119-17.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از افزایش تولید واکسن گامبورو طیور در این موسسه خبر داد و در عین حال واردات ۹۰ درصدی این واکسن را مغایر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، دکتر حمید کهرام با اشاره به فعالیت‌های تحقیقاتی و تولید انواع واکسن‌های طیور در موسسه رازی گفت: این موسسه سال‌های زیادی است که با تولید واکسن‌های مهم طیور نقشی اساسی در پیشگیری از بیماری‌های طیور و تامین سلامت جامعه دارد.

وی اظهار کرد: کشور ایران یکی از بزرگترین بازارهای منطقه در تولید گوشت مرغ و پرورش طیور است و تولیدکنندگان واکسن‌های طیور با درک این موضوع، تمایل بسیار زیادی برای حضور در این بازار دارند؛ گرچه ما می‌توانیم بیشتر واکسن‌های طیور مصرفی در کشورمان را تامین کنیم.

بر اساس اعلام سایت موسسه رازی، دکتر کهرام گفت: موسسه رازی با برخورداری از ظرفیت بسیار بالا، قادر به تولید و تامین بخش عمده‌ای از واکسن‌های طیور مورد نیاز کشور است و برای این منظور برنامه‌های ویژه‌ای را در دستور کار دارد.

رییس موسسه رازی در این ارتباط از افزایش تولید واکسن گامبورو در این موسسه در سال گذشته خبر داد و گفت: این واکسن از واکسن‌های مهم و از بهترین تولیدات موسسه رازی در حوزه طیور است و سالانه حدود یک و نیم میلیارد دز در کشور مصرف می‌شود.

به گفته وی، تولید واکسن گامبورو در سال ۹۴ در موسسه رازی بیش از دو برابر و نیم افزایش یافته و به حدود ۲۵۰ میلیون دز رسید؛ با این حال، ظرفیت برای تولید بیشتر وجود دارد.

دکتر کهرام با اشاره به تامین حدود ۹۰ درصد واکسن گامبورو مورد نیاز کشور از طریق واردات تصریح کرد: موسسه رازی برای عرضه محصولات طیور خود در داخل کشور با رقبایی مواجه است که هیچ گاه حاضر به ترک این بازار بزرگ نیستند.

وی تاکید کرد: ما برای بر هم زدن این موازنه و گرفتن سهم بیشتری از بازار طیور و واکسن گامبورو تلاش فراوانی کردیم؛ اما این امر مستلزم حمایت مسؤولان امر از تولیدات با کیفیت داخلی است.

دکتر کهرام گفت: موسسه رازی به عنوان بزرگترین و تخصصی‌ترین مرکز تحقیقی و تولیدی واکسن‌های پزشکی و دامپزشکی، تا کنون با اهتمامی ویژه در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی کشور حرکت کرده و برنامه‌های آینده این موسسه نیز بر این مهم استوار خواهد بود.