیرفته شوند.

دکتر ملک‌زاده در خصوص شرایط داوطلب هنگام پذیرش نیز اظهار کرد: دانشجو باید حداقل دو مقاله منتشر شده در مجلات علمی و پژوهشی معتبر نمایه کرده باشد. همچنین مدرک زبان آنها باید مطابق مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی امور پزشکی باشد.

به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، دفاع از پایان‌نامه دوره دکتری پژوهشی پس از چاپ یا پذیرش حداقل سه مقاله منفک از پایان‌نامه طی دوره به عنوان نویسنده اول در مجلات علمی پژوهشی معتبر نمایه شده در نمایه‌نامه‌های بین‌المللی که حداقل یکی از این سه مقاله در مجلات با ضریب تاثیر مساوی یا بالاتر از یک باشد یکی از شرایط فارغ‌التحصیلی این دانشجویان خواهد بود.

وی ادامه داد: علوم بالینی، علوم دارویی، علوم دندانی، علوم بهداشتی، فناوری‌های علوم پزشکی، علوم مدیریت و علوم پزشکی از مدارک فارغ‌التحصیلان دانشجویان دوره دکتری پژوهش است.

دکتر ملک‌زاده از تصویب قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی توسط مجلس خبر داد و گفت: این قانون ۲۸ فروردین ماه سال جاری به تصویب مجلس رسید که بر اساس آن شورایی تشکیل شد که وزیر علوم و بهداشت عضو آن قرار گرفتند و تاکید شده که آزمون دوره‌های دکتری تخصصی پژوهش باید از طریق سازمان سنجش صورت بگیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد سهمیه پذیرفته شدگان بر اساس سوابق آموزشی و پژوهشی، ۳۰ درصد بر اساس مصاحبه علمی، ۲۰ درصد بر اساس تهیه طرح واژه خواهد بود.

در ادامه دکتر آخوند‌زاده قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان این که چرخ پژوهش در دپارتمان‌های آموزشی کشور به خوبی نمی‌چرخد، گفت: در گذشته الگویی که برای پیشرفت پژوهش به کار می‌گرفت خاص و با فرمول ایرانی بود در نتیجه دپارتمان‌های آموزش در بحث پژوهش بسیار ضعیف بودند چرا که پازلی برای تحقیقات وجود نداشت تا جذب اعضای هیات علمی بر اساس آن صورت بگیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: به مرور زمان الگوی فوق تغییر کرد و مراکز تحقیقاتی ایجاد کردیم تا افراد علاقمند در دپارتمان آموزش جذب این مراکز شوند. این الگو نیز در بحث مراکز نتیجه مثبت نداد به طوری که دو دپارتمان‌های آموزش و پژوهش در برابر هم قرار گرفتند.

دکتر آخوند‌زاده اضافه کرد: در کشورهای پیشرفته دنیا پژوهش باید در دل دپارتمان های آموزش انجام بگیرد. مراکز تحقیقاتی در کنار آموزش تحقیق را جدی می‌گیرند شاید اگر در کنار مراکز آموزشی، پژوهش را نیز جدی می‌گرفتیم هم اکنون شرایط بهتری داشتیم.

به گفته قائم مقام‌ معاون تحقیقات وزیر بهداشت، در حال حاضر بیش از ۶۰۰ مرکز تحقیقات در کشور وجود دارد که تنها ۱۰۰ مرکز از این مراکز آبرومند هدایت می‌شوند چرا که دانشجویان برای آموزش و پژوهش به امکانات قابل توجهی نیاز دارند.

وی اضافه کرد: اشتباهی که در حوزه پژوهش دانشگاه‌ها صورت می‌گرفت توجه بیش از اندازه به امر کمیت بود. با این نگاه طی دو سال گذشته بیش از ۵۰۰ دانشجو دکتری پژوهش جذب شدند که هر کدام از دانشجوها اگر سه مقاله ارائه می‌دادند در مجموع باید بیش از ۲۰ میلیارد تومان به منابع دانشگاه‌ها تزریق می‌کردیم تا بتوانند یک پایان‌نامه آبرومندانه تحویل دهند.

در پایان این مراسم با حضور دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی و دکتر ملک‌زاده معاون فناوری و تحقیقات وزیر بهداشت از چهار دانش آموخته رشته دکتری پژوهش تقدیر و تشکر به عمل آمد.