سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خواستار موثر بودن عالمان و دانشمندان در ترویج الگوهای فرهنگی و ارزش ها شد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز سه شنبه ایرنا، سید ضیاء هاشمی در نشست هیات رئیسه و اعضای هیات علمی دانشگاه ملایر گفت: دانشگاه تنها یک نهاد علمی نیست همانطور که علم یک محصول عینی صرف نیست، بلکه یک محصول نمادین و یکی از ارکان فرهنگ است. بنابراین انتظار می رود عالمان و دانشمندان در ترویج الگوهای فرهنگی و ارزش ها نیز موثرتر باشند.
وی افزود: وجود دانشگاه مبتنی بر ضرورتی است که جامعه احساس می کند و دانشگاه باید بتواند پاسخگوی نیازهای علمی و کارشناسی آن جامعه باشد و یکی از این نیازها تربیت نیروی انسانی اثرگذار در مقام عمل است.
هاشمی اضافه کرد: دانشجو باید خلاق، اثرگذار، توانا و امیدوار باشد و بتواند با بهره گیری از دانش خود، به سوالاتی که ضرورت وجود دانشگاه را در آن منطقه تعیین می کند پاسخگو باشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی افزود: اقتصاد، مدیریت و امنیت جامعه باید از دانشگاه بهره مند شود و حرکت جامعه در حال رشد به سمت کمال، بدون بهره گیری از علم و شناخت کافی، موفق نخواهد بود.
هاشمی، نقش دانشگاه را در حوزه فرهنگ اثرگذار خواند و گفت: به تعبیر دقیق، فرهنگ، محصول کنش های متقابل، مستمر و طولانی است که به تدریج هنجارها و الگوهایی شکل می گیرد و پیش می رود و فرهنگ ساخته می شود. بنابراین دانشگاه به عنوان نهاد الگوساز در هدایت این تعاملات و ترویج هنجارهای اثرگذار که زندگی را سامان می دهد، نقش و حضور بسیار پررنگی دارد. دانشگاه در مدیریت و توسعه فرهنگی نقش آفرین، الگوساز و هدایت کننده است.
وی با اشاره به نامه امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر گفت: در حوزه فرهنگ نیز مانند صنعت و کشاورزی متکی بر علم هستیم و وظیفه داریم با استفاده از دین، تجربه و دانش روز در پیشرفت و توسعه فرهنگی تلاش کنیم. در نظام اسلامی و اخلاق دینی، مقتدرترین افراد، متواضع ترین و نقدپذیرترین و در مسیر اجرای قانون مستحکم ترین مدیران هستند؛ مسیر اجرای قانون زمینه گفتگو و آزاداندیشی و تقویت اخوت را فراهم می کند و موجب می شود افراد در یک تعامل دوستانه به سمت یک افق مطلوب برویم.
فراهنگ**۹۱۸۷**۱۰۲۷