سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس پنجمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری از برگزاری این نمایشگاه در روزهای دوم تا پنجم خرداد ماه خبر داد و گفت: در چهارمین دوره این نمایشگاه ۲۵ سند همکاری به ارزش ۲۶ میلیون دلار به امضا رسید که ۶ سند آن مربوط به صادرات فناوری بوده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا، مهندس امیری‌نیا در نشست خبری امروز با تاکید بر این که ایران در حوزه علم و فناوری به جایگاه نسبتا قابل افتخاری دست یافته است، افزود: ولی در عین حال در توسعه فناوری و خلق ثروت در ابتدای راه هستیم و از آنجا که ظهور فناوری در عرصه زندگی از مسیر اقتصاد دانش بنیان می‌گذرد، از این رو باید تلاش‌هایی در این زمینه صورت گیرد.

وی بازار ایران را برای پذیرش فناوری‌های پیشرفته محدود دانست و ادامه داد: برای توسعه فناوری در کشور باید بر بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی متمرکز شد، از این رو از پنج سال گذشته حرکت‌های جدیدی را در این زمینه آغاز کردیم.

امیری‌نیا برگزاری نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری را از جمله این حرکتها نام برد و یادآور شد: این نمایشگاه که رویکرد بین‌المللی دارد، در سال اول برپایی آن با حضور شرکتهای ایرانی و روسی برگزار شد.

رییس پنجمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری، برگزاری دومین دوره این نمایشگاه را با حضور شرکتهای ایران، روس و بلاروس ذکر کرد و خاطرنشان کرد: در پنجمین دوره این نمایشگاه از ۸۳ شرکت خارجی از ۱۴ کشور دنیا و ۹۰ شرکت دانش بنیان داخلی دعوت به عمل آمده است.

امیری‌نیا این نمایشگاه را فرصتی برای تعامل طرف‌های ایرانی با خارجی ذکر کرد و افزود: در نمایشگاه سال جاری با توجه به حمایتهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ترغیب کشور کره جنوبی به سمت انتقال فناوری، نمایشگاه جنبی برای شرکتهای کره جنوبی در این نمایشگاه ایجاد کردیم.

به گفته وی، در این نمایشگاه ۸۱ شرکت کره جنوبی حضور دارند.

امیری‌نیا برگزاری کارگاه تجاری‌سازی فناوری را از دیگر برنامه‌های این نمایشگاه نام برد و گفت: این کارگاه با همکاری کشورهای جنبش عدم تعهد در پارک فناوری پردیس برگزار می‌شود.

وی نمایشگاه فناوری و نوآوری را در ابتدای راه دانست و خاطرنشان کرد: قرار است ایران تا سال ۲۰۵۰ زبان خود را به عنوان زبان مرجع علمی معرفی کند، باید درتولید علم شتاب بیشتری داشته باشد. ولی در صورتی که علم برای علم باشد، کشور محکوم به شکست خواهد بود.

وی حضور ایران در بازارهای بین‌المللی را از جمله ملزومات این امر ذکر کرد و ادامه داد: اگر ایران یک درصد جمعیت دنیا را دارد، سهم اقتصاد دانش بنیان آن در دنیا نیز باید یک درصد باشد که در حال حاضر کمتر از این میزان است.

رییس پنجمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری، شاخص پیشرفت را از جمله شاخص‌های مهم در تولید علم ذکر کرد و افزود: در حال حاضر چین حدود ۲۸۰ میلیارد دلار صادرات و ۲۲۰ میلیارد دلار واردات فناوری‌های پیشرفته داشته است. ایران نیز باید در این جاده دو طرفه به گونه‌ای حرکت کند که صادرات آن بیشتر از واردات باشد.

امیری‌نیا با تاکید بر این که دستیابی به این هدف نیاز به برنامه‌های بلند مدت دارد، اظهار کرد: در این زمینه، تمرکز بر دریافت پیوست فناوری در واردات کالا می‌تواند بسیار موثر باشد و در این راستا شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت جدی در این حوزه وارد شده و تاکید دارد که تمام قراردادهای بزرگ وارداتی باید همراه پیوست فرهنگی باشد.

امیری‌نیا با تاکید بر این که در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی فناوری شاهد حضور چشمگیر شرکت‌ها هستیم، یادآور شد: در پنجمین دوره این نمایشگاه کشور روسیه با ۲۳ شرکت، بلاروس با ۲۲ شرکت و کره جنوبی با ۵ شرکت حضور خواهند داشت، ضمن آن که در نمایشگاه اختصاصی کره جنوبی ۸۱ شرکت دیگر نیز حاضر خواهند شد.

وی با اشاره به عملکرد چهار دوره برگزاری نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (INOTEX2016) خاطرنشان کرد: دور چهارم این نمایشگاه با حضور ۴۸ شرکت خارجی از ۱۴ کشور و ۷۰ شرکت داخلی برگزار شد.

به گفته وی، در این دوره ۲۵ سند همکاری به ارزش ۲۶ میلیون دلار به امضا رسید که ۶ مورد آن سندهای صادرات فناوری بوده است.

وی اضافه کرد: این ۶ سند صادرات محصولاتی در حوزه‌های الکترونیک، تجهیزات پزشکی، اتوماسیون و بایوتکنولوژی بوده است.

امیری‌نیا با اشاره به حضور سه صندوق پژوهش و نوآوری در این دوره از نمایشگاه گفت: این صندوق‌ها مامور شدند تا در نمایشگاه حضور یابند و از طرح‌هایی که قرار است با طرف‌های خارجی وارد مذاکرات صادرات و انتقال فناوری شوند، حمایت کند.

امیری‌نیا با اشاره به موفقیت شرکتهای دانش بنیان کشور در زمینه صادرات یادآور شد: به طور مثال در حوزه داروهای پیشرفته، ۳۰ تا ۶۰ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم.