1448098587245_DSC0194844.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از فعالیت بیش از ۲۵۰۰ انجمن علمی در دانشگاه های کشور خبرداد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران، فضل‌الله ایرجی، امروز در همایش آسیب‌شناسی انجمن‌های علمی دانشگاه ها در دانشگاه علوم کشاورزی ساری اظهار کرد: وظیفه انجمن‌های علمی مختص علم نیست و کارکرد پنهان این انجمن‌ها موجب شده در معاونت فرهنگی دیده شوند.

وی تقویت حس مسئولیت‌پذیری را از مهم‌ترین کارکرد این انجمن‌ها دانست و خاطرنشان کرد: انجام کار گروهی و تقویت روحیه خودباوری از دیگر کارکردهای انجمن علمی است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد: ایجاد شبکه‌های ارتباطی و استمرار آن میان دانشجویان و اساتید، ارتقای سطح علمی دانشجویان و کیفیت‌بخشی به فعالیت‌های علمی، بهبود مهارت‌ها و توسعه مهارت‌های فردی، فراهم کردن بستری برای برانگیختن خلاقیت و نوآوری و ابداع، ارتقای تفکر انتقادی علمی، روحیه همکاری گروهی، توسعه مهارت‌های ارتباطی دانشجویی، تقویت حس سازندگی و غیره از دیگر کارکردهای انجمن‌های علمی در دانشگاه است.

ایرجی افزود: ارتباط علمی با سایر دانشگاه‌ها از طریق اتحادیه‌های علمی و جشنواره‌های بین دانشگاهی مانند جشنواره «حرکت» موجب افزایش تعهد و مسئولیت‌پذیری و رضایتمندی دانشجوبان از زندگی آکادمیک می‌شود.

وی با بیان اینکه انتظار است انجمن‌های علمی با کارکرد پنهان و آشکاری که دارند بتوانند در میان دانشجوبان نقش موثر خود را اجرا کنند، اظهار کرد: انجمن‌های علمی زمینه‌ای مناسب برای رشد شخصیت‌های فرهنگی و علمی در کشور هستند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه حدود ۲۷۶۰ انجمن دانشجویی در دانشگاه‌های دولتی کشور فعال هستند، افزود: تعداد انجمن‌های دانشگاه پیام نور در ۴۷۳ شعبه ۲۶۹۰، فنی و حرفه ای ۲۷۳، فرهنگیان ۳۲۰ و غیرانتفاعی ۶۲۸ است و تعداد کل انجمن‌های علمی کشور به غیر از دانشگاه آزاد و علوم پزشکی، ۸۷۲۰ انجمن در سال ۹۴ است.

وی خاطرنشان کرد: انجمن‌های علمی که در یک راستا فعالیت دارند می‌توانند اتحادیه تشکیل دهند از این رو در کشور ۱۸ اتحادیه انجمن علمی وجود دارد که اکنون نیز ۱۳ درخواست اتحادیه از سوی انجمن‌ها مطرح شده است.

ایرجی با اشاره به تفکیک انجمن‌های علمی در کشور، خاطرنشان کرد: ۲۷ درصد از انجمن‌های موجود در تمام کشور علمی و فنی، ۳۱ درصد علوم انسانی، ۱۵ درصد علوم پایه، ۶ درصد هنر و معماری، ۱۶ درصد در بخش کشاورزی و ۵ درصد میان رشته‌ای هستند.

وی با اشاره به حمایت از دانشگاه برای برگزاری مسابقه علمی در حوزه علوم کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی، گفت: آمارها عضویت انجمن علمی در دانشگاه به نفع انجمن های علمی نیست و طبق گزارش ها ۷۸ درصد از اعضای انجمن ها کارشناس، ۱۳ درصد کارشناسی ارشد و ۹ درصد در مقطع دکترا هستند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: ۶۴ درصد اساتید مشاور انجمن علمی دانشجویی در دانشگاه در رتبه استادیار، ۵ درصد مربی، ۱۱ درصد دانشیار و ۱۰ درصد استاد هستند.

ایرجی درباره جشنواره حرکت که امسال در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می شود، خاطرنشان کرد: امسال این جشنواره با تغییراتی در سه حوزه انجمن‌های علمی، فعال خلاق و دانشگاه برگزیده برگزار می‌شود.

وی افزود: هر چه فعالیت‌های فرهنگی و علمی دانشجویی بیشتر گسترش یابد خلاقیت دانشجویان بیشتر نمایان و آسیب‌ها کمتر می‌شود.