سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  قزوین-ایرنا- قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل، وجهه بین المللی دانشگاه های کشور را پایین و آن را نیازمند تقویت دانست.

پی اچ دی آزمون : به گزارش ایرنا، حسین سالار آملی ظهر سه شنبه در آیین آغاز به کار همایش ملی آینده پژوهی آموزش عالی ایران، چشم اندازهای بین المللی شدن و چالش های آن در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین افزود: براساس آمار مرکز تایمز که معتبرترین موسسه رتبه بندی جهانی دانشگاه ها در دنیا است، هشت دانشگاه ایرانی موجود در فهرست رده بندی این مرکز همگی در شاخص وجهه بین المللی از ۱۰۰، نمره ای کمتر از ۱۸ دارند.
وی، جهانی شدن را فرایندی اجتناب ناپذیر و غیرقابل برگشت دانست و گفت: بین المللی شدن با پنج سرمایه اصلی کشورها شامل سرمایه امنیتی، اجتماعی، فیزیکی– مادی، فرهنگی و علمی در ارتباط است.
سالار آملی اظهارکرد: بین المللی شدن با وجود چالش های مربوط به خود از جمله تهدید هویت های محلی- ملی، دارای آثار مثبتی نیز می باشد که باید به آنها توجه داشت و به سمت شان حرکت کرد.
این مقام مسئول وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در فرایند جهانی شدن اگرچه انتقادهایی نیز به آن وارد است اما باید تلاش کنیم تا در این عرصه بازنده نبوده و تاثیرگذار باشیم.
وی با اشاره به آسیب های نظام های بسته آموزشی، اظهار کرد: نظام آموزش عالی کشور در مقایسه با سایر نظام ها از جمله فرهنگی، اقتصادی و سیاسی از نوع بسته است.
سالار آملی، بزرگ ترین چالش نظام آموزش عالی کشور را بسته بودن آن دانست و گفت: باید به صورت متفکرانه و با یک برنامه مناسب و حساب شده این فضا را باز کنیم تا در حوزه دانشگاهی کشور با سرعت بالاتری به سمت بهره وری پیش برویم.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل گفت: فرار مغزها، افزایش هزینه های تحقیقاتی، نبود رقابت های منطقه ای و جهانی، نبود استانداردهای سطح بالا و قابل قبول و بی نظمی و حاکمیت محورهای غیرقانونی و ضرر رسانی به سرمایه های علمی و اجتماعی از جمله آسیب های نظام بسته در آموزش عالی است.
سالار آملی با بیان اینکه در حال حاضر تنها نیم درصد از دانشجویان کشور خارجی هستند که این موضوع ناشی از وجود نظام بسته آموزش عالی در کشور و نگاه های امنیتی مربوط به آن است، اظهارکرد: استاندارد بین المللی مربوط به این موضوع ۱۳ تا ۱۴ درصد است و در این زمینه از کشورهای منطقه مانند هند، عربستان، امارات و ترکیه خیلی عقب تر هستیم.
وی با بیان اینکه ظرف سال های اخیر تلاش های خوبی برای خروج از فضای بسته آموزش عالی و همچنین بین المللی شدن آن صورت گرفته اما ناکافی بوده است، اظهارکرد: جذب نیم درصدی دانشجویان خارجی در کشور، در حالی رقم می خورد که نزدیک به ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه های ایران وجود دارد.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل با بیان اینکه در رابطه با چشم اندازهای بین المللی شدن نظام آموزش عالی، نقشه راه در وزارت علوم تهیه و کشورهای هدف تعیین و سیاست های کلان و اجرایی آن نیز مشخص شده اند، تاکید کرد: دانشگاه ها نیز باید با درنظر گرفتن چارچوب های تعیین شده برای خود چشم انداز و برنامه تعریف کنند.
همایش ملی آینده پژوهی آموزش عالی ایران، چشم اندازهای بین المللی شدن و چالش های آن از امروز سه شنبه در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین آغاز شده و تا فردا با معرفی مقاله های برتر به پایان می رسد.
۳۰۱۳/ ۶۱۲۸